سحاب اندیشه

سایت سحاب اندیشه

عبادتی به نام تفکر

image_pdfimage_print

خداوند متعال از باب رحمت راه هایی اعم از نماز، روزه، دعا و اذکار جهت رشد، کمال و تقرب انسان مقرر نموده و بندگانش را به این راه ها فراخوانده است.این اعمال نه تنها در روزهای عادی به خودی خود دارای ارزش بوده و اثر عبادیش را بر بنده خواهد گذاشت، در روزها و در زمان های خاص با کیفیت و کمیت خاصی در کتب معتبر عبادی ذکر شده است، تا بندگان در هیاهوی زندگی پیچیده ی دنیا، مسیر عبودیت را گم نکرده و در آن راه استوار قدم برداشته و ثابت قدم بمانند که ماه شریف رجب از جمله ی این زمان ها و فرصت هاست.

دعاهای ماه رجب حاوی نکات بسیار مهم توحیدی است که کسی که توفیق خواندن این دعاها را به دست می آورد بهتر است قدری تأمل و تفکر بر فرازها و اینکه چرا آن دعاها وارد شده و قرار است این دعا با او چه کند، داشته باشد.

فرازی از دعای ماه رجب:

یا مَنْ یَمْلِکُ حَوآئِجَ السَّآئِلینَ و یَعْلَمُ ضَمیرَ الصَّامِتینَ، لِکُلِّ مَسْئَلَهٍ مِنْکَ‏ سَمْعٌ حاضِرٌ، وَ جَوابٌ‏ عَتیدٌ، اَللّهُمَّ وَ مَواعیدُکَ الصَّادِقَهُ، و اَیادیکَ الفاضِلَهُ وَ رَحْمَتُکَ‏ الواسِعَهُ، فَاَسْئَلُکَ اَنْ تُصَلِّىَ عَلى‏ مُحَمَّدٍ وَ آلِ مُحَمَّدٍ، و اَنْ تَقْضِىَ‏ حَوائِجى‏ لِلدُّنْیا وَ الْأخِرَهِ، اِنَّکَ عَلى‏ کُلِّشَىْ‏ءٍ قَدیرٌ.

اى که مالک حاجات خواستارانى و اى که دانا به نهاد خاموشانی ؛ براى هر خواسته‏ اى از  جانب تو گوشى شنوا و پاسخى آماده است؛ ‏خدایا به حقّ وعده‏ هاى راستت و نعمت هاى بسیار و رحمت وسیعت، از تو خواهم که درود فرستى بر محمّد و آل محمّد و حوائج دنیا و آخرتم را برآورى که به راستى تو بر هرچیز توانایى.

دعا علمی است که به شرط تفکر،در راستای تصحیح اعتقادات و برطرف شدن شبهات و سؤالات، عامل مؤثری می تواند باشد؛که در این صورت هم به ثواب اعمال و دعاها خواهد رسید هم به ثواب تفکر که خود تفکر در روایات اسلامی جزو امور عبادیست که یک ساعتش افضل از عبادت هفتاد ساله است و هم در اثر تفکر از اثرات آن بهره مند خواهد شد.

رسول خدا (ص) فرمودند:

«دو رکعت نماز ساده با تفکر بهتر از یک شب به عبادت ایستادن است»

(ثواب الاعمال-ص ۹۷)

حضرت علی (ع) فرمودند:

«بالاتر از هر عبادتى به کار انداختن نیروى تفکر و تعقل است»

(الحدیث-روایات تربیتى/ج‏۱/ ۳۲۵)

پیامبر «ص» فرمودند:

«علامت خاشع چهار است: در پنهان و آشکار مراقب خدا بودن، و نیکویى کردن، و به روز بازپسین اندیشیدن، و با خدا مناجات کردن»

(الحیاه / ج‏۲/ ص ۵۱۰)

فکر و تفکر در هر پدیده ای آثار خود را دارد، و به تفکر واداشته شدن توسط هر چیزی خیر و برکت همان چیز را نشانگر است. به عبارت دیگر، هر سخن، هر مجلس، هر سخنران، هر فیلم ،هر هنر و هر پدیده ای که فکر انسان را به جریان و سیلان اندازد، حاوی درس های آموزنده ای برای انسان خواهد بود و برعکس هر امری که قدرت تفکر را از انسان بگیرد و عبرت و بصیرتی برای او در پی نداشته باشد، قطع یقین موجب خسارت و غفلت انسان خواهد شد و فرصتی را که در قبالش صرف کرده را هدر رفته خواهد دید.تفکر به اندازه ای قدرتمند است که حتی ترسناک ترین و هولناک ترین برنامه ها را هم برای انسان ساده و زیبا جلوه می دهد، مثلاً:

تفکر در مرگ نه تنها ترس از مرگ را از بین می برد بلکه انسان ها نسبت به آن مأنوس و به مراتب،  مشتاق مرگ و بالاتر از آن مرگ جبری را به مرگ اختیاری تبدیل می کند.

تفکر، عامل بصیرت و عاقبت اندیشی در امور بوده و افعال و اقوال را سنجیده و از تصمیمات نابجا ممانعت می کند.

تفکر، قبل، حین و بعد از عمل، درصد قابل توجهی از خطاهایی که متوجه یک فعل است را از میان می برد. 

تفکر، میزان تفهیم و ادراک را بالا برده و از خطا در تشخیص به میزان قابل توجهی می کاهد.

تفکر،انسان را هدفمند نموده و به سمت هدفمند زندگی کردن می کشاند و پوچی و بی معنایی را از زندگی می زداید.

اما غیر از غنا و شراب و … که طبق روایات، قدرت تفکر را از انسان می گیرد، امروز دو عامل بسیار مهم سطح تفکر را پایین کشانده و حتی این نیرو را دارد که انسان صاحب فکر را تا سر حد لافکری ببرد، این دو عامل مهم:

۱) سیر و گردش های بی هدف و وقت پر کن در فضاهای مجازی و سایت های اجتماعی
  ۲) و همراه دیگران تفکر کردن

مورد اول هر چند فواید و کاربردهای خود را دارد اما آنچه که آفت و آسیب زا بوده و تفکر را زایل می کند، افراط و بی برنامگی و بی هدفی است که این ها خود محصول عدم تفکر در ورود به این فضاها می باشد.

دومین مورد هم که متأسفانه بیشترین افراد قربانی ،مذهبیان و متدینین کم عمق می باشند، همراهی در تفکر دیگران با بی فکریست. به عبارت روشن تر افرادی هستند که به جای فکر در مسائل پیش آمده و یا انتخاب اولویت دارترین موضوع فکر، در موضوعاتی فکر می کنند  که دیگران در آن غور و عمیق شده،و به عنوان دغدغه ی فکری بر روی آن متمرکز گشته اند،یا در هر محفلی هر موضوعی از هرکسی می شنوند فکر آنها به آن سمت کشیده می شود این روش، انسان را بی موضع و بی جایگاه و بی اختیار کرده و چنین فردی تفکر راهبردی برای خود و به ظرفیت خود به دست نخواهد آورد. البته استفاده از تفکرات و راهنمایی ها و سوژه های فکر بزرگان بسیار مطلوب و پسندیده است اما اینکه همیشه سیر تفکر را از دیگران گرفتن و از خود حرکت فکری نداشتن، به عنوان آفتی در امر تفکر بوده و از تفکر دائمی مانع می گردد.

لذا با توجه به اهمیت و ارزش تفکر در منابع اسلامی، چه پسندیده است که این دو ماه با عظمت را که مقدمه بر ماه مبارک رمضان و آمادگی برای میهمانی خداست، با تفکر و تأمل در ادعیه و امور عبادی و اخلاقی و عقیدتی طی کرده و درس های خود را در سایه ی فکر و تعقل گرفته و در مسیر هدف خلقت و قرب به خدا و اولیای الهی عاقلانه و هوشمندانه قدم برداریم تا با رحمت جاری خدا در این سه ماه ،شرایط لازم برای ظهور مهدی موعود (ارواحنا له الفداء) فراهم گردد.

images.jpg1