سحاب اندیشه

سایت سحاب اندیشه

غدیر، تبلیغ یا تعظیم

image_pdfimage_print

غدیر و واقعهٔ اتفاق افتاده در آن، صحنه ای بس علنی و شفاف برای اعلام عمومی جانشینی حضرت علی(ع) می باشد، همان مسئله ی مهم ولایت و امامت که در اعتقاد شیعی تنصیصی بوده و انتصاب این امر از سوی خدا و به فرمان او انجام می یابد.
غدیر، تاریخ تپش اسلام و سالروز اتمام نعمت و اکمال دین اسلام است، روزی است که خداوند متعال در آن روز دین اسلام را بعنوان دین کامل برای جهانیان بوسیله نبیّ مکرم خود، عرضه داشت و کافران را از حیله و توطئه برای از بین بردن آن مأیوس ساخت، چرا که اگر حامل دین یک نفر بود با کشتن آن می توانستند به مقاصد شوم خود برسند و این دین را از بین ببرند، اما با معرفی و انتصاب جانشینان پیامبر تا روز قیامت این دین بی صاحب گذاشته نشد و از گزند کافران محفوظ ماند.

 

اگر چه در طول تاریخ صاحبان و حاملان دین، به نوعی اذیت و آزار و سپس به شهادت رسیدند، اما با جانشینی خلیفه و امام بعدی، دین از خطرحتمی نجات یافت که بزودی روزی خواهد رسید که بدست آخرین خلیفه و جانشین پیامبر اکرم(ص)، این دین جهانی شده و کافران و ظالمان نیز بسزای اعمال ظالمانه خود خواهند رسید.

 
اما برای وقوع این امر عظیم بایست غدیر هر سال، نه تنها غدیری باشد که در اولین روزش اتفاق افتاد، بلکه هر روز این غدیر تجدید شود _که اگر سفارشی به دعای عهد در هر روز شده، بر همین اصل تکیه گشته است.

لذا غدیر طبق سفارش پیامبر در خطبه غدیریه باید تبلیغ و به منصه ظهور برسد.

 
در خصوص تبلیغ غدیر لازمست به این نکته اشاره گردد که “تبلیغ” با “تعظیم” که در مورد شعائر الهی دستور داده شده است «وَ مَنْ یُعَظِّمْ شَعائِرَ اللَّهِ فَإِنَّها مِنْ تَقْوَى القُلُوب»، فرق اساسی دارد.
تبلیغ بمعنای رساندن به بلوغ و مقصد و مقصود است، اما تعظیم بمعنای گرامیداشت و رونق دادن آیین دین اسلام می باشد.

 
با این روند امامت و ولایت که بعنوان پایه و اساس دین معرفی شده و قبولی اعمال وابسته به آن است، نمی تواند همردیف نمادهای دین، نماز و حجّ و … قرار گیرد.

لذا در مورد مسأله غدیر، امر به تبلیغ شده است و تبلیغ غیر از تعظیم و مقدم بر آن می باشد، چرا که تعظیم بدون تبلیغ هیچ ثمری ندارد.
همه موارد تعظیم و اعمالی که برای روز غدیر منظور گشته است، همگی با تبلیغ آن معنا پیدا می کند، و تبلیغ چنانچه بیان شد رساندن مسأله و امری به مقصد و مقصود می باشد و غدیر و تبلیغ آن چیزی بغیر از اطاعت و تقویت حوزه امام داوری در زندگی نیست.
امامت و مسأله ولایت، نعمتی بس بزرگ بر بشریت است تا هیچ زمان خود را بدون ولیّ و سرپرست حسّ نکرده و همیشه یک حامی و پشتیبان و هادی و صاحب و مصاحبی برای خود داشته و با تکیه بر این قدرت الهی در روی زمین، در دنیا با آرامش روح، خدا را عبودیت کرده و حیات خود را سپری نماید و در قیامت در سایه این نعمت بزرگ عاقبت بخیر گشته و از مواهب اخروی که بزرگترینش هم جواری و همنشینی با همین اولیای الهی که در غدیر معرفی شدند، و مادر این اولیاء حضرت زهرا(س)، برخوردار گردد.

 

images