سحاب اندیشه

سایت سحاب اندیشه

مهدی(عج) کیست و مهدویت چیست؟

image_pdfimage_print

یکی از القاب مشهور امام زمان(عج)  “مهدی” می باشد. “مهدی” به معنای هدایت یافته و هدایت گر است؛ در روایتی آمده است: « انّما سمّی القائِمُ مَهدِیاً لأنّه یهدی الی اَمر مضلول عنه…» «… قائم را بدان جهت مهدی گویند که مردم را به امری که گم کرده اند، هدایت می کند».امام صادق (ع) نیز فرموده اند:

«لأنّه یهدی الی کُلِّ امر خَفی» «به جهت اینکه به تمامی امور پنهان هدایت می شود». و نیز در روایتی دیگر پیامبر اکرم (صلی الله علیه وآله) به حضرت علی (ع) فرمود: «لقب مهدی بر او گذاشته شده چون او مردم را به سوی خداوند هدایت می کند».

مهدویت” که اقتباس یافته ازاین لقب می باشد به معنای باور، اعتقاد، گرایش به مهدی موعود موجود است. به عبارت دیگر”مهدویت” یعنی اعتقاد و پیروی از فرد هدایت شده و هدایت کننده که هم وعده داده شده و هم موجود است.
“مهدویت” عنوانی است برای همه مردمان با کیش و مذاهب گوناگون و در واقع می توان گفت بازده فطرت حق جو و حق طلب مردم است با همه اختلافاتی که در عقیده و مذهب دارند، زیرا همگی در ضمیر خویش دریافته اند که برای کمال انسانیت و نجات از غرقاب ظلم و ستم، انسان موعودی خواهد آمد که با ظهورش هدف نهائی ادیان الهی تحقق یافته و در پس رنجهای بسیار ، دوره ای خواهدآمد پر از امنیت و صلح و امید و عدالت.