سحاب اندیشه

سایت سحاب اندیشه

ماه مبارک رمضان قرارگاه جهاد اکبر

image_pdfimage_print

درآستانه ماه مبارک رمضان و ادای فریضهٔ روزه قرار داریم. این ماه با برکت با شبهای الهام بخش وروزهای سراسر پند و با فضای معطر وخاطرات و آموزه هایش به ما رومیاورد و با تمام برکاتش ما را به نظم وانظباط واخلاص وقاطعیت وصبر ومقاومت فرا میخواند. خلوت وجلوت، روزه داران را یکسان مینماید، ماه مبارک رمضان ما رابسوی خود دعوت کرده تا آیات خدا در خلقت را بیشتر و بهتر با چشمان باز و با نهایت هوشیاری دریابیم و به عصر و فجر و فلق و ظهر وخورشید وماه وستاره وسیاره توجه واز آنها در مسیر عبودیت استفاده کنیم ودریابیم که چرا خدا به عصر وفجر قسم میخورد.
آری ماه مبارک رمضان ضیافت خداوندی بوده و روزه داران را بر سر خوان گسترده مغفرت الهی دعوت میکند تا آداب مهمانی را رعایت و با نهایت طهارت بر خوان الهی حاضر شوند که در اهمیت این ماه حضرت رسول اکرم (ص) میفرمایند:«این ماه برکت ورحمت ومغفرت را متوجه شما میسازد وعمل شما موردقبول ودعای شما به اجابت میرسد در این ماه به بزرگان احترام وبه کوچکترها رحم وصله ارحام نمایید با حفظ زبان وگوش وچشم از گناهان توبه کرده وخوش اخلاق باشید، شرّ خود را از مردم کم و به یتیم مهربان باشید و قرآن تلاوت کنید ولو به یک آیه…» حضرت دستورات دیگری نیز در خطبه اخرین جمعه ماه شعبان اعلام که برای مراجعه به آن خطبه در این روزها توصیه شدید می شود.
بهر حال ماه مبارک رمضان با این اوصاف تمرین جهاد واردوگاه مبارزه با نفس میگردد آغاز بازگشت به خدا ودار السلام را نوید میدهد.