سحاب اندیشه

سایت سحاب اندیشه

معروفات مغفول و منکرات مقبول در هیئت ها

image_pdfimage_print

الا که صاحب عزای تمام غم هایی
دوباره محرم آمده نمی آیی؟
به ما نگاه کن ای ساحل نجات بشر
تو را طلب کند این دیده های دریایی
کجا سیاه به تن کرده ای غریبانه
کجا به سینه خود میزنی به تنهایی….

 


ماه محرم در تاریخ اسلام از جمله ماه های بسیار مهمی است که واقعه بسیار مهمی را در خود جای داده است.
جهت اشاعه و تبلیغ و رسیدن به هدف عاشورا که در این ماه اتفاق افتاده است، بر طبق سفارشات ائمه اطهار(ع) می بایست در این ایام برای چنین اتفاق و مصیبت عظیمی اقامه عزاداری نمود.
زمانه امروز، زمان پیچیدهٔ فتنه هاست، مضافاً اینکه، فتنه بزرگی هم وجود دارد که خداوند متعال در سوره اسراء بدان اشاره فرموده است:

« إِذْ قُلْنا لَکَ إِنَّ رَبَّکَ أَحاطَ بِالنَّاسِ وَ ما جَعَلْنَا الرُّؤْیَا الَّتی‏ أَرَیْناکَ إِلاَّ فِتْنَهً لِلنَّاسِ وَ الشَّجَرَهَ الْمَلْعُونَهَ فِی الْقُرْآنِ وَ نُخَوِّفُهُمْ فَما یَزیدُهُمْ إِلاَّ طُغْیاناً کَبیراً»

«و ( ای رسول ما ، به یاد آر ) وقتی که به تو گفتیم خدا البته به ( همه افعال و افکار ) مردم محیط است، و ما رؤیایی را که به تو ارائه دادیم و آن همانا شجره ملعونه هست ( درخت نژاد بنی امیه و همه ظالمان عالم )، قرار ندادیم جز برای آزمایش و امتحان مردم، و ما آنها را می ترسانیم و لیکن آیات بر آنها ( از فرط شقاوت) جز طغیان بزرگ چیزی نیفزاید».

فتنه به معنای امتحان پیچیده و سخت است، که معمولاً با حق ظاهر می شود و با رفتن بطالت آن روشن می گردد.
که طبق فرمایش خود خداوند متعال، این فتنه ها موجب حیران و سرگردانی انسانها می شود:

یقول الله سبحانه:

« فبی حلفت لأبعثن علی اولئک فتنه تترک الحلیم فیها حیران»

«به خودم سوگند، بر آنان فتنه اى بگمارم که انسان شکیبا در آن سرگردان ماند»

و چون قرآن و احادیث، محدث و پویا و زنده هستند، امروز نیز، این شجره ملعونه وجود داشته است و در داری بنام دار گرفتاری حیرانی و سرگردانی قابل حس است.

اما از طرف دیگر نیز خداوند متعال از روی عنایت سفینه حضرت اباعبدالله(ع) را که هم وسیع است و هم پر سرعت، در قالب هیئت حسینی برای دوستداران حضرت قرار داده است

«سفینه الحسین اوسع و اسرع»

و حضرت علی(ع) در مورد فتنه ها چنین می فرمایند:

«از فتنه ها نجات نمی یابند مگر ما و کسانی که ما را دوست دارند»

لذا در میان این فتنه ها، هیئت ها نعمت بزرگی در این برهه زمانی به شمار می روند.

در اهمیت این مجالس همین بس که اولین بانی هیئت ها حضرت زینب(ع) بوده و صاحب عزای این مجالس، حضرت زهرا(س) و حضرت حجت بن الحسن(عج) می باشد. بدلیل ظرافت و دقت و توجه این دو شخصیت بزرگ اسلام بعنوان صاحب عزا، گردانندگان این محافل لازمست نهایت دقت و توجه خود را مبذول داشته و در خور شأن آن بزرگواران، مجالس را برپا و رونق بخشند.

هیئت بمعنای مجموعه رفتار و خصائص حسینی می باشد، و تمامی این رفتارها در ارتباطات افراد در هیئت ها بهتر است دیده شود تا تاثیر مهم و اصلی خود را که همانا فریاد بر سر ظالم و از پای درآوردن دشمن است را، برعزاداران خود داشته باشد؛ چرا که نظم و دقت حضرت زهرا(س) در حضور مرتب و در زمان خاص بر سر قبر جناب حمزه (علیه الرحمه)، آنهم بصورت مستمر، دشمن را به بند کشید و از پا در آورد. طبق این الگو و صاحب عزا بودن آن بانوی بزرگوار، خروجی هیئت های عزاداری در زمان فتنه های پیچیده آخرالزمان نیز باید چنین اثری داشته باشد، و نمونه عصری چنین حرکت هایی از سوی هیئت ها، هیئت زوار الزهراء بحرین است که حماسه های منحصر بفردی ایجاد می کنند، و در حقیقت یک راه نجات از فتنه ها همین حرکت های زهرایی از هیئت ها می باشد.

اما آنچه در این محافل مقدس از طرف دشمن بصورت فتنه ای بروز و ظهور یافته و در مورد آن بی توجهی صورت گرفته، تفکیک شور از شعور می باشد. که این موضوع از جمله موارد منکرات مقبول در هیئت ها می توان برشمرد.

غذای داغ بدون پخته شدن و یا غذای پخته شده اما سرد، مثالی برای چنین هیئت هاییست که در آنها شور و شعور از هم تفکیک شده اند.

این تفکیک و اختصاص دادن هرفصل شور و شعور برای اجرایی کردن بدست فرد یا افرادخاص، بعبارتی ایجاد شور توسط یک گروه و ایجاد شعور توسط شخص یا اشخاصی دیگر، دامن زدن به این منکر می باشد.

از جمله مصادیق این تفکیک و منکر مقبول:

۱_ شرکت در عزاداری از روی عادت
۲_ گوش کردن به نوحه و مرثیه از روی عادت
۳_ مقید شدن از بکاء و تباکی در مجلس
۴_ عدم شوریدن و هم ناله شدن بعد از معرفت به واقعه
۵_ اجرای بی روح و تکرار و تقلید در برنامه ها

هستند که موجودیت همه این موارد بدلیل جلوه حقی است که در طول سال های مدید به این سبک و سیاق ها بخشیده شده و بتدریج این دو مورد که لازم و ملزوم هم هستند، از هم تفکیک شدند.

و امروز آسیب زدایی از هیئت ها و از میان برداشتن این منکر بر وظیفه تمامی عزاداران حقیقی علی الخصوص بانیان تلاشگر تمامی هیئت هاست، باشد که با ادغام و تجمیع شور و شعور، و به تبع آن ایجاد غضب دشمن و اخذ رحمت الهی از بُعد اجتماعی و کمیلی شدن از بُعد فردی، که بدلیل افت و خیز مرتب و منظم و ارتباط مستمرش با خاندان پیامبر(ص) رموزی از علی (ع) دریافت نمود، این محافل بابی به روی ظهور منتقم خون اباعبدالله(ع) بر روی عزاداران بگشاید.

images