سحاب اندیشه

سایت سحاب اندیشه

نیمه شعبان در دنیای فرزندان

image_pdfimage_print

از ارزشمندترین روزهایی که در طول سال شاهد آن می باشیم سالروز ولادت صاحب عصر و زمان حضرت حجه ابن الحسن(ارواحنا له الفداء) می باشد. چنین روزی برای شیعیان منتظر، تقدس داشته و در این ایام، جهت آشنایی بیشتر با این مولود مبارک و عزیز و بزرگداشت این روز برنامه های مختلفی ترتیب داده میشود، در این میان بر پدر و مادرهای منتظر هم این رسالت وجود دارد که فرزندان خود را به بهانه این روز بیشتر با حضرت مهدی(عج) آشنا و در مراسمات مناسب سن آنها، شرکتشان دهند.
در عصری که عصر انفجار اطلاعات نام گرفته شده است، بیشترین آسیب متوجه فرزندان و نورچشمان خانواده هاست. با توجه به مقتضیات زمان و وسایل اطلاع رسانی و هجمه های اطلاعاتی، و قدرت نافذ و لحظه ای آن به آن فرهنگ بیگانه و غیر مهدوی از طریق ابزار و امکانات قابل دسترس فرزندان، جهت مبارزه با این هجمه ها و با آشنا ساختن این نوباوگان ، نیاز به شیوه ها و مدلهایی است که با پیاده نمودن آنها در خاواده ها و مراکز تربیتی ، توطئه دشمنان دین و اسلام را تا حدودی بتوان خنثی نمود. نهادینه شدن نام و یاد حضرت مهدی(عج) در دنیای فرزندان و مواظبت از لکه دارد نشدن این شناخت با گرد و غبار تهاجم ضد مهدوی کاری بس مهم و در خور برنامه ریزی دقیق است چراکه رویش و پیدایش شخصیتهای ضد دینی در فضای سرگرمیهای مجازی فرزندان، باور مهدوی را با خطر بزرگی روبرو میکند.
از راههای انتقال فرهنگ و معارف مهدوی استفاده از اهرم عمل گرایی بجای شعارگرایی و گفتاری عمل کردن است. به عبارت دیگر پرهیز از شعارزدگی و دادن اصالت به عمل در چشاندن و سپس سیراب نمودن از چشمه محبت عترت پیامبر(ص) به فرزندان، موثرترین راههاست. انجام و ترک بعضی از افعال و بیان علت و مرتبط کردن ترک و انجام اعمال به دوست داشتن یا نداشتن آن بزرگواران، هدفمند کردن میهمانیها در این مناسبتها و تفهیم انتخاب روزها و مناسبتها برای هدیه دادن و بزم سرور بپا کردن و نیز پرهیز ازمعنویت و تقدس دادن افراطی به مراسمات نیمه شعبان یا به اعمال فردی، جهت جلوگیری از دلزدگی و سخت جلوه دادن کارها، شاید نمونه ای متعادل و مناسب برای انتقال این فرهنگ و مفاهیمش باشد. چراکه تعادل توصیه دین اسلام بوده و بکاربردن مدلهای صحیح و دور از افراط و تفریط در درک فرزندان ازمولود نیمه شعبان و فرهنگ ناب مهدوی میتواند موثر واقع گردد.
به امید تحویل نسلی مهدی باور و مهدی یاور به عصر ظهور