سحاب اندیشه

سایت سحاب اندیشه

ماه رمضان ماه فرصتهای طلایی

image_pdfimage_print

اِنتَهزوا فُرَصَ الخَیر فَاِنَّها تَمُرُّ مَرَّ السَّحاب
فرصتهای نیکو را غنیمت شمارید که همانا آنها مانند گذشتن ابرها میگذرند.
ماه رمضان ماهی است که خداوند متعال از روی فضل خویش بندگانش را در این ماه میهمان لطف و رحمت خود ساخته است .
ماه رمضان ماه نزول رحمت خاص الهی که پیامبر (ص) فرمود : اگر بندگان می دانستند چه چیزی در این سفره نهاده شده و ارزش آن را می دانستند آرزو می کردند سراسر سال رمضان باشد .
نگاه صحیح به این ماه و کسب معرفت درباره ی مقام و موقعیت و جایگاه آن در معارف، انسان را در استفاده کردن از فرصتهای این ماه مبارک یاری خواهد کرد .
در این ماه رحمت الهی فوران داشته و تغییرات آنی و اساسی با شروع آن اتفاق می افتد ،
نفس کشیدن برابر تسبیح
خواب برابر عبادت
خواندن یک آیه قرآن برابر ختم قرآن
دعاها مستجاب
شیطان در بند
گناهان آمرزیده و …. که همه این الطاف در این مهمانی به خاطر عظمت میزبان این ماه شریف است .
همه این موهبات با توجه به حکم روزه در آیه ی ۱۸۳ بقره برای متقی شدن انسان می باشد (لَعَلَّکُم تَتَّقون ). لذا هرکس در این ماه تقوای بیشتری کسب کرده باشد سود بالاتر برده است و به همین جهت است که امام سجاد(علیه السلام) در دعای وداع این ماه می فرماید : هذا الشَّهرُ …. اَربَحنا اَفضَلَ اَربَحَ العالَمین ، این ماه بهترین سودهای جهانیان را به ما می رساند .
اما به نظر شما برای رسیدن به این تقوا و متقی شدن باید به فکر کارهای انجام شده بود یا به فکر نهی شده ها؟یا بهتر بگویم همّ و غمِّ ما، چه بکنیم باشد یا چه نکنیم؟
ماه رمضان در ظاهر ماه امساک از خوردنی ها و آشامیدنی هاست ؛ اما حقیقت روزه چیز دیگری است و آن امساک اعضای بدن از محارم می باشد.
حضرت پیامبر (صلی الله علیه و آله) در خطبه شعبانیه در جواب حضرت علی (علیه السلام) که سوال نمودند : در این ماه چه عملی افضل اعمال است ، فرمودند : «اَلوَرَعُ عَن مَحارم الله»
لذا خواندن ادعیه ها و ختم قرآن و نمازهای مستحبی منزلت و جایگاه خود را دارد، اما با توجه به سفارش پیامبر (ص) و با عنایت به اینکه یک طرف تقوا اجتناب از محرمات می باشد ، پس بجاست که در ترک اموری که ما را از رسیدن به تقوا باز می دارد نهایت تلاش خود را بنماییم. که این تلاش خود از خصوصیات روزه داران محسوب می شود. که در روایات از آن به «سائح» (۱) تشبیه شده است.
آری برای رسیدن به هر چیز با ارزش تلاش و سختی کشیدن لازم است و کدام ارزشی است که بدون تلاش حاصل آید؟ اگر در این ماه نفس ها ،تسبیح و خواب ، عبادت است پر واضح است که فعالیت و تلاش، سرعت و سبقت در ترک نواهی تا چه از حد اجر و فضیلت برخوردار خواهد بود ؟
پس تلاش کنیم تا روزه داریمان منهای :
o کج خلقی تغییرمنفی رفتار
o دل شکستن
o تند زبانی بلند و کردن صدا
o سفره های رنگین با جلوه اسراف
o شکستن حریم
o مشاجره
o حسد،ریا و . . .
باشد تا مبادا مصداق این کلام امیر (علیه السلام) شویم که فرمودند : «چه بسیار روزه دارانی که جز تشنگی و گرسنگی بهره ای نمی برند.»
عزیزان کار سختی نیست ، ماه رمضان فرصت تمرین دوری از نواهی است و راه رسیدن به تقوا نزدیک وآسان ؛
« وَ أنَّ الرّاحِلُ اِلَیکَ قَریب المَسافَت وَ أنَّکَ لا تَحتَجِب عَن خَلقِکَ اِلَّا أن تَحجُبهُم الاَعمالَ دونَک» ، « و اینکه کوچ کننده به سوی تو راهش نزدیک است و تو محجوب نشوی از مخلوقاتت جز اینکه محجوب سازد ایشان را اعمال در برابرت.»
آری اگر در این ماه روزه را از حالت عادی درآورده و فریضه ای حساب بیاوریم که خدا برای متقی گشتن بندگانش وضع نموده و با دوری از رذایل گناهان ، قدر ومنزلت خود را در پیشگاه حق افزایش دهیم خداوند رحمتش را به ما نازل نموده و از سر کرمش ما را در صف متقین قرار خواهد داد که با کریمان کارها دشوار نیست …
گر یک قدم از کوی طلب سوی من آیی ما صد قدم از راه کرم پیش تو آییم