سحاب اندیشه

سایت سحاب اندیشه

تجلی خدمت بررسی شخصیتهای عاشورایی (۱)

image_pdfimage_print

در مقوله امامت و ولایتمداری، بحث خدمت موضوعی بسیار مهم است، که ضروریست  مورد توجه و مداقه اهل ولاء قرار گیرد. اهمیت این مسئله در  روایات نیز بروشنی بیان گردیده است که حدیث معروف امام جعفر صادق(ع) خود بیانگر این اهمیت است:

«لَو اَدرَکتُهُ لَخَدمتُهُ ایّامِ حَیاتی»«اگر درک میکردم(زمان ترا مهدی جان) هر آینه خدمتت میکردم در ایام حیاتم».

ایام غیبت ایامی است که با سه ویژگی بسیارحساس : دردی جانکاه، آزمونی عظیم، و مجازاتی سخت، که خدمت به امام عصر(عج) عاملی است که انسان را از این سه ویژگی آسوده خاطر میگرداند و بی هیچ حزن و خوفی در این ساحت خدمتگزاری می کند.

خدمت با کمک ، تفاوتهایی دارد، خدمت همیشه با تواضع و فروتنی همراه می باشد و انسان خود عملا با جسم و روح و طوع و رضایت وارد عرصه میگردد و بدین ترتیب از بالاترین طاعات و عبادات محسوب میگردد.

سه شاخصه اصلی خدمت:معرفت و عشق و خلوص می باشد. یعنی خادم و خادمه امام باید عارفانه، عاشقانه و خالصانه در خدمت امام عصر خو د حاضر گردد ونهایت سعی و تلاش خود را در این زمینه به عمل آورد.

برای رسیدن و گرفتن مدال خدمت، وورود به عرصه خدمت و نصرت، بررسی شخصیتهای عاشورایی که در واقعه عظمای کربلا نقش و حماسه آفرینی کردند، و غور در ویژگیها و صفات  ومقام این شایستگان، راهنمای بسیار خوبی در این عرصه است. که در اینجا یکی از این شخصیتها بصورت اجمالی مورد بررسی قرار میگیرد.

“سعید بن عبدالله الحنفی” شخصیتی است برجسته که از شهدای کربلا محسوب می شود. ایشان نامه رسان امام حسین(ع)  به جناب مسلم از مدینه به کوفه بود. در شجاعت بی نظیر  و سپر امام در حین اقامه نماز ظهر عاشورا در برابر تیرهایی یزیدیان شد.

از ویژگی ممتاز این جوانمرد تاریخ کربلا:

  • اهتمام به امر نماز، نماز اول وقت آنهم با جماعت
  • خطابه به یاد ماندنی ایشان در شب عاشورا که عملش را مساوی کرامتی بدون انقضا، خواند:«… هِی الْکرَامَهُ الَّتِی لا انْقِضَاءَ لَهَا أبَداً…»
  • ایستادگی در کنار مسلم بعد از ورود مسلم به کوفه
  • مورد مخاطب قرار گرفتن حضرت ولیعصر(عج) در زیارت ناحیه مقدسه با سلام و ستایش آن بزرگوار
  • وفاداری به پیمان

و در تاریخ ذکر شده که لحظاتی پیش از شهادت از حضرتش سوال نمود که آیا به پیمانم وفا نمودم؟ حضرت در پاسخش فرمود: «نعم، انت اَمامی فِی الجَنّه».

آری خدمت و نصرت به امام، این شخصیت به سرمنزل رستگاری و سعادت رساند و نام و یاد ش را چنان پرآوازه ساخت که بعد از گذشت هزارو چندی سال هنوزهم مورد سلام  وزیارت امام زمان(ع) و دوستدارانش در کنار مضجع مطهر حضرت ابا عبدالله(ع) می باشد.

«السّلام علی سعید بن عبدالله الحنفی»

برگرفته از مراسم دهه اول محرم ۹۴ هیئت مشتاقان ظهور