سحاب اندیشه

سایت سحاب اندیشه

میلاد گل یاس…

image_pdfimage_print

ماندگاری روزها قطعا بدلیل مناسبتهایی است که در آنروز اتفاق افتاده و آنرا متمایز از سایر روزها و ایام می نماید. روز بیستم جمادی الثانی نیز بدلیل سالروز ولادت کوثر نبوی و میلاد گل یاس تاکنون ماندگار شده و در یادها روزبروز زنده و  زنده تر  شده و در اذهان باقی تر می ماند .

سفارش دینی هم بر این است که جهت ماندگار کردن کارهای مهم و یا نمادهای مقدس، آنها را با این روزها مقارن نموده تا اهمیت و ارزش آن بیشتر بروز نماید. لذا بر طبق این سفارش و سنت، بهترین روز برای ماندگار نمودن شخصیت زن و بزرگداشت زن مسلمان، سالروز ولادت زهرای اطهر(س)  می باشد.

 

اما چگونه شد که ولادت زهرایی که ۱۸ بهار در این دنیا دید و حتی جوانیش را هم کامل سپری ننمود مختص بزرگداشت مقام زن شد؟

توجه به ابعاد مختلف زندگی زهرا(س) و اینکه ایشان با آن سن کم در همه ی عرصه ها حضوری فعال و موثر داشت ، پاسخ قطعی این سوال می باشد، چراکه در هیچ عرصه زندگی نمی توان نکته ای یافت که نتوان به آن شخصیت بزرگ رجوع نمود و با پیروی و الگوگیری از آن به موفقیت دست نیافت.  لذا ارزش حیات انسان به امتداد زمان وی منوط نبوده بلکه در کیفیت و محتوای آن میتوان ارزشها قابل دید و بررسی است. این وجود و ظرفیت و زیبائیهای وجود انسان می باشد که به عمر هر چند کوتاه، ارزش و وسعت می بخشد، تا جائی که ساعتی از آن عمر پربرکت، معادل یک عمر چندین ساله میگردد. چه بسا ساعتی از زندگانی بزرگانی که به اندازه دهها سال از عمر انسانهای عادی، دنیا را تحت تاثیر خود قرار داده است. لذا آنچه مهم است درازای عمر نیست بلکه عمق و ژرفای آن مهم می باشد.

آری زهرا مرضیه(س) باید نماد و الگوی زنان عالم معرفی شود و سالروز ولادتش بدلیل اهمیت نقش زن بجاست که روز بزرگداشت مقام زن نامگزاری شود، چراکه اندیشه و عمل و روش و بینش نبوی داشت و بفرموده خود پیامبر پاره ای از وجود ایشان بود به عبارت دیگر هر چه در وجود پیامبر از فضایل و مکارم و حسنات و خیرها وخوبیهای عالم بود، در وجود زهرا نیز موج می زد. جنبش و حرکات فرهنگی و اقتصادی و اجتماعی و خانوادگی او، ایشان را الگوی تمام عیار قرار داده بطوریکه امام زمان(عج) درباره ایشان فرمودند:

«و فی ابنتی رسول الله (ص) لی اسوه حسنه».

پس اگر بتوان با این بانو که حیات از وجودش جاری گشته، همراه شد و ایشان را وارد متن زندگی نمود،  بخوبی انسانیت و مسئولیت و حتی مقاومت در برابر ظلم و ستم و سختیهای روزگار را به انسان می آموزد و زنان و مردان امروزدر سایه این آموزه ها زندگی و حیات موفقی داشته  و توان زندگی پر از مشقت و دشواری را نیز خواهند یافت.

سخن امروز و پیام امروز حضرت زهرا به تمامی انسانها علی الخصوص زنهای مسلمان این است که شما تنها یک زن نیستید، بلکه انسانی خدایی هستید که می بایست از این خواستگاه در عرصه ها ی زندگی حاضر شده و با انسانیت خود و رفتار خردمندانه خود در صحنه های مختلف جامعه نقش ایفا نمایند.

زن با رعایت کرامت خود و با تاسی از زهرا(س)، صاحب چنان ارزشهایی میشود که حضور و وجودش، به باروری و شکوفایی استعدادها و رشد و کمال انسانها منجر می شود.  

و کلام آخر اینکه، کوثر پیامبر وجودی است که سر منشا رحمت و برکت الهی به انسانهاست، که از بُعد رحمتش سه اثر بی بدیل برای پیروانش به ارمغان آورده است: ۱)  بخشش گناهان ۲) رقت قلب ۳) ریزش نعمتهای الهی  و از بُعد برکت، ۱)نعمتهای باقی و ماندگار و دائمی ۲) نشاط   ۳) و حیات معنادار را برای انسان هدیه می کند.

 

 

مطالعه بیشتر