سحاب اندیشه

سایت سحاب اندیشه

ولادت امام جواد (ع)

image_pdfimage_print

برای کسانی که طالب زندگی سعادتمندانه و موفق هستند، کلام گوهر بار ائمه اطهار(ع) و نکات آموزنده و حیاتی آنها، بهترین آموزگار و راهنمایشان می تواند باشد، علی الخصوص در دوران غیبت که آدمی به دلایلی از وجود امامش دور افتاده و فقط و فقط از طریق قرآن و عترت می تواند ایمان خود را در این آشفته بازار نگهدارد.

هر مناسبتی از میلاد و وفیات این بزرگواران فرصتی است تا به کلام آنان رجوع و از سرچشمه ی ناب آن ذوات مقدس بهره ها برد، که اگر در قرار گرفتن با این مناسبت ها، درس ها و پیام های مورد نیاز کسب شود، تا مناسبت بعدی ضمانتگر خوبی برای در امان ماندن از فتنه ها خواهد بود.

از امام جواد(ع) که دهم رجب سالروز ولادت این امام همام می باشد، سخنان بسیار زیبا و آموزنده در متون دینی وجود دارد که به مناسبت سالروز ولادتشان یک روایت مورد تذکر قرار می گیرد:

امام جواد(ع) فرمودند:

«مؤمن به سه ویژگی نیاز دارد:

توفیق از جانب خدا
واعظی از درون
و پذیرش نصحیت از ناصحین».

هر چند کلام آن بزرگواران بسیار واضح و روشن است و به هیچ توضیحی نیاز نیست، اما یک نکته قابل ذکر در هر سه مورد فوق، اینکه، توفیق فعل خداست اما زمینه ی روزی شدن توفیق بیشتر، دست انسان است و خود اوست که با کارهایی نظیر:
احسان
انفاق
نیکی به پدر و مادر
و….
توفیق الهی را می تواند بیشتر شامل حال خود کند.

در مورد نکته ی دوم حضرت “واعظی از درون”، انسان نباید به ملامت ها و امور فطری خود بی تفاوت باشد، با کمی توجه می تواند همیشه در هرکاری صدای درون خود را بشنود و تأملی داشته باشد.

نکته ی سوم ،”پذیرش نصیحت” که این هم اگر نباشد و خیر خواهی برای انسان در زندگیش وجود نداشته باشد ممکن است غفلت و نسیان و خطاها انسان را به سمت معاصی کشانده و به مراحل و فضاهای غیر پسند امام معصوم(ع) بکشاند.

پس با عنایت به کلام اولیای الهی و دست توسل به دامن آن بزرگواران، و عمل به فرامین نورانی آنها، می توان زندگی و حیات مورد رضایت خدا و امامان(ع) داشت و خیر دنیا و آخرت را کسب نمود.

فرخنده میلاد حضرت جواد الائمه امام محمدتقی(ع) بر عاشقان شجره طیبه ولایت و امامت مبارک باد.