سحاب اندیشه

سایت سحاب اندیشه

غربال در آخرالزمان (۱)

image_pdfimage_print

روی عن جابر الجعفی قال: قلت لأبی جعفر علیه السلام: متی یکون فرجکم؟
فقال: «هیهات لا یکون فرجنا حتی تغربلوا ثم تغربلوا ثم تغربلوا یقولها ثلاثا حتی یذهب الکدر و یبقی الصفو».
جابر: به امام باقر(ع) عرض کردم: گشایش امر شما چه زمان واقع شود؟

فرمود: «هیهات، هیهات، فرج و گشایش ما صورت نگیرد تا آنکه همه ی شما غربال شوید، همه غربال شوید، همه غربال شوید – سه بار فرمودند – تا ناصافی ها بروند و خالص ها باقی بمانند».

«غربال در آخرالزمان» موضوع بسیار خطرناک و در عین حال امیدوارکننده‌ای است‌، خطرناک از حیث اینکه مبادا انسان جزو مردودین دینداری باشد، امیدوارکننده هم از این جهت که پس از «جاء الحق و ذهق الباطل» اتفاق می‌افتد.‌

با توجه به روایات رسیده در این موضوع، اکنون عصر غربال و در حقیقت عصر ریزش کسانی است که نتوانستند از جهت ایمانی، باورهای خود را تثبیت کنند، لذا اعتقاداتشان مورد هجمه نفسانیات و‌ شبهات قرار گرفته است و در نتیجه باید از دایره ولایت حضرت حجت(عج) خارج شوند و جایی در این گردونهٔ کمال برای این چنین اشخاصی نیست. عصری هست که شاید در یکی از روزهایش، نفی وجود حضرت امام زمان(ع) نیز اتفاق افتد و این اعتقاد بوجود آید که اصلا امامی وجود ندارد و‌ یا این اعتقاد که گروهی به حلول روح حضرت در ابدان دیگر معتقدند، ترویج پیدا کند.

اما «غربال» چیست⁉️
«غربال» بمعنای «الک شدن» می‌باشد، که در کارهای بخصوصی انجام می شود.
«غربال»، نهایت تب و لرز و بیماری است که تمام بدن متوجه و متاثر و درگیر این بیماری می گردد و حالت نحیفی و درماندگی دست داده و بدن حالت تدافعی خود را از دست می‌دهد‌.
«غربال» یعنی نهایت زیر و رو شدن.
«غربال» یعنی نهایت امتحانات سخت.
پس «غربال» یک نشانه از ظهور است اما بسیار پیچیده و خطرناک، اما چرا چنین امر مهم و خطرناکی در آخرالزمان صورت می‌گیرد، به این دلیل است که «ظهور حضرت‌ مهدی(ع)» ظهور «غیرت حق تعالی» می‌باشد، دین غیرت خداست و زمانیکه این دین مورد خیانت و تجاوز متجاوزین و‌خیانتکاران قرار گیرد، غیوریت خداوند متعال بروز و ظهور یافته، و به انحایی دینداران ناب را از خیانتکاران جدا می‌سازد. چنانچه این غربال در امت های پیامبران پیشین هم به وقوع پیوسته است، جریان حضرت نوح و طولانی شدن مدت ساخت کشتی و ریزش مسخره‌کنندگان و منکران، بطوریکه حتی فرزند حضرت هم از گروه ریزش کنندگان شد.
لذا با ظهور «غیرت» خداوند و غیوریت خدا، اتفاقات مهم و جبران ناپذیری رخ خواهد داد.

در آخرالزمان نیز با توجه به سستی دین و ایمان دینداران در اثر غیبت امام و پیروی نفس و شیطان و عدم رجوع به متخصصین دینی و علی الخصوص دوری از امام و نداشتن روحیه حقیقت طلبی، گروه های سه گانه ای ایجاد خواهد شد که با «غربال» فقط گروه «سابق‌بالخیرات‌ها» در ظهور خواهند ماند و مابقی از سلک منتظران خارج خواهند شد.

لذا با توجه به آیه ی ۳۲ سوره فاطر، این ۳ گروه عبارتند از:
❌گروه ظالم بنفسه: این گروه به دور هوای نفس می گردند، گناه کبیره انجام میدهند، و امامشان را هم نمیشناسد.
❌ گروه مقتصد: کسانی که هم گناه دارند و هم کار خیر، انجام میدهند. گروهی که دور نفس میگردند (نفسی که متشکل از غرایز و فطرت است)، در میانه حرکت می‌کنند تا آسیبی متوجه آنها نشود.
✅ گروه سابق بالخیرات: که همان امامان(ع) و‌پیروان راستین آن بزرگواران می باشند.
ویژگیهای گروه ظالم به نفس و مقتصد را میتوان در ۱۰ عنوان ذکر و یا به ۱۰ گروه تقسیم نمود:
⁦۱⃣ قاسطین: اصحاب معاویه و همان داعیه‌داران حکومت اسلامی، که توحید عملی ناب را از جامعه جمع نموده و آنرا به فکرها برد و جایش را فقط در اذهان قرار دادند.⁦
گروه قاسطین، تأکید به ترقی میکنند تا تقوا را از میان بردارند، تعظیم شعائر می‌کنند تا حقایق را تحریف کنند. نماز می‌خوانند تا روح نماز را از بین ببرند، واین گروه در مقابل گروه ناکثین هستند.

۲⃣ ناکثین: همان عهدشکنان از نیروهای خودی و دوستان خیانتکار هستند که نمونه‌ بارز این گروه در جنگ جمل دیده شدند.
و این ناله علی(ع) است از دست این گروه که بگوش شنیده می‌شود: «ایکاش علی ۲۰ سال قبل مرده بود».
پس ناکثین در حقیقت دوستان خیانتکاری هستند که دوست میشوند اما خیانت می‌کنند و با وسوسه‌های روانی خود، دچار بد عهدی، کبر، حسد، غرور، می‌شوند.

۳⃣ مارقین: نه مزدور قاسطین هستند نه اهل خیانت، بلکه عابدان خشک مقدس و نادان می‌باشند، و در پیشانیشان مهر ساختگی زده و در حقیقت از گروه احمقان می‌باشند.
اینها قصد دارند ضعفهای خود را با رکوع و سجده های طولانی، جبران کنند، این گروه فاقد اندیشه‌های عالی و احساسات لطیف هستند، اوباش و برده صفتانی که، به ظاهر شریعت تاکید دارند تا بطن شریعت را از بین ببرند، اینها افراد بیشعور و دشمنان امام و مومنان بی دین هستند که از افراد فهمیده و معقول فراری می‌باشند.
ادامه دارد …