سحاب اندیشه

سایت سحاب اندیشه

شب جمعه و…

image_pdfimage_print

شب جمعه شب رحمت الهی است که فضایل بسیاری را بر خود اختصاص داده است. در این شب خداوند متعال فرشته ای را مامور می کند و آن فرشته از فراز عرش چنین ندا می کند:

آیا بنده مومنی هست که روزی اش تنگ شده باشد و پیش از طلوع صبح جمعه از من بخواهد روزی اش را زیاد گردانم و من پیش از طلوع صبح روزی او را گشاده سازم؟

آیا بنده مومن بیماری هست که پیش از طلوع صبح جمعه از من درخواست کند او را شفا دهم که البته پیش از طلوع صبح او را سلامتی عطا خواهم کرد. آیا بنده مومن غمگین زندانی وجود دارد که قبل از طلوع صبح جمعه از من بخواهد تا او را از زندان رها سازم و اندوهش را چاره کنم که البته دعایش را مستجاب خواهم ساخت و پیوسته آن فرشته این ندا را در می دهد تا صبح جمعه بدمد.
از امام صادق (ع) نقل است که شب جمعه از نظر فضیلت همانند روز جمعه است. بدرستی که خداوند عالم در شب جمعه، فرشتگان را جهت اکرام مومنان به آسمان اول می فرستد تا حسنات آنها را زیاد کند و گناهانشان را بیامرزد ، پس تا توانید شب زنده داری کنید و تا صبح به دعا و نماز بپردازید» ونیز از آن امام بزرگوار (ع) روایت شده که

«چون شب جمعه می آید ماهیان دریا سر از آب در می آورند و وحوش صحراگردن می کشند و پرورگار را ندا می کنند که خدایا ما را به خاطر گناه آدمیان عذاب نکن».

images

از جمله اعمال این شب، بسیار تسبیحات اربعه گفتن، استغفار(که در درک فضیلت روز جمعه نیز موثر است)،خواندن سوره های بنی اسرائیل ، کهف، سجده، یس ،ص، احقاف، واقعه ، سجده، حم دخان ، طور، جمعه و چنانچه کسی فرصت ندارد فقط سوره واقعه را بخواند و نیز روایت است هر کس در هر شب جمعه سوره مبارکه جمعه را بخواند، کفاره او از آن جمعه تا جمعه دیگر خواهد بود، دعا در حق مومنان، چنانچه حضرت فاطمه زهرا (س) می فرمایند:«اگر کسی برای ده نفر از برادران مومن در گذشته خویش طلب آمرزش کند بهشت بر او واجب شود».
و خواندن این دعا ده مرتبه:

«یا دائِمَ الفضْلِ علَی البریّه، یا باسطَ الیَدَیْنِ بِالْعَطیّه، یا صاحبَ الْمواهبِ السَّنیّه، صلِّ علی محمّد و آله خَیْرِالْوَری سَجِیَّه، وَاغْفِرْ لَنا یاذَالْعُلی فی هذِهِ العَشِیّه»

…………….التماس دعا…………….