سحاب اندیشه

سایت سحاب اندیشه

نگاهی به کتاب نفس خویش

image_pdfimage_print

حضرت علی (علیه السلام) در یکی از خطبه های خویش چنین میفرمایند :
«… أیها الصائم تدبر أمرک فإنک فی شهرک هذا ضیف ربک انظر کیف تکون فی لیلک و نهارک و کیف تحفظ جوارحک عن معاصی ربک انظر أن لا تکون باللیل نائما و بالنهار غافلا فینقضی شهرک و قد بقی علیک وزرک فتکون عند استیفاء الصائمین أجورهم من الخاسرین و عند فوزهم بکرامه ملیکهم من المحرومین و عند سعادتهم بمجاوره ربهم من المطرودین… »
« .. اى روزه‏ دار! در کار خویش نیک بنگر، که در این ماه، میهمان پروردگار خویش هستى. بنگر که در شب و روزت چگونه ‏اى و چگونه اعضاى خود را از نافرمانى خدا حفظ مى‏ کنى. بنگر تا مبادا شب در خواب باشى و روز در غفلت؛ پس این ماه بر تو بگذرد و بار گناهت همچنان بر دوشت مانده باشد؛ پس آنگاه که روزه‏ داران پاداش‏هاى خود را مى‏ گیرند، تو از زیانکاران باشى و آنگاه که به کرامت فرمانرواى خویش نایل مى ‏شوند، از محرومان گردى و آنگاه که به همسایگى با پروردگارشان سعادتمند مى‏ شوند، تو از طردشدگان باشى! »
با توجه به کلام مولای متقین حضرت علی (علیه السلام) ، بهتر است در فرصتهای باقیمانده تا پایان ماه رمضان بر احوالات خویش دقیق تر شده وشناختمان را نسبت به خود افزایش دهیم .ببینیم چه کم داریم و چه نقطه ضعفی داریم که باید تقویتش کنیم .
در اخلاق خود توجه کنیم که ابوذری است یا ابوجهلی ؟! عایشه ایی است یا زهرایی ؟!
به کتاب خود رجوع کنیم و ببینیم از چه کانالهایی ضربه می خوریم و کلیدهای موفقیت چیست و کلیدهای تنزل کدام ها هستند ؟
بنگریم و پیدا کنیم که چه چیزی باعث خود فراموشی می شود و چه چیزی باعث خدا فراموشی ؟ چه کاری باعث غرور می شود و چه کاری موجب تمرین اخلاص است ؟ نگاهی به آیه ۱۰۵ سوره مائده داشته باشیم که انسان را به خودش سفارش فرموده « علیکُم انفسکم »
ببینیم و تفکری دوباره از بیرون آمدن داشته باشیم ، غرق غیر نباشیم و ندانیم که کیستیم و از کجا آمده ایم و به کجا خواهیم رفت .تفکری در مورد شبهای باقیمانده ماه مبارک که در پیش رو داریم، داشته باشیم .
می توان این مطالب را چنین خلاصه نوشت :
 تفکر در شناخت بیشتر حالات خود
 تفکر در نوع اخلاق عایشه ای – فاطمی و ابوذری – ابوجهلی
 تفکری دوباره در مورد به دنیا آمدن و زیستن و از دنیا رفتن
 تفکر در مورد چگونگی مخلص شدن
 تفکر در مورد دوری از غرور و تکبر
 تفکر در مورد کارهای شبهای قدر
 تفکر در مورد نوع رفتار بعد از شبهای قدر
 تفکر در مورد ترک قرآن بر سرگذاشتن از روی عادت
نفخه ای آمد شما را دید و رفت آنکه را می خواست جان بخشید و رفت
نفخه ای دیگر بیامد هوش باش تا در آن هم وانمانی خواجه تاش
امام حسن مجتبی (ع) می فرماید : « انَّ اللّهَ جَعَلَ شَهرَ رَمَضانَ مِضماراً لِخَلقِهِ، فَیَستَبِقُونَ فیهِ بِطاعَتِهِ إِلى مَرضاتِهِ، فَسَبَقَ قَومٌ فَفَازُوا، وَتخلَّفَ آخَرُونَ فَخابُوا.

خداوند متعال ماه رمضان را براى بندگان خود میدان مسابقه قرار داد. پس عدّه اى در آن ماه با اطاعت و عبادت به سعادت و خوشنودى الهى از یکدیگر سبقت می گیرند . پس سبقت جستند گروهی و رستگار شدند و تخلف کردند گروهی پس زیانکار شدند »
(بحارالانوار ، ج۸۸ ،ص ۱۹۹ )