سحاب اندیشه

سایت سحاب اندیشه

عقبه های خدمت (بررسی شخصیت های عاشورایی (۲))

image_pdfimage_print

خدمت در آستان پاک و با صفای اولیای الهی بی شک توفیقی است بس بزرگ، که شکر و حمد خود را می طلبد، و نهایت این شکر، افزایش معرفت به مخدومی است که خدمت را در کام انسان شهدی شیرین کند تا دل سیری و و دل زدگی و خستگی، بر آن عارض نگردد. قطعاً هر انتخابی در پی خود تبعات و عقباتی دارد که انسان با علم و معرفت به آنها می تواند در انتخاب مخدوم و نوع خدمت به مخدوم، اختیار و آزادی عمل داشته و کاملاً با حریت عمل نماید.

در عرصه ی خدمت به ساحت حضرت حجه بن الحسن(ع) نیز عقبه هایی غیر قابل چشم پوشی وجود دارد که به صورت کلی در ۴ مورد خلاصه می گردد:

 
  ♦  معرفت
  ♦  هجرت
  ♦  سرعت
  ♦  سبقت
  ♦  شهادت

 

همه ی موارد فوق در عرصه خدمت و در درجه و نوع خدمت نوعاً لازم و ضروریست و در پی تمامی این موارد بایست عنصری به نام بهجت و سرور در وجود انسان بارور شده و او را با شوق تمام به خدمت دیگر واصل نماید، بهجت نبض معنوی خدمت بوده و حیات خدمت به این بهجت وابسته است.
یک بار تجربه ی معرفت، هجرت، سرعت، سبقت در عرصه ی خدمت تجربه ای معادل چندین سال است که با هر تجربه سال ها بُعد مکانی و زمانی را درنوردیده و بر درجه ی قربش به مخدوم اضافه می گردد که حضرت اباعبدالله خود در بیابان عرفه چنین دعا می فرماید:

«الهى‏ تَرَدُّدى‏ فِى الْاثارِ یُوجِبُ بُعْدالْمَزار»،
«خداى من! مرا به آثار خودت حوالت مده که گشت و گذار من، رفت و آمد من در آثار تو باعث دورى دیدار توست»؛

«فَارْجِعْنى‏ عَلَیْکَ بِخِدْمَهٍ تُوصِلُنى‏ الَیْک»
«تو وجود پراکنده‏ى من را بر خودت جمع کن، آن هم با خدمتى که مرا به تو پیوند بزند».

و حضرت “ابوالفضل العباس” شخصیتی بود که تمام عقبه های خدمت برایش روشن و با معرفت کامل به این عرصه وارد شده بود و در ادامه با طی کردن دیگر عقبه ها، به آخرین عقبه و نهایی ترین آن، که همانا “شهادت” بود، واصل شد.

همانطور که از نام ایشان هم مشخص است “عباس” به معنای “عبوس” و درحقیقت اوج تبری ایشان را بیانگر است و این رمزی مهم برای خادم امام حسین گشتن می باشد و از صفات بارز ایشان که از اثرات خدمت ایشان به ساحت حضرت سیدالشهداست به چند مورد اشاره می گردد:

• ابوالفضل

از آنجائیکه حضرت عباس (ع) پسری به نام فضل داشته است این کنیه به او داده شده است حتی بدون داشتن فرزندی به نام فضل هم ایشان به حقیقت صاحب فضل است و بعد از شهادت نیز فضل ایشان بر زائران و متوسلانش جاریست.

بطل العلقمی

به معنای پهلوان علقمه می باشد .علقمه نام نهری است که حضرت عباس(ع) بر کرانه های آن به شهادت رسید.

• کبش الکتیبه

به معنی قلب لشکر که در روز عاشورا، همچون بازویی پرتوان ، صاعقه وار بر لشکر دشمن وارد می شد و آنان را در هم می کوبید.

• باب الحوائج

این لقب از رایج ترین القاب اباالفضل العباس(ع) در بین دوستدارانش است که همگی ایمان به روا شدن حاجتشان به دست توانای باب الحوائج دارند.

 

و همه ی اینها تنها گوشه ای از فضیلت هایی است که از مسیر خدمت به مخدوم و از طرف مخدوم به خادم عنایت می گردد. حتی اگر نام خادم در اوراقی چند می درخشد و یا بر زبان ها جاری گشته و حرمت و احترامش بالا می رود همه و همه در راستای خدمتش به آستان خوبان عالم و اولیای الهی است. مقدمه برای یافتن حال و هوای خادمگی حضرت ولیعصر(عج)، از بزرگانی چون آیه الله بهجت چنین سفارش شده است که آنکه می خواهد خادم حضرت شود باید:

۱-ملزم به رعایت نماز اول وقت باشد.

۲-انس با قرآن داشته باشد.

۳-هر روز تجدید عهد با حضرت حجت نماید.