سحاب اندیشه

سایت سحاب اندیشه

ماه رمضان ماه انس با قرآن

image_pdfimage_print

ماه مبارک رمضان ماه نزول قرآن و ماه بهار قرآن است و ماهی است که در آن قرآن بر حضرت رسول اکرم(صلی الله علیه و آله) نازل گشته است، فلذا بایستی در این ماه بیشتر با قرآن مأنوس شد و رابطه ی گرم و آمیخته با محبت و علاقه با آن ایجاد نمود و طوری با قرآن رفتار نمود که اُنس با قرآن به اتصال و بهم پیوستگی تبدیل شود و انسان لحظه ای قرآن را فراموش نکند و لازمه این کار تصریح نگرشی به قرآن است .
یعنی انسان باید قرآن را کتاب هدایت و منشور زندگی و حیات خود دانسته و آن را در اولویت برنامه زندگی اش قرار دهد و قرآن را موجودی صامت، ساکت و جامد ندانسته، بلکه آن را دارای حیات ، روح و شاداب و پویا دیده و با آن همانند موجود زنده و دوست بسیار مهربان و رئوف و شفیق برخورد و رفتار نماید و آداب ارتباط با آن را به خوبی رعایت کند.
چنانچه در خطبه ۱۷۵ نهج البلاغه حضرت علی (ع) می فرمایند: آگاه باشید همانا قرآن پند دهنده است که نمی فریبد و هدایت کننده ای است که گمراه نمی سازد و سخنگویی است که دروغ نمی گوید.
کسی با قرآن همنشین نشد مگر آنکه بر او افزود و یا از او کاست؛ در هدایت او افزود و از کوردلی و گمراهی اش کاست. آگاه باشید کسی با داشتن قرآن نیازی ندارد و بدون قرآن بی نیاز نخواهد بود، پس درمان خود را از قرآن بخواهید و درسختی ها از قرآن یاری بطلبید که در قرآن درمان بزرگترین بیماریها یعنی کفر و نفاق و سرکشی و گمراهی است.
پس بوسیله قرآن خواسته های خود را از خدا بخواهید و با دوستی قرآن به خدا روی آورید و بوسیله ی قرآن از خلق خدا چیزی نخواهید، زیرا وسیله ای برای تقرب بندگان به خدا بهتر از قرآن وجود ندارد.
آگاه باشید که شفاعت قرآن پذیرفته و سخنش تصدیق می گردد،آن کس که در قیامت قرآن شفاعتش کند بخشوده می شود و آن کس که قرآن از او شکایت کند محکوم است، پس شما در شمار عمل کنندگان به قرآن باشید از قرآن پیروی کنید، با قرآن خدا را بشناسید و خویشتن را با قرآن اندرز دهید و اندیشه هایتان را که بر خلاف آن است متهم سازید.