سحاب اندیشه

سایت سحاب اندیشه

مناجات و میوه اجابت

image_pdfimage_print

بی شک اهل دعا و نیایش بیشتر همّ و غمّشان هنگام دعا و مناجات این است که چگونه دعا نمایند تا در درگاه الهی مستجاب شده و میوه اجابت را شاهد شوند. حال چگونه با خدا مناجات کنیم و چگونه از خدا حاجات خود را درخواست کنیم باید این ادب حضور در پیشگاه خداوند بزرگ را از بهترین بندگان بیاموزیم.
۱- رضا به تقدیر الهی
امام حسن مجتبی علیه السلام فرمود:« چگونه مؤمن، مؤمن خواهد بود در حالی که از بهره ( تقدیر الهی) خود، خشمگین است و منزلت خود را کوچک می شمرد، با این که فرمانروای او خداست؟! و من ضامنم برای کسی که در دل او جز رضا (و خوشنودی از تقدیرات الهی)خطور نکند، این که خدا را بخواند و دعایش مستجاب شود».
۲- دعای پنهانی و خوف و تضرع
امام حسن (ع) راجع به ارزش دعاهای پنهانی و آگاهی خداوند از آن فرمود: «إن الله یعلم القلب التقی و الدعا الخفی… و لقد کان المسلمون یجتهدون فی الدعا…»
خداوند از دل پرهیزگار و دعای پنهان آگاه است… مسلمانان در دعا کردن بسیار تلاش می کردند و بین آنها و پروردگارشان جز صدای نجواگونه ای به گوش نمی رسید، زیرا خدای بزرگ می فرماید: «ادعوا ربکم تضرعا و خفیه»«خدای را از سر زاری و پنهانی بخوانید» و خداوند زکریا را ستایش کرده به اینکه «فقال اذ نادی ربّه نداء خفیا»«هنگامی که پروردگارش را به صدایی آهسته فرا خواند». و میان دعوت پنهان و دعوت آشکار هفتاد برابر فرق است».
حضرت ارزش دعای پنهانی بر دعای علنی را هفتاد برابر می شمارد. این ارزش گذاری می تواند اثر بخشی آن در برآورده شدن حوائج باشد.
۳-نوع طلب و درخواست از خدا
نمونه هایی از خواسته های امام حسن علیه السلام از خداوند:
واگذاری نیازهای مهم دنیایی و آخرتی به خداوند: امام مجتبی علیه السلام در مناجاتی با خدا بعد از اینکه خداوند را تعریف و تمجید می نماید و بر محمد و آلش درود می فرستد و از خداوند طلب آمرزش می کند و تمام قدرت ها را از خدا بر می شمارد و باز بر اهل بیت علیهم السلام صلوات می فرستد، در نهایت عرضه می دارد:

«و اکفنا مهمّ الدنیا و الآخره فی عافیه یا ربّ العالمین»«ای کسی که فراریان رو به سوی او آرند، و وحشت کنندگان با او انس گیرند! بر محمد و آل او درود بفرست، و انس مرا با خود قرار ده. پروردگارم! از گناهانم به سوی تو توبه می کنم، و از بدی هایم از تو آمرزش می خواهم، و هیچ جنبش و نیرویی جز از خدا نیست. و درود خدا بر محمد و آل او باد! و تو ای پروردگار جهانیان! نیازهای دنیا و آخرت ما را، در عافیت کفایت فرما».

 درخواست عاقبت به خیری از خدا: امام دوم شیعیان از خداوند چنین درخواستی را می نماید: «اللهم اجعل خیر عمری آخره و خیر عملی خوآتمه و خیر ایامی یوم القاک».
۳- دعا برای آمرزش مخصوصاً هنگام افطار

عَنِ الْحَسَنِ‏ بْنِ عَلِیٍّ علیه السلام ‏:«أَنَّ لِکُلِّ الصَّائِمِ عِنْدَ فُطُورِهِ دَعْوَهً مُسْتَجَابَهً فَإِذَا کَانَ أَوَّلُ لُقْمَهٍ فَقُلْ بِسْمِ‏ اللَّهِ‏ [اللَّهُمَ‏] یَا وَاسِعَ‏ الْمَغْفِرَهِ اغْفِرْ لِی فَإِنَّهُ مَنْ قَالَهَا عِنْدَ إِفْطَارِهِ غُفِرَ لَه‏». امام مجتبی علیه السلام فرمود:

«هر روزه داری دعای مستجابی در هنگام افطار دارد، هر کس هنگام افطار در لقمه اول این جمله را بگوید: «بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمنِ الرَّحِیمِ‏ یَا وَاسِعَ الْمَغْفِرَهِ اغْفِرْ لِی» بخشیده خواهد شد».