سحاب اندیشه

سایت سحاب اندیشه

نقش معنویت خادمان هیئت ها و فعّالان فرهنگی در تاثیرگذار شدن برنامه ها

image_pdfimage_print

یکی از فلسفه های تکرار تقویم و مناسبت ها، نمودار شدن شخصیت انسان برای خود انسان است که در مناسبتی مثلاً غدیر و محرم، خود را در آن فضا دیده و نوع برخوردها و رفتارها و عمل و عکس العمل هایش را ببیند و به عللش بیندیشد و از تاریخ درس های خود را بیاموزد و عبرت های لازم را کسب کند. چرا که با رجوع به تاریخ و وقایع و نوع برخورد مردمان آن زمان، بی شک هیچکس اطمینان صددرصد به ثبات قدم خود در جناح الهی و صحیح ندارد، و با توجه به پیچیده بودن ساختار انسان و صاحب قدرت و اختیار بودنش، نمی تواند ثباتش را پیش بینی کند، علی الخصوص کسانی که در عرصه ی مستقیم خدمت قرار دارند، همیشه دل نگران آنند که مبادا خداوند متعال جایگزینی برای این شخص در عرصه ی خدمت، به جا گذارد و توفیقات خدمت از او سلب شود.
لذا جهت پابرجایی و استقامت در این مسیر، تقویم ناگزیر از چرخه است و تذکر، و این خود رحمت الهیست که درس ها را برای موفقیت انسان ها برای انسان ها مرور می کند.
برای اینکه اهمیت خدمت در عرصه ی ولایت و نظام ولایی بیشتر روشن شود و نیز این اتفاق شوم “جایگزین شدن” پیش نیاید، توجه به نقش و موضع و وضعیت خادمان با توجه به نوع خدمتشان، ضروریست.

فعّالان در عرصه ی خدمت لازمست هم جهت رشد فردی خود در برنامه ها و هم رشد مخاطبان خود، به این باور برسند که هر چقدر در بالابردن سطح معنویت خود و انس بیشتر یافتن با ولی ّ زمان و مولایی که برایش مجلس ترتیب می دهند، موفق تر باشند، تأثیرات آن، خود را در مراحل زیر به وضوح، نشان خواهد داد:
۱_ کمک وافر در برنامه ریزی بر اساس نیاز
۲_ افزایش میزان نورانیت و حال معنوی جمع در سایه ی معنویت خادمین
۲_ موفقیت در مصونیت از کبر و غرور حین کار و استقبال مخاطبان
۳_ موفقیت در کنترل و خویشتنداری در اتفاقات ضمنی برنامه ها
۴_ موفقیت در عامل مؤثر شدن در انتقال اهداف مجالس به مخاطب
۵_ موفقیت در رفتار مناسب و سنجیده پاسخ گفتن در برابر نقدهای منتقدان
۶_ موفقیت در توجه صددرصد به روند صحیح برنامه ها و ایجاد انتظار بالا از خود نسبت به برنامه‌های قبلی در خوب ارائه دادن برنامه
۷_ موفقیت استفاده حداکثری از زمان تعیین شده برای برنامه
۸_ موفقیت در محبت و جذب افراد تازه وارد به جمع
۹_ موفقیت در تربیت یافتن منتقمان خون اولیای الهی در سایه برنامه های هیئت های عزاداری علی الخصوص در ماه محرم، که یکی از فلسفه ی مجالس عزاداری، ایجاد حس خون خواهی در رکاب امام عصر(عج) و یارگیری برای خدمت و نصرت آن بزرگوار هست.
۱۰_ موفقیت در تسلای قلب محزون و پر از غصه و تقلیل دردهای روحی امام غریب و مضطر ّ و معزای اصلی ایام شهادت حضرت اباعبدالله (ع).
امید است که خادمان لذت اثرات دهگانه ی خدمت رسانی به ساحت پربرکت حضرت مهدی (ع) را بیش تر از قبل درک و لمس کنند.