سحاب اندیشه

سایت سحاب اندیشه

شعبان المعظم ، ماه رسول خدا (صلی الله علیه وآله)

image_pdfimage_print

انسان مُدرن، بیشتر از اجداد خود ، درگیر مشکلات اجتماعی و به تبع آن روحی و روانی است؛ نیاز به یک منبع آرامش بخش بسیار بیشتر از دیروز، ما رابه چالش می کشد. شاید اسامی متفاوتی داشته باشد ولی عاملی که در تنگناهای دنیای امروزی ، ما را امیدوار می کند و نوید زندگی بهتر در این دنیا و دنیاهای دیگر را می دهد؛ آن نور، آن آرامش، خداست و چه خوشبخت است کسی که خدا را دارد و خدا، خدای تمامی انسانهاست حتی آنها که او را انکار می کنند.
دوستان، خدا می خواهد ما را مهمان کند، مقدمات را فراهم کرده است، مقدمات میهمانی خدا، ماه شعبان است.

پیامبر اکرم(صلی الله علیه و آله) می فرماید: اِنَّ لِرَبِّکُم فی اَیَّام دَهرِکُم نَفَحاتٍ اَلا فَتَعَرَّضوالَها [ بحار الانوار/ ج۶۸/ ص۲۲۱]
” همانا برای پروردگارتان در ایام روزگار شما نسیم هایی است ، آگاه باشید پس تعرض نکنید از آن”
ماه معظم شعبان ماه پیامبر اعظم (ص) است که خود ایشان در یک بیان نورانی فرمودند:”شعبانُ شَهری”( کافی/ج۴/ص۹۰)
این پیام رحمت از رحمه للعالمین برای آرامش دل و سرور آن کافی است. این پیام فضای دل را از اضطراب و غبار غم می زداید و باب رحمتی برای بندگان می گشاید .
این ایام و لیالی متبرک عالی ترین زمان برای تعقل و تفکر و اندیشه در حقیقت این ماه عظیم است. به نظر می رسد خداوند می خواهد توسط حبیب خودش بندگانش را به ضیافتش فرا خواند و چه زیبا دعوتی است و چه زیبا نویدی است، نوید رحمت قبل از نزول رحمت « وَ هُوَ الَّذِى أَرْسَلَ الرِّیَاحَ بُشْرَا بَینْ‏َ یَدَىْ رَحْمَتِهِ وَ أَنزَلْنَا مِنَ السَّمَاءِ مَاءً طَهُورًا(فرقان/آیه ۴۸)
• دعوت به گرامی ترین ماه با گرامی ترین بنده برای گرامی شدن «دُعیتُم الی ضِیافه الله و جَعلتم فیه مِن اَهلِ کَرامه الله… »
• ماه شعبان ماه جبران مافات با توسل به مولودهای مبارک این ماه همان ستارگان آسمان ولایت که نجات بخش انسان از جرثومه های غفلت است . « وبِالنَّجمِ هُم یَهتَدون» ( نحل/۱۶)
• ماه شعبان ماه رهایی از ناامیدی با آویخته شدن شاخه ها ی درخت طوبی که خدا از سر رحمتش در این ماه شاخه های این درخت بهشتی را به سوی بندگان خود نزدیک کرده است.« قُل یا عِبادیَ الَّذینَ اَسرَفوا عَلی اَنفُسِهم لا تَقنُطوا مِن رَحمَه الله، و ان الله یغفر الذنوب جمیعا ان الله غفور رحیم»
در این آیه قول بخشش گناهان را می دهد همه را یکجا، کوچک و بزرگ را حساب نمی کند (جمیعا).
• ماه شعبان ماه فرار بسوی خدا « فَفِّروا اِلَی الله » ( ذاریات /۱۵۰) فرار از بندگی نفس به سوی بندگی خالق یکتا
• ماه شعبان ماه عمل و توشه برداری « اِنَّ الیَومَ عَملً وَ لا حِساب وَ غَدا حِساب وََ لا عَملً »[ خطبه ی ۴۵/ نهج البلاغه]
• ماه شعبان ماه مناجات و دعا از طریق ارتباط با زین العابدین امام سجاد (علیه السلام)