سحاب اندیشه

سایت سحاب اندیشه

ماه رمضان فرصتی برای تغییر سبک زندگی

image_pdfimage_print

در دنیایی که روزمرگی وگرفتاری به امور دنیوی بشر را به تنگنا کشانده و برای گذران امورش چه بسا به هر کاری حتی دروغ و حیله و غیبت و بهتان و تهمت و دیگر رذایل دست میازد، و روح ناآرام از جو روزگار را ناآرامتر از قبل کرده و با یافتن آسایش جسمی، آرامش روحیش را ازدست داده و از آسایش جسمش نیز لذتی نمیبرد، خداوند متعال بابی برای گسست از این هیاهو و آشوبها

و رسیدن به سکونت جسمی و روحی مقرر فرموده است که با تکرار آن در هرسال انسان میتواند یازده ماه گذشته را با تمام تلخی و مرارتها به کنار زده با ورود از این باب در یک ضیافت رحمانی شرکت کند و بدین وسیله تغییر اساسی در سبک زندگی خود ایجاد نماید. مدیریت زمان، مدیرت خوردن و آشامیدن، مدیرت رفتار و برخورد، مدیریت ارتباطات و… همگی تغییراتی است که به برکت ماه مبارک رمضان در زندگی روزه داران اتفاق می افتد.
سبک زندگی دینی که امروزه عنوان مبحث کارشناسان دینی است و در صدد پیاده نمودن آن می باشند، همان است که روزه داران با ورود به ماه پربرکت رمضان به این سبک روی می آورند و از تغییری که در زندگیشان پیش آمده با تمام سختیهای ظاهریش احساس و ابراز رضایت می کنند.
انس با قرآن، ادای نماز اول وقت، دعاها و نیایشهای دم افطاری، نه گفتن به بعضی از خواسته های دل، صله ارحام، احسان و نیکوکاری از دیگر تغییرات محرزی است که با ورود این ماه روزه داران در خود ایجاد می کنند. و از همه مهمتر اینکه در این سبک زندگی انسان استعدادها و ظرفیتها و توانائیهایی نهفته در وجودش را کشف کرده و آنها را بارور می کند.
آری از آنجائیکه این سبک زندگی، توجه انسان را به مبدا و معاد بیشتر کرده و ارتباط خالق و مخلوق را تقویت می کند، از سالم ترین ماهها و کم جرم ترین زمانها و به تبع آن از آرامترین مقطع سال شمرده شده است. و با مشاهده تفاوتهای این سبک زندگی با زندگی در روزهای عادی است که با پایان یافتن این ماه مبارک اندوهی بر دلها نشسته و بر روزهای پر خیر و برکت آن حسرت خورده میشود.
برای حفظ تغییرات مثبت در طول سال می بایست زیبائیهای سبک زندگی در ماه رمضان و سیر انسان در این مقطع در یک مسیر پاک و طهور همراه با اصلاح الگوهای رفتاری، در وجود انسان نهادینه شود و این میسر نیست جز با استمداد از خداوند متعال و رغبت و داشتن انگیزه برای این تغییر. اراده ای را که بتوان در این ماه تقویت کرد در استمرار این تغییرات کمک بسزائی در این زمینه خواهد کرد و این یکی از اسرار مبارک بودن ماه رمضان است که به “رمضان المبارک “مشهور شده است.
چنانچه می دانید به نعمت مستمر و پایدار و به آن چیزی که خیر و فایده الهی درآن ثبوت و استقرار داشته باشد، مبارک گفته می‌شود؛و اگر در این ماه انسان به سراغ کارهایی که مستمر و پایدار رفته و از لغویات و ظواهر دوری می گزیند در اثر مبارک بودن این ماه است، این تغییر سبک زندگی در دعای امام صادق(ع) در شب اول ماه رمضان بدینگونه مطرح شده است:

«…اَللّهُمَّ ما کانَ فى قَلْبى مِنْ شَکٍّ اَوْ رَیْبَهٍ اَوْ جُحُودٍ اَوْ قُنُوطٍ اَوْ فَرَحٍ اَوْ بَذَخٍ اَوْ بَطَرٍ اَوْ خُیَلاَّءَ اَوْ رِیاَّءٍ اَوْ سُمْعَهٍ اَوْ شِقاقٍ اَوْ نِفاقٍ اَوْ کُفْرٍ اَوْ فُسُوقٍ اَوْ عِصْیانٍ اَوْ عَظَمَهٍ اَوْ شَىءٍ لا تُحِبُّ فَاَسْئَلُکَ یا رَبِّ اَنْ تُبَدِّلَنى مَکانَهُ ایماناً بِوَعْدِکَ وَ وَفآءً بِعَهْدِکَ وَ رِضاً بِقَضاَّئِکَ وَ زُهْداً فِى الدُّنْیا وَ رَغْبَهً فیما عِنْدَکَ وَ اَثَرَهً وَ طُمَاْنینَهً وَ تَوْبَهً نَصُوحاً…»

«…خدایا آنچه در دل دارم
از شک و تردید یا انکار یا ناامیدى یا خوشى یا گردن فرازى یا اسراف در خوشگذرانى یا
خودبینى یا خودنمایى یا شهرت جویى یا ایجاد دو دستگى یا دورویى یا کفر یا فسق یا
گناه یا بزرگ طلبى یا چیزهاى دیگرى که تو دوست ندارى پس اى پروردگارا از تو خواهم که آنرا تبدیل کنى
به ایمان به وعده ات و وفادارى به پیمانت و خوشنودى به قضاء و قَدرت و پارسایى در دنیا و رغبت به آنچه که در نزد توست و فضیلت و آرامش و توبه نصوح….»

ماه رمضان ماه تغییر سبک زندگی بر روزه داران مبارک