سحاب اندیشه

سایت سحاب اندیشه

عالی ترین تکنولوژی ارتباطات در نهضت عاشورا

image_pdfimage_print

در جریان کربلا و بحران های بوجود آمده آن واقعه، حضرت ابا عبدالله(علیه السلام) به غیر از ارتباط کلامی، از هیچ شیوه دیگری استفاده نفرمود.به عبارت دیگر فرهنگ گفتگو و مذاکره و ارتباط چهره به چهره یا ارتباط کلامی غیر مستقیم، به جای فرهنگ سلطه ، خشونت ، و اعمال نظر و قدرت در این نهضت حاکم بود.
گفتگوی حضرت با جناب حرّ، زهیر ، عبدالله بن حرّ جوفی و حتی با شمر و عمر سعد ملعون حاکی از این روش امام حسین (علیه السلام) می باشد. که نوع ارتباط حضرت با هرکدام به نسبت شخصیت آنها متفاوت بود . ولی در همه آن روابط ، حرّیت و کرامت اشخاص به نحو احسن رعایت شده است؛ و اگر در بعضی از ارتباطات نتیجه ای حاصل نمی شد،نمی توان دلیل بر عدم موفقیت ارتباط کلامی حضرت دانست،بلکه ناشی از اصل مختار بودن طرف مقابل ارتباط است.
این نوع حرکت حضرت و استفاده از روش کلامی در تبلیغ و ارشاد و حتی جلوگیری از تحریف،توسط حضرت زینب(سلام الله علیها) ادامه و تداوم یافت و مدیریت کلامی ایشان در صحنه های مختلف حادثه ها و حماسه ها آفرید و تأثیرها و تأثرها ایجاد کرد که موفقیت این جریان مرهون بکارگیری عالی ترین تکنولوژی ارتباطی می باشد.
تمامی بخشهایی که در تربیت، تبلیغ ،ابلاغ و تعلیم و ارشاد مطرح است؛ همه ریشه در ارتباطات دارند.در واقع هر ارتباط کلامی یکی از بخشهای فوق را در بر میگیرد. که در همه آنها داشتن اندیشه و تفکر ولائی و هنر انتقال آن توسط کلمات، ونیز تبدیل حالتها به عبارت، ضامن موفقیّت ارتباط کلامی است .
و این ارتباط در مسائل فرا دینی نیز حائز احمیت است. انسان فطرتاُ نیاز به امنیت دارد و تمامی ارتباطات ناموفق فردی و اجتماعی و خانوادگی و اختلال و اختلاف در آنها در اثر برخوردهای نا مناسب و ارتباط کلامی نا صواب بوجود می آید و امنیت را از او سلب می کند. چرا که نیاز به امنیت، از یک وجه ، در اثر ارتباط کلامی صحیح برطرف میشود.
حال پیگیری این سیره حسینی و زینبی از سوی عاشورائیان زمان و زنده نگه داشتن این شیوه در عرصه تبلیغ و تعلیم و تربیت ، امری است ضروری که لازمه آن فراگیری فرهنگ گفتاری ائمه اطهار(ع) و بکار بستن این فرهنگ در آموزش و پرورش نظام ولائی می باشد.