سحاب اندیشه

سایت سحاب اندیشه

نه با ما باشید نه بر علیه ما…

image_pdfimage_print

……السلام علیک یا علی بن الحسین یا زین العابدین……

۱_۱۹۸۸۵۸۲۱۱۱۵۵۴۵۲۰۵۲۵۴۲۰۴۴۸۳۰۱۴۱۸۹۱۱۸۲۴۹۱۳۴

بعد از ورود به کوفه و مصیبتهای وارده بر بر آل الله در آن شهر دغل باز و بی وفا، در جریان خطابهای حضرت زینب و دختران امام حسین(ع) خانم فاطمه و ام الکلثوم (ع)، شیون و زاری و گریه و ناله مردم بلند شده بود و بنابه نوشته سید بن طاووس در مقتل لهوف زنها موهای خود را پریشان کردند و خاک بر سر ریختند و صورتهای خود را خراشیدند، و مردان می گریستند و موهای صورت و ریش خود را می کندند، بطوریکه هیچگاه به آن صورت دیده نشده بودند، در این حال بود که امام زین العابدین(ع) به طرف مردم اشاره کرد و فرمود: ساکت شوید، همه ساکت شدند حضرت ایستاد و بعد از حمد و ثنای الهی و یاد رسول خدا(ص) فرمود:«ای مردم هرکس مرا شناخته، میداند که من کیستم،و آنکس که مرا نشناخته خودم را به او معرفی می نمایم: من علی این الحسین بن علی بن ابیطالب هستم، من فرزند آن کس هستم که او را در کنار شطّ فرات بدون هیچ گناهی و دشمنی ذبح کردند، من فرزند کسی هستم که پرده حریم و حرمت او را دریدند و اموالش را به غارت بردند و افراد خانواده اش را به اسارت کشیدند، من فرزند کسی هستم که را به قتل صبر کشتند، و همین افتخار برای ما بس است.
ای مردم، شما را بخدا سوگند آیا بخاطر دارید که به پدرم نامه ها نوشتید ولی با او نیرنگ نمودید؟ و با او پیمان و میثاق بستید و بات او بیعت کردید ولی با او جنگیدید و او را خوار نمودید؟شما را هلاکت و نابودی باد، با آنچه از برای آخرت خودتان فرستادید…
راوی گوید صدای گریه مرد از هرسو بلند شد که به یکدیگر می گفتند: هلاک شدید و ندانستید!
…در ادامه حضرت فرمود: خدا بیامرزد کسی را که پند مرا بپذیرد…
مردم یکصدا گفتند: ای پسر پیامبر! همه ما می شنویم و اطاعت می کنیم…
حضرت فرمودند:هیهات هیهات! ای مردم حیله باز مکّار! در بین شما و خواسته های شما پرده ای کشیده شده است، آیا برآنید که با من نیز به همانگونه که با پدران من رفتار کردید عمل کنید؟! هرگز چنین نخواهد شد…هنوز مصیبت ایشان ورد زبان من است و تلخحی مصائب بین حنجره و حلق من در جریان است و غصه آن دردها هنوز در قفسه سینه ام مانده است!
خواسته من از شما این است که نه با ما باشید نه بر علیه ما…ای کوفیان شادمان نباشید به این مصیبت که بر حسین وارد شد، که این مصیبتی بس بزرگ است، جانم بفدای آن کسی که در کنار نهر فرات شهید شد، و کیفر آنکس که او را کشت آتش جهنم است.
و در پایان فرمود:

«رَضینا مِنکم رأساً بِرَأسٍ، فَلا یَومَ لَنا و لا عَلَینا»

«ما سر به سر راضی هستیم نه روزی با ما باشید نه روزی علیه ما»
(برگرفته از مقتل لهوف سید بن طاووس علیه الرحمه)

مطالعه بیشتر