سحاب اندیشه

سایت سحاب اندیشه

شان والای علی اکبر(ع)

image_pdfimage_print

شب نهم محرم از جهت نامگزاری به نام نامی علی اکبر(ع) منور است، در اهمیت وبزرگی شخصیت این بزرگوار همین بس که رابطه ایشان باحضرت اباعبدالله راشبیه رابطه پیامبر(ص) با علی(ع) مطرح کرده اند، که چنانچه هرجا پیامبر به کمکی نیاز داشت، از علی(ع) کمک می طلبید، حضرت اباعبدالله (ع)هم از علی اکبر(ع) یاری میگرفت.
حضرت علی اکبر (ع) در سن ۲۸ سالگی در کربلا به شهادت رسید، آن جوان رشید
از نظر خلق و خلق و منطق، طبق کلام پدرش امام.حسین(ع) شبیه‌ترین مردم به رسول خدا(ص) بود.
علی اکبر همچنین دارای صدای خوشی بود به گونه ای که گاهی که اباعبداللّه الحسین(ع) برای صوت قرآن جدّ عزیزش دلتنگ می‌شد، به علی می‌فرمود:

“علی جان! برایم قرآن بخوان تا از آن لذت و بهره برم.”

ایشان در ویژگى‌هاى خاصی از جمله روحیه مدیریتی داشتن کم نظیر بود، که این شایستگی، چنان ابهت و عظمت به ایشان بخشیده بود که افزون بردوستان، دشمنان نیز به برتری‌هایش اعتراف می‌کردند.
روزی معاویه از اطرافیانش پرسید: “چه کسی در این زمان برای خلافت مسلمانان بردیگران برتری دارد و برای حکمرانی بر مردم از دیگران سزاوارتر است؟” اطرافیان متملق به ستایش خلیفه پرداختند و او را لایق این منصب معرفی کردند. ولی معاویه گفت: “نه چنین نیست، اولی الناس بهذا الامرعلی بن الحسین بن علی، جدّه رسول اللّه و فیه شجاعه بنی‌هاشم و سخاه بنی امیه و رهو ثقیف؛ شایسته‌ترین افراد برای امر حکومت، علی اکبر فرزند حسین است که جدّش رسول خدا است و شجاعت بنی‌هاشم، سخاوت بنی امیه و زیبایی و درنایی قبیله ثقیف را در خود جمع کرده است.”
امیدست جوانان با توسل به این مبارز نستوه، مدافع حریم مهدوی در زمان غیبت و ناصر فرهنگ مهدوی در زمان ظهور باشند.