سحاب اندیشه

سایت سحاب اندیشه

وسواس خنّاس

image_pdfimage_print

در آخرین روزهای شعبان المعظم، ماه حضرت رسول(ص) هستیم . آرام آرام وارد دهه آخر این ماه شده و به ماه مبارک رمضان نزدیک میشویم. هر روز از این ماههای مبارک فرصت خوبی برای پاکسازی درون از غبار خطاها و اشتباهات است تا وعده خدا در بخشش گناهان تحقق یافته و پاک و مطهر وارد ماه میهمانی خدا بگردیم.

از آنجایی که ماه رمضان ماه به بند کشیده شدن شیطان ملعون و نوچه هایش است لذا تا حد توان سعی دارد بندگان را با مشغولیتهای فراوان از این روزها غافل کرده و توفیق مناجات و توبه و استغفار را از آنها بستاند و رابطه انسان با معبودش را تضعیف کند.
در روایتی از امام صادق(ع) می خوانیم:«هنگامی که آیه (والَّذینَ اذا فَعَلُوا فاحِشَه اَو ظَلَمُوا انْفُسَهُمْ ذَکَروا الله فَاسْتغْفَرُوا لِذُنوبِهِمْ)(کسانی که وقتی کار بدی انجام دهند یا به خویشتن ستم کنند خدا را یاد می آورند و برای گناهانشان استغفار می کنند) نازل شد، ابلیس بالای کوهی در مکه رفت و با صدای بلند فریاد کشید و سران لشگرش را جمع کرد؛ گفتند: آقای ما چه شده است که ما را فرا خواندی؟ گفت این آیه نازل شده (که مایه نجات بشر است و پشت مرا میلرزاند) چه کسی می تواند با آن مقابله کند؟ یکی از شیاطین بزرگ گفت: من میتوانم، نقشه ام چنین است و چنان! ابلیس طرح او را نپسندید، دیگری برخاست و طرح خود را ارئه داد، باز هم مقبول نیفتاد، در اینجا وسواس خنّاس برخاست و گفت: من از عهده آن بر می‌آیم. ابلیس پرسید: از چه راه؟ گفت: آنها را با وعده ها و آرزوها سرگرم می کنم تا آلوده گناه شوند، و هنگامی که گناه کردند، توبه را از یادشان میبرم؛ ابلیس گفت: تو میتوانی از عهده اینکار برآیی (نقشه ات بسیار ماهرانه و عالی است) و این ماموریت را تا قیامت به او سپرد».
آری این شیطان بنام خناس که در روایات آمده که شیطان خیلی بزرگی است که خیلی هم عالِم است، در سینه ها وسوسه ایجاد کرده و انسان را فریب داده و توبه و استغفار را هم از یاد انسان میبرد و به قول یکی از علمای بزرگ هر کسی فراخور حالش شیطان دارد این خنّاس شیطان دانا است و برای عالمان خطرساز. امام صادق ـ علیه السّلام ـ می‌فرمایند: وقتی حضرت ابراهیم ـ علیه السّلام ـ ، حضرت عیسی ـ علیه السّلام ـ به دنیا آمدند، شیطان بزرگ همه‌ شیاطین را جمع کرد که چه کنیم، زیرا پیغمبر خدا به دنیا آمده و دیگر از این به بعد نمی‌شود مردم را گمراه کرد. خنّاس گفت: من می‌توانم آنها را از راه دین و وسوسه جهنّمی کنم.
خلاصه مطلب اینکه تا فرصت از این ماه عظیم و پربرکت باقیست بهتر است که زمانی برای مناجات با خدا و محبوبینش اختصاص داده و بدین ترتیب هم موجبات خشنودی و بخشش گناهان را فراهم آوریم و هم پوزه این شیطان ملعون خنّاس را به خاک بمالیم.
بارخدایا! نعمتهایت افزون و از شمارش برون است حمدو سپاس ما را بر این نعمتها پذیرا باش و ما را شاکر روزیهایت قرار بده. پروردگارا!بر محمد و آل محمد درود فرست و امر فرج ایشان را مهیا فرما. خدایا! همه ما را از شر وساوس شیاطین انسی و جنی علی الخصوص وسواس خنّاس در حصن ولیت صاحب الزمان(عج) مصون و محفوظ بدار. بارالها! توفیق مناجات و عبادات و توبه و استغفار در باقیمانده ماه شعبان بر همه ما عنایت بفرما.

آمین یا رب العالمین