سحاب اندیشه

سایت سحاب اندیشه

شناخت و شناساندن غدیر، نجات از جاهلیت مدرن

image_pdfimage_print

پیامبرگرامی اسلام در روز غدیر مأمور به شناسایی و معرفی جانشینان بعد از خود گردید و اولین جانشین برحق و منصوب از جانب خدا را بصورت شخصی، شهودی، وجدانی معرفی فرمود. و در آنروز با ایراد خطبه غدیریه، ازابلاغ این امر مهم، به عنوان مهمترین و بزرگترین “معروف” یاد نمود.
می توان گفت خطابه غدیر منشور هدایت و راه و رسم عبادت، و بهترین مدل و نمونه برای راه و رسم و عمل است. لذا بنابراهمیت قضیه و سفارش مؤکد پیامبر اسلام، باید این واقعه عظیم و مبارک در هر زمانی واکاوی شده و بخوبی تبیین و تبلیغ گردد. چراکه «غدیرشناسی» سر منشأ امام شناسی است. غدیر یک جریان تاریخی نیست و فقط با چراغانی و آذین بندی و مراسم کلیشه ای اهمیت آن روشن نخواهد شد، غدیر روزی است که نه تنها امامت یک امام اعلام شد، بلکه نظام ولایی برای سراسر تاریخ اعلام گردید. از اینرو لازم است در فهم دقیق خطابه پیامبر، حفظ خطبه، نشر خطبه، تشریح پیامهای خطبه، ترجمه آن به زبانهای مختلف، مستند نمودن آن، در ردیف مباحث ضروری قرار دادن در نشستها و جلسات و کلاسهای آموزشی و اختصاص دوره ای تخصصی برای این مبحث، در رفع شبهات آن، در توضیح بازتاب و دورنما و عواقب فراموشی این جریان، شناخت دشمنان و کشف علتهای کتمان این قضیه و افشای آن، پیوند غدیر با عاشورا و مهدویت، بررسی غدیر و آیندگان و چندین موضوع مهم دیگر در این راستا، فعالیتهای جدی و رسمی صورت پذیرد.
شناخت و تبیین اندیشه و فرهنگ امامان تنها راه نجات بشریت است، این تفکر شیعی را از مقوله های صرفا کلامی و بحثهای اجتماعی باید جدا ساخت. و این رشته اتصال مخلوق با خالق پس از ختم نبوت را باید احیاگری نمود که احیای غدیر… احیای آیات ولایت است…مبارزه با حسبنا کتاب اللهیان است… و… و قطعا اینکار از راههای گوناگون برای خادمین اهل بیت عصمت و طهارت (ع) امکان پذیر می باشد:
 تلاش از طریق فضاهای مجازی
 از طریق نرم افزاری و سینمایی
 از طریق نمایشگاهی
 از طریق تحقیقی و پژوهشی
 از طریق بررسی آیات موجود در غدیر و نشر این آیات
 از طریق گفتگو در دیدارهای دوستانه و صله های اقوامی
 از طریق بستن عقد اخوت و بیعت سمبلیک در روز غدیر
ودر کنار این برنامه ها بجاست که پیامدهای دوری و انحراف از آن نیز مورد تحقیق و سپس تبلیغ قرار بگیرد، بررسی و نقد فرقه ها و نحله های ضالّه و در کنار آن معرفی گروه ناجیه در حقیقت بازتاب خطبه حضرت فاطمه(س) در مسجد نبوی و حفظ و به ثمر رساندن تلاشهای فاطمی و زینبی و معصومی… است. بی گمان این تنها راه نجات بشر از جاهلیت مدرن است که رسول گرامی اسلام(ص) فرمود:
«مَنْ ماتَ وَلَمْ یَعْرِفْ اِمامَهُ ماتَ میِتَهً جاهِلِیَّهً»
«هر کس بمیرد و پیشوای خویش را نشناسد، بر مرگ جاهلیت مرده است».
الحمدلله الذی جعلنا من المتمسکین بولایه امیر المؤمنین علی(ع)