سحاب اندیشه

سایت سحاب اندیشه

منشور غدیر از زبان صاحب غدیر

image_pdfimage_print

قطعا دوره حکومت پنج ساله حضرت علی(ع) مواجه با سالروز غدیر شده است که انسان حین اندیشیدن به این موضوع که سالروز غدیربا صاحب غدیر سپری شود، ناخودآگاه آه و حسرتی از دل بر می آید که ای کاش میشد حداقل یکبار غدیر بدین گونه برای انسان تحقق یابد و انسان بتواند غدیر را با صاحب آن در عصر خود درکش کند.

آری سخن از این بود که حضرت علی(ع) در دوران امامتش در سالروز غدیر قرار گرفته و بی شک سخنان و پندهای ارزنده ای را در اینروز مقدس بر مردم هدیه فرموده است، که بسیاری از انرا تاریخ در خود مکتوم و مخفی داشته است، اما در یکی از سالها که عید غدیر مصادف با روز جمعه بود، حضرت خطابه ای ایراد فرمود و در آن مباحث ارزشمندی از اصول توحید و نبوت را بیان فرمودند که در این مطلب به قسمتهایی از آن اشاره میگردد باشد که سرلوحه اعمالمان در این روز مقدس قرار دهیم و موجبات خشنودی آخرین بازمانده غدیر را فراهم نمائیم؛ ایشان فرمودند:
…. توحید و ایمان به یگانگی خداوند پذیرفته نمی شود مگر با اعتراف به نبوت پیامبرش محمد صلوات الله علیه، و دین و شریعت محمد صلوات الله علیه پذیرفته نمی شود مگر با قبول ولایت امر کسی که خدا فرمان ولایتش را داده است، و همه این امور سامان نمی پذیرد مگر بعد از توسل و تمسک به اهل ولایت…
در ادامه با اشاره به جریان غدیر فرمودند: …خداوند در روز غدیر آنچه درباره منتخب خود اراده کرد بر پیامبرش فرو فرستاد . به او فرمان داد تا ولایت و وصایت را ابلاغ کند، مجال را از کافران و منافقان بگیرد و نگران گزند دشمنان نباشد. روز غدیر، قدر و منزلت بسیار دارد، در آن روز گشایش های الهی فرا رسیده و حجتش بر همه تمام شده است.

امروز روز روشنگری و اظهار عقیده از جایگاه بلند و روشن است، امروز روز تکامل دین و روز وفای به عهد است .
غدیرروز ذلت و خواری شیطان، روز استدلال و برهان است

روز جدا شدن صفوف کسانی است که آن را تکذیب می کردند
امروز بزرگترین روزی است که عده ای از شما از آن اعراض کردید
روز هدایت و امتحان بندگان خداست
روز آشکار شدن کینه های نهفته در دل ها و سینه ها
روز عرضه نصوص (سخنان بدون ابهام پیامبر) بر افراد مومن و دلباخته است…
آنگاه منشوری در رابطه با غدیر برای مردم و اجتماع حاضر بیان فرمودند:
رحمت خدا بر شما ای مسلمانان. بعد از برگشت از این اجتماع بزرگ، امروز(غدیر) را عید بگیرید و با انجام این امور آن را بزرگ بشمارید
نعمت را بر افراد خانواده و خویشاوندانتان گسترش دهید و نیکی و بخشش پیشه کنید .
– خدا را در برابر نعمت هایی که به شما ارزانی داشته، شکرگزار باشید .
– کنار یکدیگر جمع شوید تا خداوند اجتماع شما را فراگیر نماید .
– نعمتهای الهی را به یکدیگر تهنیت گویید همان طور که خداوند در این روزبا اعطای اجر و ثوابی بیش از دیگر اعیاد ، به شما تبریک می گوید.
– با خوش رویی و شادمانی یکدیگر را در آغوش بگیرید .
– در هنگام دیدار یکدیگر، مصافحه کنید و به هم تبریک بگویید .