سحاب اندیشه

سایت سحاب اندیشه

همایشی بی بدیل

image_pdfimage_print

آنچه از گفتار بزرگان دینی در رابطه با مکتب و حفظ آن بدست می آید، این است که در نظر آنان هر مکتبی برای زنده ماندن و بقاء خود، هیاهو و جلوه و خادم و فدائی می خواهد و اگر نباشد تداوم خود را از دست می دهد و به زوال و نابودی می گراید، و مکتب اسلام نیز از این قاعده مستثنی نمی باشد.

bazincheshoreshast2دوام و استواری مکتب نجات بخش اسلام تا امروز نیز مرهون فدائیان و خادمان و … بوده، و اگر امروز بدست ما رسیده در پیشینه خود چه اتفاقاتی که نیفتاده و چه از جان گذشتگیهایی که نشده است.

۵۸۷۷۶۰_PViAnGgH

زیارت اربعین یکی از ابزارهای محافظت از مکتب اسلام می باشد که با پیروی و الگوگیری از پیام رسان کربلا حضرت زینب(س) هر سال چون حماسه ای وصف ناشدنی به وقوع می پیوندد و بقای اسلام را ضمانت می کند. اما فلسفه اربعین به این خلاصه نمی شود که این از اثرات اجتماعی شعائر الهی بوده و آثار و نتایج بی نظیر فردی این زیارت نیز قابل تأمل می باشد.
در سالهای اخیر همایشی زیبا در ایام اربعین حسینی اتفاق می افتد همایشی با عنوان پیاده روی اربعین، که سال به سال نیز بر رونقش افزوده میشود، که در نوع خود بسیار عجیب و شگفت انگیز اثرات اجتماعی و فردی خود را در حفظ مکتب اسلام نمایان می کند. که امسال نیز با محوریت و شعار قرار دادن این فراز از خطبه حضرت زینب(س) خطاب به یزید ملعون:

«فواللَّه لا تَمحوا ذکرَنا»

«به خدا سوگند که هرگز نخواهند توانست نام ما را محو کنند»

پرشکوه تر از سالهای قبل آغاز شده است .

پیاده روی زیارت اربعین پیامهای مهمی برای جهانیان دارد، چرا که کاری زینبی است و محصول و میوه دهه نخست محرم و ۴۰ روز عزاداریست، لذا باید پیامش جهانی باشد و اثرات عمیقش جهانگیر گردد.
از اثرات این زیارت عظیم می توان موارد زیر را برشمرد:
متحول شدن و حیات زینبی یافتن
معرفت افزایی نسبت به حضرت اباعبدالله و شناسایی آن بزرگوار به جهانیان
تعمیق باورها و اعتقادات
تمرین برای تحول جهت ظهور
بخشیده شدن گناهان
به رستگاری رسیدن
تربیت گام به گام حسینی در هر قدم پیاده روی
فرصتی برای انتقال پیام اسلام و به تبع آن پیام عاشورا
درک حقارت خود با درک عظمت مقام اباعبدالله(ع)
و چندین اثر ناب دیگر که قابل احصاء نمی باشد، شاید با این حماسه و همایش است که می توان این تعبیر را فهم کرد که «سفینه الحسین اوسع و اسرع» یعنی چه؟ که در واقع در روز اربعین در کربلا به عینه مشاهده میشود، بعنوان نمونه حدود ۲۰ میلیون زائر که حتی در ایام حج نیز گرد هم نمی آیند در کربلا معلی تجمع می کنند.
برای رفتن به این مسافرت و برنامه چند روزه که به مثال احرام بستن و مُحرِم شدن می باشد، توشه و وسایل چندانی توصیه نمی شود چراکه موکب و کمپها و حسینیه های بین راهی آمادگی کامل برای خدمت رسانی و پذیرائی زائران ایجاد کرده و مشتاقانه و مسرانه از زائرین دعوت به پذیرائی شدن و مخدوم گشتن می کنند فقط چند پیشنهاد قابل ذکر است که در این قسمت عنوان میشود:
وسایل مورد نیازضروری:
لباس مناسب و گرم برای این فصل که سرد می باشد(در صورت امکان یک کاپشن و شلوار بادگیر که بسیار سبک است)
سه راهی کوچک و شارژ تلفن همراه
یک جعبه بسیار کوچک کمکهای اولیه(چسب زخم، باند، تا گاز استریل)
مقداری عسل و آبلیموی طبیعی توی بطری کوچک نوشابه)
کیف کمری و ترجیحاً کوله پشتی بجای ساک حتی بجای ساک چرخدار (و نیز بهتر است تجربه ی پیاده روی ولو با حمل ساک دستی از دست داده نشود)
پاکت فریزر
پتو مسافرتی
در صورت امکان چادر مسافرتی(مدیر نمایندگی سازمان حج و زیارت در عراق با بیان اینکه جمعیت کل استان کربلا حدود ۸۰۰ هزار تا یک میلیون نفر اعلام شده و این رقم در محدوده اطراف حرم تنها به صد هزار نفر جمعیت می رسد گفت: متاسفانه برخی از زائران کشور انتظار دارند روز اربعین را در کانون حرم های مطهر حضور داشته باشند که این امر، هم ما و هم خودشان را با مشکلات فراوانی روبرو می کند و این در حالی است که میلیونها زائر با گفتن « لبیک یا حسین» و بدون اسکان به شهر و کشور خود باز می گردند؛ و نیز در این زمینه تاکید شده با توجه به کمبود مکان های اقامتی توصیه ما به زائران ایرانی این است که حتما در قالب گروههای سه یا چهار نفره با خود چادر مسافرتی به همراه بیاورند و در این چادرها سکنی گزینند.
قرآن، دعا و زیارت جیبی یا الکترونیکی در موبایل
کفش یا کتانی مناسب به اضافه دمپایی
وسایل شخصی (حوله، مسواک، لباس تعویضی)
قاشق و لیوان مناسب سفر
برای محل خواب ، پیشنهاد میشود قبل از ساعت ۸ محلی را برای خواب از بین موکب های طول مسیر انتخاب شود. و در صورت دیر شدن اگر از خود اهالی بخواهید برایتان معرفی می کنند که کجا هنوز برای خواب جا وجود دارد. معمولاً بعد از ساعت ۹ شب مسیر پیاده روی خلوت تر می شود و اکثر موکب داران تا اذان صبح استراحت می کنند اما در این میان کم نیستند موکب دارانی که شب را هم متناسب با سرمای شب خدماتی ارائه می کنند که زائرین شب رو را کمک کند. به عنوان مثال چایی و شیر داغ و حتی هدبند! برای جلوگیری از سرمای شب در طول شب توزیع می شود و عده ای هستند که ترجیح می دهند تا اذان صبح پیاده روی کرده و بعد از طلوع آفتاب بخوابند.
در رابطه با ویزا و یا پاسپورت بهتر است مراقبت ویژه ای نموده تا از گم شدن آن جلوگیری گردد، چنانچه توصیه شده برای رعایت جانب احتیاط حتما از ویزا اسکن و یا عکس گرفته و روی ایمیل یا جای دیگری در  اینترنت فرستاده و ثبت گردد تا در صورت گم شدن حداقل بوسیله کپی آن از سفارت ایران در کربلا نامه گرفته و بدون مشکل از مرز رد شد.
مدیر نمایندگی حج و زیارت از زائران ایرانی خواست تا با برنامه ریزی صحیح نسبت به بازگشت خود در زمان مناسب اقدام کنند و نیز اذعان داشت: ایستگاههای خدماتی فردای اربعین همه در حال جمع کردن می باشند.
◄چندین نکته جهت عنایت ویژه زائران گرامی

آغاز پیاده روی با طلوع و ختم آن با غروب آفتاب
عدم پیاده روی در مدت طولانی و استراحت هر زمان که لازم شد
فراهم کردن مکان خواب در کمپ یا حسینیه در زمان نماز مغرب
مراکز افراد گمشده در ستون های ۷۲ ، ۳۳۵ ، ۶۰۲ ، ۱۱۰۳ و حرم حضرت عباس(ع) قرار دارند. هر ۳ کیلومتر مرکز گزارش گمشدگان تعبیه شده است.
عدم نیاز به حمل پول بیش از اندازه بدلیل خدمات رایگانی که در طول مسیر ارائه می دهند از جمله:اسکان، نوشیدنی ها، غذاها و حتی ماساژ، مگر که بخواهید به موکب ها (کمپ یا حسینیه) کمکی کرده باشید.
سرویس های بهداشتی فراوانی در طول مسیر قرار دارند و همینطور تعدادی از موکب ها نیز سرویس بهداشتی فرنگی دارند.
عدم نگرانی به پایان مسیر و استفاده از ماشین یا اتوبوسهایی که در مسیر هستند در صورت نیاز برای رسیدن به کربلا.
به طور متوسط ۹۹ / ۹۹ درصد تمامی زنان و مردان بالای ۱۰ سال بدون هیچ مشکلی در روز سوم مسیر را به پایان می رسانند.
حصول اطمینان از دانستن نام و آدرس هتل و یا حسینیه محل سکونت در کربلا
ایجاد تماس تلفنی قبل از طلوع آفتاب بدلیل ترافیک بالای شبکه در طول روز
◄تذکارها و رهنمودها
در اهمیت زیارت اربعین امام صادق(ع) فرمودند: «کسی که به قصد زیارت امام حسین(ع) از منزلش خارج شود اگر پیاده باشد، خداوند بابت هر قدمی که برای زیارت اباعبدالله بر می‌دارد، یک حسنه می‌نویسد و یک سیئه از او محو می‌کند. وقتی که به حرم می‌رسد، خداوند او را جزء صالحین برگزیده می‌نویسد. وقتی مناسک او تمام شد، خداوند نام او را جزء فائزین می‌نویسد. وقتی می‌خواهد بازگردد یک فرشتۀ الهی در مقابل او قرار می‌گیرد و می‌گوید: رسول خدا(ص) به شما سلام می‌رساند، و پیغام می‌دهد (مژده می‌دهد): عملت را از سر بگیر که تمام گناهان گذشته‌ات بخشیده شده است؛

«مَنْ‏ خَرَجَ‏ مِنْ‏ مَنْزِلِهِ یُرِیدُ زِیَارَهَ قَبْرِ الْحُسَیْنِ بْنِ عَلِیٍّ ص، إِنْ کَانَ مَاشِیاً، کَتَبَ اللَّهُ لَهُ بِکُلِّ خُطْوَهٍ حَسَنَهً وَ مَحَى عَنْهُ سَیِّئَهً، حَتَّى إِذَا صَارَ فِی الْحَائِرِ کَتَبَهُ اللَّهُ مِنَ الْمُصْلِحِینَ الْمُنْتَجَبِینَ، حَتَّى إِذَا قَضَى مَنَاسِکَهُ کَتَبَهُ اللَّهُ مِنَ الْفَائِزِینَ، حَتَّى إِذَا أَرَادَ الِانْصِرَافَ أَتَاهُ مَلَکٌ فَقَالَ: إِنَّ رَسُولَ اللَّهِ ص یُقْرِؤُکَ السَّلَامَ وَ یَقُولُ لَکَ: اسْتَأْنِفِ الْعَمَلَ فَقَدْ غُفِرَ لَکَ مَا مَضَى»(کامل الزیارات/ص۱۳۲)

بر اساس روایت فوق، مژدۀ رسول الله(ص) به زائرین پیادۀ حسین(ع) این است که: «تا امروزِ تو آنچه (گناه) بوده است بخشیده شد، پس برو عملت را از سر بگیر و زندگی تازه‌ای را آغاز کن.» چه کسی به چنین مژده‌ای بی‌نیاز است؟ لذا در امور زیر می بایست دقت وافری صورت پذیرد:
توجه و تمرکز به هدف زیارت و مقصد مورد طلب
نائب الزیاره شدن برای امام غایب حضرت صاحب الزمان (ع) صاحب عزای غریب و مضطرّ
در خدمات طول سفر، داشتن خلوص نیت و صرفا بقصد تقرب به حضرت ابا عبدالله(ع)
اولویت برپا داشتن نماز اول وقت
عدم تخریب فضای معنوی با شوخیها و رفتارها و گفتارهای سخیف
ممارست و تکرار اذکار سبحان الله، لا اله الا الله و الله اکبر در زمان پیاده روی
جلوگیری از اتلاف مواد غذایی و نوشیدنیها در موکبها و احترام به حقوق دیگر زائران
پاکیزه نگه داشتن اماکن مقدس و محلهای عمومی
دعا برای فراهم شدن شرایط ظهور بدستان زائران و بازماندگان از قافله عاشقان
و مهمترین تذکر اینکه: امسال به دلیل حمله داعش به شمال عراق تعداد زیادی از عراقی ها آواره شده و جمعی از این مردم ستمدیده هم اکنون در موکب هایی که در مسیر پیاده روی اربعین هستند ساکن هستند. این  موضوع باعث شده پیاده روی اربعین امسال حساسیت هایی داشته باشد بدلیل اینکه این افراد همه شیعه نبوده و تعدادی ازآنها سنی هستند و شاید این فرصتی طلایی باشد که این مردم که مستضعف فرهنگی هستند با دیدن این پیاده روی و شور و حرارت محبت امام حسین (ع) به سمت اهل بیت کشیده و به هدایت نزدیکتر گردند.
این فرصت  البته ممکن است تبدیل به تهدید نیز بگردد و آن زمانی است که در اثر بی دقتی برخی افراد در هیاتها و گروهها به مقدسات اهل سنت اهانت شودکه این موضوع میتواند نه تنها این فرصت را از بین ببرد بلکه تبدیل به تهدید و خطر شده و آنها را به لجبازی و عناد وادار نماید. نباید فراموش کرد که هیچ کس از اهل سنت نبوده اند که با لعن علنی،شیعه شده واز اعتقاداتشان دست کشیده باشند ولی در طول تاریخ چه بسیار افرادی بوده اند که در اثر اخلاق خوش و تبیین حقیقت بطرز صحیح، با آغوش باز حقیقت را پذیرفته اند که بجاست به سایر محبانی که این نکات را در نظر نمی‌گیرند یادآوری گردد.
و نکته آخر اینکه سفرِ کربلا و زیارت اربعین به خصوص اگر با پای پیاده باشد، سفر پاک‌کنندۀ روح از آلودگی‌هاست، لذا لحظه ها و فرصتها باید در این سفر بیشتر از سایر اوقات مغتنم شمرده شده تا آنی از حضور یار و محضر دلدار غفلت نگردد.

التماس دعا از زائرین محترم و گرامی اباعبدالله الحسین(ع

مطالعه بیشتر