سحاب اندیشه

سایت سحاب اندیشه

وقف وقت

image_pdfimage_print

یکی از اساسی ترین مباحث در زمان غیبت که می بایست توجه ویژه به آن داشت و در عملی نمودن آن همت گمارد، وقف وقت خود برای خدمت رسانی به ساحت مقدس حضرت ولیعصر(عجل الله تعالی فرجه الشریف) می باشد. شاید در این مورد مطالب زیادی به گوش خورده و سخنرانیهای زیادی ایراد گشته اما آنچه که ضرورت این موضوع را باید در اذهان بنشاند کمتر درک و فهم شده است.

اگر هر فردی که ادعایی نسبت به حضرت دارد و خود را به انحاء مختلف به ایشان نسبت می دهد و یا نام و آوازه خود را وامدار حضرت است متوجه این نکته گردد که این شخصی که در غیابش اینهمه مواهب نصیب انسان میشود و متنعم به برکت وجود گرامیش میگردد، صاحب چه شخصیت والایی است که خداوند حکیم اینهمه موهبت را از مجرای او به بشر می رساند، و بداند که حکوکتی که بدست ایشان بنا خواهد شد چه حکومتی است، خود بیقرار به خدمت به محضر شریف آن جناب خواهد شد. اما این انسان گاهی اوقات چنان دل مشغول زندگی می شود که ساعتهای متمادی بر او میگذرد در حالیکه ذره ای خدمت در راه ولی نعمت خویش نکرده است حتی لسانی و لفظی و این مایه تاسف است که از طرف مشتاقان و دوستداران حضرت این حرکتها دیده نشده و یا کمتر دیده شود، اگر امام جعفرصادق(ع) میفرماید:

«لو ادرکته لخدمته ایام حیوتی»

باید حدیث مفصل خواند از این مجمل.
اما اینهمه سخن راندن و تاکید بر خدمت چیست؟ چرا باید خدمت به حضرت حجت (ع)در اولویت برنامه ها قرار گیرد و طبق فرمایش امام صادق(ع) روزهای حیات به پایش داده شود و به عبارت دیگر وقف وقت به ساحت ایشان صورت گیرد؟ پاسخ بسیار روشن است چراکه جانشین پیامبر نیز مانند خود پیامبر اولی به نفس است ، ویافتن توفیق جهت عملی کردن این اعتقاد موهبتی الهی است که نصیب همه نمی شود؛ و در عظمت خدمت به آستان شریف امام(ع) که نوعی فراهم آورزدن شرایط ظهور و مبارزه در رکاب ایشان است می توان فرازی را از زیارت ناحیه را که حضرت خود را عاشق و مشتاق خدمت به جدش حضرت ابا عبدالله معرفی می نماید اشاره کرد و محل شاهد قرار داد:

«و لئن اخرتنی الدهور و عاقنی عن نصرک المقدور لاندبنک صباحا و مساء و لابکین لک (علیک)بدل الدموع دما» « اگر روزگار مرا به تاخیر انداخت و مقدرات از یاری و نصرت تو در روز عاشورا باز داشت، هر آینه من صبح و شام بر تو ندبه می کنم و به جای قطرات اشک، بر تو خون می گریم ».

آری یاری امام مهدی (عج) و خدمت به آستانش، عبادتی سترگ است، چرا که در حقیقت خدمت به تمام انبیاء الهی وامامان معصوم(ع)میباشد؛ زیرا او آخرین حجت الهی بر روی زمین است و اراده خداوند این چنین بر امر ایشان تعلق یافته که اهداف پیامبران و زحمات طاقت فرسای همه آن بزرگواران، به دست با کفایت آخرین منجی عالم بشریت به ثمر رسد. اگر حکومت و نهضت جهانی حضرت بقیه الله الااعظم (عج)، از برنامه جهان حذف شود، در حقیقت برنامه همه پیامبران ابتر مانده و هدف نهایی ارسال رسل و شریعت گزاری پیاپی در مقاطع مختلف ، ضایع و عقیم میگردد. لذا با توجه به اهمیت تشکیل حکومت عدالت گستر جهانی حضرت مهدی(ع)، ارزش خدمت به آن بزرگوار و وقف وقت منتظران در زمان غیبت و بعد از ظهور روشن میگردد؛ با این وجود هیچ بهانه ای برای فرار از خدمت یا کوتاهی در این امر برای منتظران باقی نمانده و همگی باید در رسیدن به این هدف حضرت را عاشقانه خدمت نموده و ارادت قلبی خویش را با عمل نیز به آن بزرگوار اثبات نمایند.

«اللهم اجعلنا من خیر اعوانه و انصاره و شیعته بحق محمد و عترته»