سحاب اندیشه

سایت سحاب اندیشه

شکر مخصوص برای بزرگترین نعمت

image_pdfimage_print

امشب شب ولادت امام حسن(ع) اولین میوه قلب حضرت زهرا(س) و علی(ع) میباشد. امشب شادی ویژه ای در بیت نورانی حضرت علی(ع) برپاست که طبق فرمایش ائمه اطهار(ع) که فرمودند: «یفرحون بفرحنا» لازمست فرح و شادی نشاطی در قلبهای مومنین ایجاد شود. 

بهترین حال در این شب عزیز، داشتن و بجا آوردن “شکر این نعمت” عظمی است، که احساس ولایی از سر محبت به اهل بیت(ع) شادی را برای محبینش به ارمغان خواهد داشت.
لذا در شب ولادت و میلاد امام حسن و.سایر امامان(ع) بهترین حال، “حال شکر” است.
چراکه معمولا کمتر در برابر نعمتی که به عموم میرسد شکرگزاری انجام میگیرد، پس مومن باید در خصوص این نعمتها بهترین سپاس و شکر را به درگاه بجا آورد.
با “شکر” انسان ارزش یافته و رحمت خدا را شامل حال خود خواهد کرد، و برعکس با شادنشدن هم احتمال مزمت و دور شدن از رحمت خدا میرود.
اما از صفاتی که با ملبس شدن به آن در حقیقت شکر نعمت ولادت امام حسن(ع) بجا آورده میشود، چند ویژگی خاص آن بزرگوار است که دو ویژگی را از پیامبر رحمت اخذ نموده اند و دو مورد دیگر جزو ویژگی خاص ایشان است؛ حضرت پیامبر به امام حسن مجتبی(ع) صفت جود و جرأت را هدیه کردند« فله جرأتی و جودی».
جود امام حسن(ع) زبانزد همه بود، ایشان در مدینه سفره داری میکرد و منزلش را استراحتگاه زائران مدینه ساخته بود.
اما درجرأت امام حسن مجتبی(ع) همین بس که در حدود هفت هشت سالگی حاکم مدینه را از منبر پیامبر(ص) با اعتراضش به پایین کشید، بطوریکه آنان در مشاجرات به علی(ع) انتقاد میکردند که چرا حسن را فرستادی بما اهانت کند؟ و علی(ع) فرموند: ایشان خودش رفته بود و بهیچ عنوان بسفارش من نبود».
حال اگر این جود و جرأت با حال توحیدی وتوبه که دغدغه اصلی امام حسن بود و ایشان را بیست بار پای پیاده به حج وخانه خدا کشاند، و در حقیقت دو ویژگی مهم و مخصوص ایشان است، همراه شود، چنان نشاط قلبی بر مومن حکومت میکند که «یفرح بفرحنا» در حالت اکمل و اتمّش شکل میگیرد.
پس امشب آنقدر به خانه امام حسن نزدیک شویم که گویا در بیت مبارک ایشان مهمان هستیم، تا ما را با این خصوصیات ملبس نمایند و شادی و شور شعفی در وجودمان شکل گیرد.