سحاب اندیشه

سایت سحاب اندیشه

لزوم هزینه برای آموزش دین

image_pdfimage_print

یکی از هزینه های مصرفی هر خانواده، مخارج و هزینه آموزش و پرورش اعضای خانواده می باشد و با توجه به اهمیت آموزش و پرورش که انسانیت و بهاء انسان با دانائی و مهارت او سنجیده می شود، بایستی برای هزینه آموزش، توجه خاصی مبذول داشت و به آن بیشتر بهاء و ارزش داد. این رویکرد در زندگی ائمّه اطهار و اولیای الهی خیلی مورد اهمیت قرار داشت بطوریکه گفته اند حضرت امام حسین(ع) به آموزگار فرزند خود به ازای تعلیم سوره حمد، عطای فراوان بخشید؛ همچنین رفتار حضرت علی(ع) در ماجرای نزول آیه نجوا(آیه ۱۲ سوره مجادله) مشهور است:« یَأَیهُّا الَّذِینَ ءَامَنُواْ إِذَا نَاجَیْتُمُ الرَّسُولَ فَقَدِّمُواْ بَینْ‏َ یَدَىْ نجَْوَئکمُ‏ْ صَدَقَهً ذَالِکَ خَیرْ لَّکمُ‏ْ وَ أَطْهَرُ فَإِن لَّمْ تجَِدُواْ فَإِنَّ اللَّهَ غَفُورٌ رَّحِیمٌ» شأن نزول آیه چنین است که اصحاب ثروتمند پیامبر(ص) پیوسته و به منظور کسب اعتبار بیشتر نزد آن حضرت می آمدند؛ اینکار فقیران را می آزرد، تا اینکه خدای متعال در آیه مذکور فرمود:

«ای اهل ایمان، هرگاه بخواهید با رسول خدا نجوا و سخن سری یا سوال بکنید، پیش از این کار باید مبلغی صدقه دهید که این صدقه برای شما بهتر و پاکیزه تر است و اگر از فقر چیزی برای صدقه نیابید در این صورت خدا بسیار آمرزنده و مهربان است».

یعنی با نزول این آیه ثروتمندان موظف شدند پیش از تشرّف به محضر پیامبر (ص)، به فقیران صدقه دهند و بدینوسیله از آنها دلجویی کنند، این حکم از سوی بعضی مسلمانان نوعی هزینه ملاقات با رسولخدا(ص) تلقی شد و انجام آن برایشان گران آمد، و این آیه پس از مدتی نسخ شد. اما حضرت علی(ع)تنها کسی بود که به این آیه عمل کرد. ایشان با یک دینار پولی که داشت، ده درهم فراهم کرد و با آن ده بار به حضور حضرت پیامبر(ص)رسید، هربار یک درهم صدقه می داد وهر باردرس تازه ای را از آن حضرت فرا می گرفت.