سحاب اندیشه

سایت سحاب اندیشه

ماه ذیحجّه، ماه عبادت عمر

image_pdfimage_print

ماه ذیحجه ماه انجام سفر بسیار مهم ، عظیم و معنوی حج، زیارت بیت الله الحرام و مدینه ی منوره است . این فرضیه ی مهم دینی که برای افراد مستطیع واجب شرعی است ، یک گنجینه ی عظیم و یک ذخیره ی تمام نشدنی و سرچشمه ی فیاض برای مسلمانان می باشد .
حج،تنظیم، تمرین و تشکیل یک زندگی توحیدی است و امتحان سخت و آزمایش آشکار برای پاکسازی و خالص شدن است و خداوند بر انجام دهنده آن وعده بهشت و گذشت از گناهان داده است و هر یک از برنامه های حج اعم از طواف ،سعی صفا و مروه،نماز طواف ،تقصیر،حلق،عرفات ، مشعر، منا، قربانی وغیره اقیانوسی از معارف الهی میباشد که حاجیان را غواس وار به گوهر های ناب بندگی رهنمون مینماید.
فرضیه ی حج ، تابلوی زیبای مکتب توحید با تمام زوایای کوچک و بزرگ خود است؛ فلذا از دیدگاه امام جعفر صادق علیه السلام : مردگان در گورهایشان آرزو می کنند کاش دنیا و آنچه در دنیا هست را داده و به جای آن پاداش یک حج به آن ها داده میشد . آری از دیدگاه قرآن ، آمرزش و بخشش گناهان ، رضایت و خوشنودی خدا، ره توشه آخرت، تقویت دین اسلام ، لغو هرگونه امتیازات ناشی از قدرت و ثروت ، شهرت ، افزایش تعاملات اجتماعی ، و بهره برداری از طریق دستگیری تنگ دستان ، افزایش رشد اقتصادی ، فرهنگ جامعه پذیری و قوام جوامع و همبستگی اجتماعی از جمله فلسفه تشریع فرضیه ی حج می باشد .
همچنین حج یک بسیج توحیدی ، بندگی خدا ، ایثار و فداکاری و وسیله ی آزمایش و زنده کردن آثار رسول خدا ست و حج مایه ی تقویت و اصلاح ایمان و فرار از گناهان و میعاد و بیعت با امام است و مرکز تبلیغات و اعلام برائت از کفار و جهاد ضعفاء میباشد . اینجاست که ما در شب های قدر توفیق این سفر در هرسال همه سال را از خداوند متعال خواستار می شویم و خوشا بر حاجیان امسال که مشغول انجام این فریضه پر شور الهی هستند .