سحاب اندیشه

سایت سحاب اندیشه

قیام علیه عبادت بی ولایت

image_pdfimage_print

دیدگاه ها و برداشت های ناصحیح و در کل عدم اطاعت محض از امام معصوم، حتی عبادت ها را از حیّز انتفاع ساقط می کند.
علت عمده ی قیام حضرت اباعبدالله، قیام علیه عبادت بی ولایت بود، همان عبادت بی‌محتوا، عبادتی که در آن جهاد، اطاعت و از خودگذشتگی نبود، و صرفاً نفسانی و سلیقه ای.

و این مشکل تا امروز ادامه داشته و در زمان حال نیز، برخی مسلمان ها برنامه ی عبادی و معنوی خود را به صورت روتین و تکراری انتخاب کرده و تحت هیچ شرایطی نه تنها حاضر به تغییر روند نیستند، بلکه دیگران را هم تشویق کرده و کارشان را تبلیغ می کنند.
و در دوران امام حسین (ع) چنین اتفاقاتی در حوزه ی عبودیت و ولایت به وقوع می پیوست و دین حضرت رسول (ص) با این روش به تحریف و التقاط کشیده می شد که اباعبدالله(ع) در چنین روزهایی خانه ی کعبه، عرفات و عبادت در آن مکان شریف را ترک کرد و علیه عبادت بی ولایت قیام خویش را آغاز نمود.
نباید فراموش کرد که اولین کسی که این عبادت نفسانی را ایجاد کرد، ابلیس ملعون بود.
ابلیس زمانی که از سوی خداوند امر به سجده بر حضرت آدم شد، نخواست نحوه ی عبادتش تغییر کند؛ اما خداوند متعال به ابلیس فرمود:

« إِنَّمَا أُرِیدُ أَنْ أُعْبَدَ مِنْ حَیْثُ أُرِیدُ لَا مِنْ حَیْثُ تُرِید»

« می خواهم اطاعت بشوم آن طوری که من می‌خواهم نه آن طوری که تو می‌خواهی»

  (تفسیر قمی/۱/۴۲)

نکته ی بسیار مهم اینکه، در عبادات اگر ولایت کنار گذاشته شود، شاید ظاهراً کار حَسَنی انجام یابد، اما اگر وجوبش مورد تأیید ولایت نباشد، آن عبادت، پشیزی ارزش و اعتبار نخواهد داشت.
عادت به عبادات و روحیات و عملکردها و عکس العمل های بدون اولویت و دلبخواهی، قطعاً انسان را از اطاعت و عبادت حقیقی بازخواهد داشت، مثلاً: ممکن است است فردی سازشکار و نرمخو باشد، اما در لحظه ای امر امام بر «فریاد زدن علیه ظلم و ستم» باشد؛ آنگاهست که عبادت های بی ولایت و بی اولویت، مانع از اطاعت شده و حتی ممکن است ولیّ خدا هم از طرف این فرد، توصیه به آرامش و سکوت شود.
لذا عبادتی که در آن نظر و داوری امام معصوم(ع) نباشد، قرب و منزلتی به انسان در پی نداشته و بسیار خطرناک می باشد، و نتیجه ی چنین عبادتی غربت امام و بالاتر از غربت، به شهادت رساندن امام معصوم را در پی خواهد داشت.
ابلیس هم می‌خواست عبادت کند، گفت: خدایا! من به‌ جای سجده بر آدم عبادتی خواهم کرد که تا به‌ حال احدی چنین عبادتی نکرده است «انْ أَعْفَیْتَنِی مِنَ السُّجُودِ لِآدَمَ ع لَأَعْبُدُکَ عِبَادَهً مَا عَبَدَکَ أَحَدٌ قَطُّ مِثْلَهَا»

(تفسیر قمی/۱/۴۲) 

خدا هم فرمود:

«اگر سجده نکنی، هیچ‌ کدام از عبادت‌هایت را نمی‌پذیرم».

و این اصل در تمامی عبادت ها حاکم است حتی حجّ تمتّع، که امام محمد باقر (ع) فرمود:

«تَمَامُ الْحَجِّ لِقَاءُ الْإِمَام‏» 

(کافی/۴/۵۴۹)

و چه واقعه ی تأسف باری که مردمی با حضور امام معصوم حاضر شدند حجّ بی امام را انتخاب کنند!

امروز اگر بخواهیم حاکمیت امام را در عبادات، اصل دانسته و دچار آفت عبادت های خودخواسته نشویم، بایست در افزایش اطاعت پذیری و ایجاد انسیّت با معصوم (ع) و شناخت اوامر و نواهی ایشان، مجدّانه تلاش و کوشش، نمائیم.
حال این باور در وجود مسلمانان باید شکل گیرد که عبادت ژنتیکی و عبادت برخواسته از روحیات انسان که از روی عادت هم انجام داده و برایش هیچ زحمتی ندارد، دور شدن از مسیر نجاتبخش ولایت را برای این عابد نما هموار می سازد.
یوم‌الترویه و روز عرفه همنوا شدن با حضرت ابا عبدالله(ع) می باشد، چرا که این دو روز اولین جلوۀ غربت حسین(ع) است؛ تا اگر آن روز معنای کلام ایشان فهم نشد و آن بزرگوار غریبانه سفر پرماجرا و پرخطر را آغاز کرد، و در نهایت جهت حفظ سفارش پیامبر (ص) در غدیر که فرمودند:

«إِنِّی تَارِکٌ فِیکُمُ الثَّقَلَیْنِ مَا إِنْ تَمَسَّکْتُمْ بِهِمَا لَنْ تَضِلُّوا، کِتَابَ اللَّهِ وَ عِتْرَتِی؛ أَهْلَ بَیْتِی وَ إِنَّهُمَا لَنْ یَفْتَرِقَا حَتَّى یَرِدَا عَلَیَّ الحوض»،

و نیز رسوایی عابدنماهایی که با نام دین، خود و عوام را از دین دور ساخته و مقام و جایگاه ولایت را زیر پانهادند، جان خویش و عزیزانش را فدا نمود، امروز، با این نواهای عرفه ی حسینی، از غربت زمان کاست و برای حضور جهانی آماده ساخت.