سحاب اندیشه

سایت سحاب اندیشه

غربال در آخرالزمان(۲)

image_pdfimage_print

چنانچه در مطلب قبلی اشاره شد خداوند متعال غیور است و به دین خود غیرت دارد، لذا زمانیکه این دین مورد خیانت و جنایت افراد پست قرار گیرد، این غیرت ظهور کرده و اتفاقاتی خواهد افتاد، از جمله ی این اتفاقات غربال در آخرالزمان می باشد که در پی آن ظهور خواهد رسید، لذا چون قرار نیست اهل زمان امام زمان(عج) اهل خیانت باشند، ریزش‌ها در میان دوستداران صورت خواهد گرفت تا دوستداران حقیقی از غیر حقیقی شناسایی شده و فقط منتظران اصلی باقی بمانند.


در مطلب قبلی به چند گروه از گروه هایی که مشمول غربال شده و ریزش خواهند نمود، اشاره شد، در این مطلب به دو گروه دیگر اشاره می‌گردد:

۴⃣ غابرین:

گروه چهارم از ریزش کنندگان و غربال شوندگان، گروه غابرین می‌باشند.

مصداق و نمونه ی بارز قرآنی غابرین، زن حضرت لوط است که قرآن با عنوان «عجوزه» از او یاد می کند، که علیرغم اصرار حضرت لوط، با آنها همراهی نکرد و به کار زشت و ناپسند خویش ادامه داد.

«غابر» یعنی دور افتاده و فاصله گیرنده از مصاحب، کسی که با مصاحب خود همراهی نکند و در نکته‌های نکبت‌بار زندگیش باقی بماند.
به غبار باقیمانده از طوفان هم «غابر» گفته می شود.
از موارد و عواملی که ویژگی غابر بودن را در فرد ایجاد می کند، خصایصی هست که در واقع از خصایص قوم لوط می‌باشد:
❌ همجنس بازی (که عرش به لرزه در می آید).
❌ پس گردن انداختن
❌ آدامس جویدن
❌ سنگ انداختن به هم دیگر
❌ گفتن متلک‌های رکیک و زننده
❌ قماربازی
❌ انس با آلات موسیقی
❌ضرطعه کردن در جمع
❌ برطرف نکردن نجاست.
❌ دکمه ی یقه را باز نگهداشتن
❌ پوشیدن لباسهای فاخر و بلند
❌ بازی های بچه گانه داشتن
❌ بخل

۵⃣ گروه قاعدین:

گروه پنجم از ریزش کنندگان هستند، این گروه حق و اهل حق را خوار و به باطل کمک نمی کنند. یک وازدگی و بیماری مهلک، بعبارت امروز مجرمین یقه سفید.
مصداق قرآنی قاعدین، سبطیان قوم موسی(ع)، زمانیکه زیر یوق فرعون بودند، حضرت موسی(ع) آنها را نجات داد، اما همین قوم، بزرگترین خیانت را نسبت به ایشان روا داشتند.
سبطیان ۹ معجزه دیدند، ‌اما از امتحان الهی موفق بیرون نیامدند و به چهل سال سرگردانی دچار شدند.

از ویژگی های قاعدین می توان موارد زیر را نام برد:
❌ اهل بهانه گیری
❌ دم دمی مزاج
❌ نازنازی
❌ پر هزینه
❌ از نکته ضعف های دیگران به نفع خود استفاده کنند.

مثل بلعم باعورا که به جای اصلاح نکته ضعف های جامعه از آن به نفع خود خواست سود ببرد که خود دچار ریزش شد و درنهایت با وجود اسم اعظم دانستن و مستجاب الدعوه بودن، قرآن از او با عنوان سگ نحیف و ضعیف (… یَلْهَثُ … ) که بدترین حالت ممکن برای سگ است، ذکر می کند.

ناگفته نماند که خداوند متعال در عین غیور بودنش رحیم و رئوف هست، و تا مومنی در میانشان بود عذاب برایشان نمی‌فرستاد، به محض اینکه جدا شدند، خدا عذاب خود را بر آنها فرو فرستاد.

حالا اگر با این ویژگی‌ها و گروه هایی که دور از واقعیت نیست که منتظران به چنین مواردی گرفتار آیند، لازم است چگونه اهل معرفت و دوستداران حضرت، از همدیگر مواظبت نمایند تا نه تنها خود در این غربال ریزش پیدا نکنند بلکه برای باقی‌ماندن سایر دوستداران حضرت هم کمک کنند؟
اگر مجالسی که دوستداران حضرت در آن جمع می‌شوند، به مانند سفینه‌ای فرض شود که همه‌ سوار بر آن بر روی دریا حرکت می کنند، بی شک همه مواظب خواهند بود و‌ به همدیگر تذکر خواهند داد تا از کسی خطایی سر نزند و به سراغ مومنین رفته تا از وجود آنان در کنار خود بهره‌های معنوی ببرند و از آنان در اصلاح خود کمک بگیرند، باشد که قسمت غربال آخرالزمان را با دین و ایمان سالم طی کرده و پشت سر بگذارند.
ادامه دارد…