سحاب اندیشه

سایت سحاب اندیشه

ناکثین و جنگ جمل

image_pdfimage_print

از اتفاقات مهم ماه جمادی الاول وقوع جنگ جمل می باشد، با عنایت به گواهی تاریخ تبلور عدالت در حکومت حضرت علی(ع) وحاکمیت ارزشهای الهی و برگرد اندن اموال و ناسازگار بودن این حکومت با هواپرستی مقام پرستان و چهره های معروف از صحابه(ناکثین)، و غارتگران و ظالمان(قاسطین)؛ و کوته فکرخشکه مقدس و ظاهر بینانی به شدت به عقیده‌ی باطلشان پای بندند، از مهمترین دلایل شروع سه جنگ داخلی با علی(ع) می باشد.علی (علیه السلام) خود در این مورد فرمودند:

«فَلَمَّا نَهَضتُ بِالاَمر نَکَثَت طَائِفهٌ وَ مَرَقَت اُخری وَ قَسَطَ آخَروُن».

با اتحاد شوم و هوی و هوس آزمندان جنگ جمل؛ یعنی جنگ گروه نخست همان ناکثین یا پیمان شکنان با حضرت علی(ع) شکل گرفت . از چهره های معروف و سردمداران این گروه طلحه و زبیر و عایشه بودند و از آنجائی که عایشه در این جنگ بر شتری نر(و قرمز رنگ) سوار بود، این جنگ به جنگ جمل شهرت یافت. به نابه فرمایش علی(ع) تنها انگیزه آنها از راه انداختن این جنگ نارضایتی از حکومت علوی بود«اِنَّ هَؤلاءِ قَد تَمَالَؤُوا عَلیَّ سَخطَهَ اَمارَتی وَ سَأصبِرُ مَالَم أَخَف عَلَی جَمَاعَتکُم» «همانا این گروه (ناکثین) بخاطر نارضایتی از حکومت من به یکدیگر پیوسته و من تا هنگامی که بر اجتماع شما خوفناک نگردم صبر خواهم کرد».
حضرت علی(ع) که این جنگ را پیش بینی فرموده بود بعد از حرکت طلحه و زبیر و عایشه به بصره بالای منبر رفت و پس از سخنانی چنین فرمود:«…همانا عایشه همان زنى است که سگهاى ناحیه حوئب بر او پارس خواهند کرد و همانا این دو به اشتباه خود آگاه هستند و چه بسیار عالمى که کشته نادانى خویش است در حالیکه دانش او همراه اوست و برایش سودى ندهد، خدا ما را کافیست و او بهترین وکیل است . هم اکنون فتنه اى از جانب گروه شورشى برپا شده است کجایند اهل ایمان و آنها که براى حق تلاش میکنند؟».
اگر در زندگی این ام الفساد نظری کوتاه گردد براحتی علل عداوت او با علی (ع) شمارش خواهد شد، که از جمله آن علتها که این جنگ را پایه ریزی نمود موارد زیر می باشد:

• حسد بر حضرت خدیجه و فرزندان او
• رقیب دانستن حضرت علی (علیه السلام) نسبت به پدرش(ابوبکر)
• جریان افک
• عداوت آن ملعون با فاطمه (سلام الله علیها)
• داشتن کینه علی(ع) در دل که حضرت فرمودند: «اگر عایشه را برای خونخواهی عثمان فرا می‌خواندند که بر علیه کسی قیام کند اگر بجز من بود هرگز اجابت نمی‌کرد».

و حضرت علی (ع) علت وقوع جنگ جمل را در نهج البلاغه چنین بیان فرموده اند: «آنها انتقام خونى را مى‏خواهند که خود ریخته اند» و نیز فرمودند:« طلحه خود جنگ را به راه انداخته تا بخاطر قتل عثمان مورد سئوال واقع نشود».

«اللّهم الْعَنْ اوَّلَ ظالمٍ ظلم حقَّ محمّد وآل محمّد و آخر تابعٍ لهُ علی ذلک الّلهمَّ الْعَنْهُم جمیعا»