سحاب اندیشه

سایت سحاب اندیشه

معصومه (س) زن پرچمدار تاریخ

image_pdfimage_print

در سه مقطع زمان  که مقطع اوج غربت دین  بود،  دین اسلام توسط قشر زن حفاظت شد. این سه مقطع زمانی عبارت بود از: بعد از رحلت پیامبر(ص)، بعد از اباعبدالله(ع)  و بعد از امام موسی کاظم(ع). و سه شیرزنی که  در این دوران خفقان توانستند دین را حفاظت و صیانت کنند: حضرت زهرا(س) و حضرت زینب و حضرت فاطمه معصومه (س)بودند.

در زمانی که امام موسی کاظم(ع) در زندان بسر میبردند افت شدیدی در عزت شیعیان ایجاد شد، بطوریکه حتی اهل بیت امام کاظم (ع) در مدینه و اطراف آن اجازه حیات نداشتند ، تا جائیکه امام رضا(ع) را هم به بهانه ولیعهدی تبعید کردند. در این برهه ی زمان  فاطمه معصومه(س) پرچمداری تاریخ اسلام و احیای دین را بر عهده داشت و در سن پایینش تلاشهای علمی بسیاری انجام دادند و جابگوی بسیاری از سوالات شیعیان شدند.

از دقت در احوالات این بانوی گرامی میتوان به این نکته رسید که زنان و دختران مسلمان و شیعه چنان استعدادی دارند که میتوانند در فرهنگ سازی و احیای معارف دینی نقش موثری ایفا کنند و مسئولیتهای فرهنگ سازانه ای بدوش بکشند و جامعه را به اعلا درجات دینی برسانند که مردان قادر به آن نیستند.

با نگاهی به تاریخ اسلام بروشنی دیده میشود که هرجا اسلام غریب شده، یکزن در زدودن غربتش نقش آفرینی و حماسه سازی کرده است. لذا قشر زنان  بی هیچ شکی فرهنگ ساز هستند و تعیین کننده ترین عواملی می باشند که میتوانند نوع محبت و چگونگی آنرا هم در دلها بنشانند وحتی در انتخاب  گرایشات دیگران تاثیر گزار باشند.

دختران جوان چنان قدرتی دارند که تغییر جهت  دهنده، تغییررنگ دهنده وعامل ارتقای جامعه  می توانند باشند وعنصر تبدیل ناپذیری در از بین بردن کاستی های جامعه گردند. زنان و دختران نگهبانان فرهنگ اصیل اسلام هستند و با زنده کردن دلها برای دین، حرکتهای مهم و سازنده ای می توانند انجام دهند که به چند مورد مهم اشاره میگردد:

  • شبکه سازی در میان خانواده و دوستان و آشنایان
  • رویکرد پرسشگرانه و تهاجم خردمندانه نسبت به اندیشه فمینیستی
  • مبارزه با مرد واره کردن زنان
  • ترویج اصل اشتغال زنان در منزل
  • دقت و حساسیت در ترویج ایجاد ارتباطات صحیح برنامه های اجتماعی و اقتصادی مختلط
  • شرکت موثر در کار و فعالیتهای منزل و کمک به پدر و مادر در حین تحصیل
  • ترویج ازدواج ساده و بموقع و تصحیح روشهای غلط در این حوزه

اینها از جمله مواردی است که دختران و زنان صاحب دغدغه جامعه  و ارادتمند به حضرت معصومه(س) می توانند با تأسی از خود حضرت معصومه دراحیای دین، در زدودن اوج غربتی که هم اکنون برای دین و ولیّ دین حضرت حجّت بوجود آمده، قدمهای موثری بردارند و در اصلاح جامعه و نگرشهای غلطی که علی الخصوص در میان قشر زنان نسبت به زن ایجاد شده و غرب و اندیشه غربی توانسته با دیدگاه فمینیستی در میان بانوان و دختران جامعه های اسلامی نفوذ کند، تلاش موثر و مفید انجام دهند.

 

 

مطالعه بیشتر