سحاب اندیشه

سایت سحاب اندیشه

لا تَزِرُ وازِرَهً وِزرَ اُخری!

image_pdfimage_print

من هم مثل همه این ضرب المثل قدیمی رو از بزرگترهام شنیده بودم که میگفتن« هیچ کس رو تو قبر کس دیگه ای نمیذارن» ولی همیشه فکر میکردم که مثل بقیه ی ضرب المثل های فارسی از قدیم دهن به دهن چرخیده و امروز هم به ما رسیده!
راستش رو هم بخواین تا به حال زیاد به عمق مفهومش فکر نکرده بودم، تا اینکه یه روز تو جلسه استادمون بهم تکلیف کرد که در مورد یه عبارت قرآنی مطالبی رو آماده کنم. عبارت این بود که:« …لا تزر وازره وزر اخری …». وقتی سری به ترجمه این آیه زدم به این شکل ترجمه شده بود که” کسی بار گناه دیگری را بر دوش نمیکشد”.

اینجا بود که فهمیدم اون ضرب المثل از ضرب المثل های کهن فارسی نیست، بلکه از این عبارت قرآنی ریشه گرفته وقتی یه کم بیشتر جستجو کردم دیدم این عبارت در ۴ سوره از قرآن کریم اومده و اینجا بود که کنجکاو شدم بیشتر به تفسیرش دقت کنم.

به تفسیر المیزان که نگاه کردم دیدم یه جمله جالب در تفسیر این عبارت نوشته شده که وضعیت بت پرستای اون موقع رو بیان میکنه:
اونایی که فکر میکردند اگر در ضلالت و گمراهی و بت پرستی باقی بمونند و به روش پدراشون عمل کنند عمل ناثوابی انجام ندادن و اگر هم گناهی داشته باشن گردن پدراشونه سخت در اشتباه بودن چون که طبق این عبارت قرآنی هیچ گس بار گناه دیگری رو به دوش نمیکشه و هرکس مسئول کارای خودشه.
این روزا هم زیاد مد شده که بعضی ها بهم میگن تو فلان کار رو بکن گناهش مال من ثوابش مال تو !
منم بعضی اوقات این حرف خیلی برام جالب به نظر میومد و با خودم میگفتم حتماً یه چیزی میدونه که اینقدر با اطمینان حرف میزنه.ولی حالا میفهمم که نباید به این قبیل حرفا زیاد اعتنا کرد چون یه روز جزایی هست که تو اون روز انسان به سختی میتونه پاسخگوی اعمال خودش باشه چه برسه به این که گناه کس دیگه ای رو هم گردن بگیره و اگه من به حرف این دسته از آدما گوش کنم؛ یه کاری رو بدون عاقبت اندیشی و از روی تقلید انجام بدم، تو روز جزا باید خودم به تنهایی پاسخگوی اون عملم باشم و نمیتونم گناه اون کار رو به گردن کس دیگه ای بندازم.چون خدا تو کتابش این هشدار رو بهمون داده که «لا تزر وازره وزر اخری» و خیلی هم رو این جمله تاکید کرده چون که تو چهار تا از سوره های قرآن از این عبارت استفاده کرده.(اسرا ۱۵/ انعام ۱۶۴/ فاطر ۱۸/ الزمر۷۹)
پس من از امروز تصمیم گرفتم که دیگه با طناب کس دیگه ای به چاه نرم و تو انجام دادن همه ی کارهام اعم از دینی و غیر دینی عاقبت اندیشی کنم تا گمراه نشم.