سحاب اندیشه

سایت سحاب اندیشه

شبهه زدایی از اسلام

image_pdfimage_print

عظمت و شوکت و جلالت حضرت معصومه(س) نزد علمای جهان اسلام علی الخصوص شیعه و محبین، و پرآوازه بودن نام و یاداین بانوی ارجمند، بازتابهای بسیاری داشته است که هرکدام مشکلی از مشکلات و شبهه ای از شبهات عقیدتی و فکری و عملی جامعه و فرد را میتواند حل نماید و به آنها سمت و جهت دهد.
از جمله این بازتابها:
۱_ روشن شدن ارزش دختر در اسلام
۲_ تاکید وتذکر بر حریت و کرامت انسان
۳_ شکوفا شدن استعداد فرهنگ ساز بودن دخترها.
در مورد شماره یک یعنی ارزش دختر در اسلام، روایات زیادی وجود دارد که از مقام و موقعیت زن در اسلام حکایت میکنند،

بعنوان نمونه:
از رسول خدا حضرت محمد (صلى ‏الله ‏علیه ‏و آله و سلم) نقل شده که فرموده اند:
“نِعمَ الوَلَدُ البَنَاتُ مُلَطِّفَاتٌ مُجَهِّزَاتٌ مُؤمِنَاتٌ مُبَارَکاتٌ مُفَلَّیَاتٌ”؛
دختران چه فرزندان خوبى هستند؛ با لطافت و مهربان، آماده به خدمت‏رسانى، یار و غمخوار [اعضاى خانواده]، با برکت و پاکیزه کننده [در خانواده براى پدر و مادر.
(مستدرک الوسائل ج۱۵، ص۱۱۵)
و نیز فرموده‏ اند:
خداوند متعال بر دختران مهربان‏تر است تا پسران.
که خضرت معصومه(س)علاوه بر این ها به چنان درجه علم و عصمتی رسید، که موجب گردیده حرم وصحن و سرای آن بانو، مورد تعظیم علمای جهان اسلام و تمامی ارادتمندانش واقع گردد، و فکر ناصحیح و دیدگاه غلط نسبت به دختر و قشر زن را از سوی اسلام، تصحیح نماید.
از بعد دوم، حضرت معصومه با عنصر حریّت و کرامت، وحفظ استقلال روحی خویش، از اسارت و قید و بند اجتماع و جامعه رهیده و با حدود و شریعت در مسیر ولایت تلاشها و حرکتهای موثری انجام داد. ایشان در قیدوبند تفکر آحاد مردم نبوده و با یافتن حقیقت هرچند با عده قلیلی از افراد برای رسیدن به امامش فرسنگها راه طی کرد تا به مقصد مطلوبش برسد.
از بعد سوم یعنی اثبات فرهنگ ساز بودن زنان، میتوان چنین اذعان داشت که قدرت زن را هم در تغییر و تصحیح فرهنگ و هم ایجاد فرهنگ جدید، اثبات فرمود.
زن با توجه به خصوصیات و ویژگیهای خاص خود، چنان قدرتی دارد که هم خود و هم جامعه را به تعالی کشاند و هم با بی توجهی به ارزش و جایگاه خود هر دو را به ضلالت و گمراهی سوق دهد.