سحاب اندیشه

سایت سحاب اندیشه

وجه شباهت امام زمان (عج) با امام رضا (ع)

image_pdfimage_print

حضرت امام عصر(عج) از جهاتی شباهت هایی به پیامبران و امامان قبل از خود دارد، از جمله ی این شباهت ها شباهت های موجود بین این بزرگوار و امام رضا (ع) می باشد که به مناسبت دهه ی کرامت به چند مورد از این وجوه شباهت به امام رضا (ع) اشاره می گردد:
از نظر حُسن جمال: امام رضا (ع) در حسن جمال و زیبایی سیما بی نظیر زمانه ی خویش بود به حدی که از شر حسودان و دشمنان، زمانی که در مجامع عمومی حضور می یافت، بر صورت مبارکش نقاب می زد، و این کار هم جزو سنّت رایج آن زمان بود.
در کلام اهل حدیث شیعه و سنّی، شمایل و سیمای امام زمان (عج) نیز جذابیت و زیبایی خاصی دارد.
از نظر مادر: مادر این دو امام همام، هر دو کنیز بودند، آن هم کنیزانی که در مدحشان از معصومین(ع) سخنان زیادی بیان شده است، از جمله، از پیامبراکرم (ص) نقل است که فرمودند:

« پدرم فدای پسر بهترین کنیزها باد که آن امام رانده شده و دور افتاده که انتقام گر پدر و جدّ شهید است و صاحب غیبت می باشد، از فرزندان اوست»

از حیث لقب “بقیه الله”
لقب «بقیه الله» هرچند در مورد حضرت حجت (ع) نمود بیشتری دارد، اما در مورد امام رضا (ع) نیز تصریح شده است.
به طوری که امام رضا(ع) همچون امام زمان(ع) پس از تولد سجده نموده و سپس پدرش امام موسی کاظم(ع) در حقّش به نجمه خاتون فرمود:

«خُذیهِ فإنَّهُ بقیّهُ الله تعالی فی أرضِه»

«او را بگیر که او بقیّه الله در زمین است».

درباره ی امام زمان (ع) هم روایت هست که هنگام ظهور ندا خواهد زد که:

«أنَا بَقیّهُ الله فی أرضِه»

بقیه الله از جهت مفهوم به معنای بهترین بازمانده ی خدا و بهترین ارزاق که تمامی حوایج را برطرف می کند می باشد، لذا این لقب برای امام زمان(عج) در قرآن و روایات تصریح گشته و حضرت حجت (ع) تأویل امروز این آیه ی ۸۶ سوره ی هود که می فرماید:«…بقیه الله خیر لکم ان کنتم مومنین» می باشد.
با دقت در این لقب حضرت این نکته به دست می آید که هر حیات و زندگی و برنامه ای که در حوزه ی ولایت و سرپرستی و اوامر و نواهی امام عصر( ع) شکل گیرد بهترین و مطلوب ترین برنامه ای خواهد بود که برای سعادت و رسیدن به حوایج انسان مناسب است و آنچه از کانال های دیگر غیر از امام صورت پذیرد، شاید به ظاهر دنیویش جذاب باشد، اما قطعاً فانی و به ضرر انسان خواهد بود.
شوق رؤیت
چنانچه در کلام اکثر امامان از جمله حضرت علی(ع) شوق دیدار امام زمان(ع) بیان شده

« آه آه شوقاً الی رُؤیَتِه »

« چقدر مشتاق دیدارش هستم»

و خود امام رضا (ع) فرمودند:

« بأبی وأمّی سمیُّ جدّی و شبیهی »

«پدر و مادرم فدای آن کسی که هم نام جدّم و شبیه من است».

 

امام صادق (ع) نیز در مورد نوه ی گرامیش امام رضا(ع) فرمودند:

هذا أخُوکم علیُ بنُ موسی عالمُ آلِ محمّدٍ، سُلُوهُ عَن أدیانِکُم وَاحفَظُوا ما یَقُولُ لَکُم. فَإنّی سَمِعتُ أبی جَعفرِ بن محمّدٍ غیر مرّهٍ یقول: « إنَّ عالمُ آل محمّدٍ لَفی صُلْبِکَ وَلَیتَنی أدرَکْتُهُ، فإنّه سمیّ امیرالمؤمنین علی (ع) ».

این برادر شما، یعنی علی بن موسی، عالم آل محمّد است . درباره ادیان خود از او سؤال کنید و هر چه می گوید حفظ نمایید که من از پدرم جعفر بن محمّد (ع) چندین مرتبه شنیدم که فرمود : عالم آل محمّد از توست و چقدر مشتاق دیدارش هستم ! و نام او همچون امیرالمؤمنین (ع) ، علی است.

منتخبی از سخنرانی در دعای ندبه ی هیئت مشتاقان ظهور

به تاریخ ۱۳۹۴/۰۵/۳۱