سحاب اندیشه

سایت سحاب اندیشه

ظاهر و باطن پیشامدهای سوء …

image_pdfimage_printهر امر و پیشامدی در دنیا هم علل ظاهری و هم باطنی دارد، که یک فرد عاقل و عاقبت اندیش به هر دوی آن توجه کرده و هر جهت آن را در نظر می‌گیرد و به علت و فلسفه‌اش می‌رسد تا در مقابل آن عکس‌العمل مناسبی از خود نشان دهد و برخورد حکیمانه نماید.
بیماریها هم از این قاعده مستثنی نبوده و در عقاید اسلامی هم باید به ظاهر آن پرداخت و هم باطن آن، و علل آنرا شناخت و نحوه مقابله با آن را دانست.
بسیار روشن است که اولین حالت انسان در برابر بیمار شدن و شنیدن بیماری کسی، بی شک ناراحتی می‌باشد، از دید معارف این ناراحتی در حوزه بلایا بایست بررسی و از آن نتیجه گیری شود. اما:
_ چرا بلا؟
_ چرا خدا عقوبت را برمی‌گزیند؟
_ آیا خدا دوست دارد بندگانش در زندگی دچار سختی و ناراحتی شوند؟
_ در قبال چه چیزی انسان به بلایای طبیعی و خودساخته مبتلا می‌شود و از آن رنج میبرد؟
_ بلا با انسان چه کاری کند؟

با توجه به مسئله مبتلابه روز در جامعه فعلی، ظاهراً بیماریها ازعدم رعایت اصول بهداشتی نشأت یافته که منجر به آلودگی انسانها به بیماریهای مختلف می‌شود، اما در باطن آن علل دیگری هم از قبیل ابتلا به گناه و ذنب و معصیت هم نهفته است که تا اینجا بصورت شخصی میشود تحلیل نمود و جهت برطرف شدنش علت یابی کرد و با مراجعه به پزشک و توبه از گناهان از عوارضش کاست، حال اگر این امر بصورت فراگیر و اجتماعی شیوع یافته و موجب اختلال در زندگی عادی انسانها شده و نگرانی و تشویش بسراغ انسانها آمده، نباید به آسانی از کنار آن عبور ‌کرد.
خداوند متعال از سر لطفش هر از گاهی با نزول بلایا، سعی در بیدار کردن مردم و تذکر دادن آنها به پیامدها و عواقب اعمال سوئشان نموده و راه تذکر برای ارتباط با خدایشان را می‌گشاید، حال این بندگان هستند که یا به یک بُعد آن بلا و‌ مصیبت توجه کنند، و یا با بصیرت به تمامی ابعاد آن قضیه اعتناء نموده و با برخورد صحیح وجمعی و همگانی به نتایج بهتری دست یابند و با عنایت خداوند متعال از وضعیت نامطلوب به وضعیت مطلوب تغییر موقعیت پیدا کنند.
پس خلاصه مطلب اینکه یک مؤمن معتقد ضمن اینکه به راههای طبیعی و اسباب و علل آن پرداخته و در پی رفع آن خواهد کوشید، در کنار آن بایست با عمل به توصیه‌های معنوی که به هم باطن انسان کار داشته و هم در ظاهر اثرات خود را نشان میدهد عنایت و توجه ویژه داشته باشد.
 حضرت رسول صلی‌الله‌علیه‌وآله‌‌وسلم فرمودند: «أَلا أُخْبِرُکمْ [أُنَبؤُکمْ] بِدآئِکمْ مِنْ دَوآئِکمْ؟ دَآؤُکـمُ الذنُـوبُ، وَ دَوآؤُکـمُ الإِسْتِغْفارُ؛ آیا درد و درمان شما را به شما خبر ندهم؟ درد شما گناهان، و دوا و درمانتان استغفار است».
📚(مستدرک‌الوسائل، ج۱۱، ص۳۳۳)
حال این بلایای عمومی را که گاه در چهره بیماری، گاه در چهره گرانی، گاهی در قالب زلزله و‌… چگونه میتوان تحلیل کرد و از شرّ و نتایج و عواقب شومشان نجات یافت؟
چه گناه مشترکی را مرتکب شدیم که سالهاست به بلای مشترک مبتلا میشویم و لازم است که با یک دید مشترک‌ و جمعی آنرا تحلیل و سپس اصلاح تا از آن نجات یابیم؟!