سحاب اندیشه

سایت سحاب اندیشه

عایشه امّ الظلمه و امّ الحسد و…

image_pdfimage_print

عایشه زنی بود صاحب  تمامی رذایل اخلاقی از جمله حسادت، حسادت او به دیگر زنان پیامبر(ص) مخصوصا حضرت خدیجه(س)  و دخترش فاطمه(س)، و همچنین حسادتش نسبت به حضرت علی(ع) برای همه محرز و روشن بود. بطوریکه امیرالمومنین علی(ع) می­فرماید: «خوی زنانه او (عایشه) دیده عقلش را بسته بود و شراره کینه او با من در دلش چون کوره آهنگران زبانه می­کشید».

روزی عایشه با فریاد به فاطمه(س) می­گفت: ای دختر خدیجه به خدا قسم تو برای مادرت نسبت به ما برتری می­دانی، کدام برتری؟! او هم مانند بعضی از ما بود. فاطمه(س) این کلام را شنید و وقتی به پیامبر(ص) نگاه کرد، گریه­اش جاری شد. پیامبر(ص) با غضب جواب عایشه را دادند. آری او اساسا با تصمیمات از روی حسادت خود و موضع گیریش از روی احساسات منفی، در برابر حق ایستادگی و مخالفت ­کرد و فتنه هایی چون جمل راه انداخت.

حسادت از آن دسته رذائل اخلاقی بشمار می­رود که در دین و شریعت اسلامی به شدت مورد نکوهش واقع شده­است. حسادت و تکبر بود که ابلیس را به نافرمانی از امر خداوند کشاند و موجب کفر وی شد.حسادت موجب تشکیل سقیفه و عامل انحراف دین از مسیر اصلی خود و شهادتهای مظلومانه اهل یبت (ع) یکی پس از دیگری شده است.

آری بروز حسادت،گونه ای  بازتاب اجتماعی را می تواند بیافریند که نسبت به محدوده اش آفتهای جبران ناپذیری به بار می آورد.

برشیعه و پیرو و عزادار حضرت زهرا(س) درایام فاطمیّه لازم است با شناخت روحیات عایشه ای و برائت و مصون نگه داشتن خود از آنها در ملبس شدن به صفات فاطمی کوشیده و با عمل فاطمی خود موجبات شادی و رضایت حضرت زهرا را فراهم و در ترویج فرهنگ فاطمی بکوشد.