سحاب اندیشه

سایت سحاب اندیشه

نوشته های پای منبری (۴)

image_pdfimage_print

قطعا فراموش نکردید که این قسم مطالب فقط به عنوان موضوعی برای تحقیق و مطالعه بیشتر ارائه میگردد، که این صفحه از نوشته های پای منبری، اختصاص به موضوعات فاطمی داده شده است.
آینده نگری حضرت زهرا(س):
حضرت زهرا(س) همیشه برای آینده تدبیری حکیمانه داشت حتی برای بعد از شهادتش، چنانکه در وصیتنامه خود به علی(ع)، ایشان را به ازدواج با دختر خواهر خود یعنی “امامه” توصیه فرمود:
جَزاکَ اللهُ عَنِّی خَیّرَ الْجَزاءِ یابْنَ عَمِّ رَسولِ اللهِ اَوصیِکَ اَوَّلاً اَن تَتَزَوَّجَ بَعّدِی بِاِبْنَهِ اُخْتِی اَمَامََهَ فَاِنَّها تَکونُ لِوَلِدِی مِثْلِی فَاِنَّ الرَّجالَ لابُدَّ لَهُمْ مِنَ النِّساءِ؛ ای پسر عموی پیامبر! خداوند تو را پاداش نیکو دهد! اولین وصیت من به تو این است که چون مردان به زنان نیاز دارند، پس از من با دختر خواهرم امامه ازدواج کن؛ زیرا او همانند من با فرزندانم مهربان است.
و بدین ترتیب با آینده نگری مناسب، بهداشت روحی و روانی خانواده اش را بعد از خود فراهم نمود.
نگرانی و عاقبت اندیشی حضرت زهرا (س):
حضرت زهرا(س) مجسمه حیاء و عفت بود، بطوریکه درواپسین لحظات عمرش نگران حفظ این گوهر بود روایت شده: «ایشان به اسماء بنت عُمَیْس فرمود: من ناپسند مى‏دانم آنچه را که با آن جنازه‏ى زنان را حمل مى‏کنند که موجب تشخیص جنسیت متوفی می شود. اسماء گفت: آن زمان که در حبشه بودم مردم حبشه براى حمل جنازه چیزى را که پوشاننده بدن بود ساخته بودند، اگر مى‏خواهید مثل آن را بسازم. فاطمه(س) فرمود: آن را بساز. اسماء تختى طلبید و آن را به رو انداخت، سپس چند چوب از شاخه‏ى خرما را بر پایه‏هاى آن تخت، استوار کرد و سپس پارچه‏اى روى آن کشید و به فاطمه (س) عرض کرد: تابوتهاى مردم حبشه، این گونه است. فاطمه (س) آنرا پسندید و به اسماء فرمود: خدا تو را از آتش دوزخ محفوظ بدارد، مانند این تابوت براى من بسازد و مرا با آن بپوشان. و نقل شده که اولین و آخرین تبسم حضرت زهرا(س) بعد از رحلت رسول خدا (ص) با دیدن تابوت شکل گرفت و سپس فرمود: این تابوت، چقدر زیبا و نیکو است که مانع مشخص شدن زن و مرد مى‏شود»!
این نگرانی و دغدغه چقدر درزنان جامعه وجود دارد؟

چرا امروز برخی از زنان در هر مکان برای خود حجاب خاصی تعریف می کنند و مدل ثابتی برای حفظ وپوشش خود نمی توانند اختیار نمایند؟
چرا تغییر محیط باعث تغییر دینداری میگردد؟
تاکی از لطمات جسمی فاطمه بگوییم و بشنویم؟
چقدر با آسیبها وزخمهای روحی فاطمه (ع)آشنا هستیم؟
چقدراز خطبه فدک و نوع گفتگوی حضرت زهرا (س) با زنان مدینه به هنگام عیادتش شناخت داریم؟
چقدر از دردهای قلب فاطمه می دانیم؟
چقدر از فرهنگ و نوع مبارزه ایشان با غاصبان ولایت تأسی میکنیم؟
آیا وقت آن نرسیده فاطمه را همانگونه که هست بشناسیم و تمامی ابعاد زندگی ایشان را بررسی کنیم و در ماتمش به دردهای دلش هم بگرییم؟!

« اللّهُمَّ الْعَنِ الَّذانِ بَدَّلا نِعْمَتَکَ وَاتَّهَما رَسوُلَکَ وَ قَتَلا اِبْنَتِ نَبِیِّک صلَّی اللهُ عَلَیْهِ وآله وَسَلَّم »