سحاب اندیشه

سایت سحاب اندیشه

نیاز مبرم!

image_pdfimage_print

خداوند انسان را در قرآن نیازمند معرفی کرده است : « یا ایُّهَا الإنسان أنتُمُ الفُقَراء إلَی الله … »
این انسان با تمام ادعاها و عملکردهایی که دارد، نیازهای ریز و درشت به مقتضای زمان و مکان او را تحت تأثیر قرار می دهد که برای برطرف نمودن آنها از هیچ تلاشی فرو گذار نمی کند.
این نیازها هر چند از بُعد ضرورت و اهمیت یکسان نیستند، اما برای برطرف شدن آنها باید اقداماتی انجام داد، که برخی از آنها توسط خود فرد صورت می پذیرد ولی برخی دیگر از نیازها تحت نظام حقوقی باید توسط جمع ها و جامعه برطرف شود، چرا که کوششهای علمی و هنری و ذوقی و برخی فعالیت های مهم در پرتو ارضای این نیازها شکوفا می گردد؛ و درغیر اینصورت موجبات اضطراب ودر نتیجه رکود فرد را فراهم می نماید.
امنیت: یکی از این نیازهای پایه بوده و از حقوق اصلی به شمار می آید که ضرورت به بازنگری دارد. از نظر دینی امنیت مهمترین شرط زندگی سالم اجتماعی و بستری مهم برای موفقیت افراد درامورفردی و اجتماعی است؛ که دراین زمینه قرآن نیز تلاشهای ذوالقرنین برای بهره مندی مردم از این حق و برطرف نمودن این نیاز، به عنوان نمونه بیان فرموده است.
لذا بر فرد فرد اعضای جامعه لازم است که در فراهم کردن این عنصر برای همدیگر کوشا باشند که هر کس از جمعهای کوچک می تواند این حرکت را شروع و در برطرف کردن این نیاز اقدام نماید؛ علی الخصوص در جمع هایی که با نام مقدس حضرت حجت(عج) تشکیل می شود، چون صاحب مجلسی که خود تأمین کننده ی امنیت بشریت است؛ برهمین اساس شیعیان و محبین حضرت هم باید این فضای امن را برای همدیگر فراهم نمایند که این گونه کارها، ارتباط ولایی را دربین اعضای جمع ولایی، تقویت می کند. و برعکس اگر امنیت در یک جمع ولایی حاکم نباشد، آن جمع بصورت ظاهری با هم خواهند بود و در باطن از هم دور«تَحْسَبُهُمْ جَمیعاً و قُلُوبُهُمْ شَتّی»؛ که به نظر می رسد دراینگونه بودن ها است که کسی محبت بیشتر نخواهد کرد چون پای کمبود عاطفی به میان خواهد آمد، صداقت تام نخواهد داشت چون برچسب سادگی خواهند زد، وفادار حقیقی نخواهد بود چون به بی کسی و تنهایی تعبیر خواهد شد، و از همه مهمتر اینکه اینگونه جمعها به اجتماع قلوب هم که یکی از شرایط ظهورحضرت مهدی(ع) می باشد، نخواهند رسید.
پس؛
امن سازی فضا برای گفتگوهای دینی و آزادی اندیشه
امن سازی فضا برای پرسش و پاسخ های عقیدتی و اخلاقی
امن سازی فضا برای درددل شنیدن ها و راهکار ارائه دادن ها
امن سازی فضا برای تدبیر ها و همدل شدن ها
امن سازی فضا برای ریشه یابی مشکلات درونی و برونی و فردی و اجتماعی
امن سازی فضا برای عون و مساعدت هم در عبودیت و کسب رضایت حضرت حجت بن الحسن (عج)
امن سازی فضا برای برطرف کردن دیگر شاخه های نیاز و حقوق امنیتی، همگی ضرورت داشته که مسیر الهی شدن و رویکرد به نظام ولایی و ارتباط ولایی داشتن در سایه امنیت است و لاغیر.
چه بسا بی دقتی در یک پاسخ سؤال، نوع برخورد و نگاه ، زمان آمدن و رفتن و کوتاهی در تعهد ها واکنش های نامناسب در برابر رفتاهاری اعضاء ، عدم صراحت و صداقت در محاورات، ممکن است امنیت را برای یک فرد مخدوش کرده و مدتها او را در حصار بی امنی محبوس نماید.
بی شک باید برای تأمین و برطرف کردن این نیازاساسی، تدبیری اساسی صورت پذیرد، که این کار و فضاسازی به قدری اهمیت دارد که خداوند در قرآن به آن سوگند یاد فرموده است: «و هذَا الْبَلَدِ ألاَمین…».
قال الامام الرضا(علیه السلام): «یا مَنْ دَلَّنِی عَلَى نَفْسِهِ وَ ذَلَّلَ قَلْبِی بِتَصْدِیقِهِ أَسْأَلُکَ الْأَمْنَ وَ الْإِیمَانَ فِی الدُّنْیَا وَ الْآخِرَه»
(الکافی/ ج‏۲ / ص ۵۷۹ )