سحاب اندیشه

سایت سحاب اندیشه

ولادت امام علی (ع)

image_pdfimage_print

نامگذاری سالروز ولادت مولای متقیان علی (ع) به عنوان روز پدر به جهت افزایش قدرشناسی و سپاسگزاری، بسیار پسندیده و ممدوح است، پدر، این وجود زحمتکش و پرتلاشی که برای فراهم نمودن آرامش زن و فرزندان جدّ و جهد کرده و دلسوزانه به امر معاش می پردازد.
نقش پدر در خانواده همچون نقش مادر مهم و پر اهمیت، اما متفاوت است.
به دلیل همین تفاوت ،اسلام تأکید فراوانی مبنی بر احترام و نگهداشتن حرمت پدر داشته است و اطاعت از پدر را در کنار اطاعت از واجبات، مفروض کرده است.
یکی از دلایلی که می توان بر این فرض بیان کرد این است که اطاعت از پدر به عنوان ولی و سرپرست خانواده، در افزایش میزان اطاعت از امام عصر (ع) ولی مطلق انسان، تاثیر بسزایی دارد، و به همین علت است که در سالهای اخیر دشمن سعی در تزلزل و تضعیف این نقش در خانواده است و از راه های مختلف خواسته است این امر را مخدوش کند و به هدف های شوم و کثیف خود که تحت تسلط درآوردن و حاکمیت است برسد.
در این راستا دو نکته قابل توجه می باشد:
اول اینکه: اصولاً موفقیت در هر امری محصول تکرار و تمرین و ممارست می باشد، و اطاعت از پدر و قبول ولایت او در خانواده در حقیقت تمرینی برای اطاعت و ولایت پذیری از امام محسوب می شود.
نکته ی دیگر اینکه معمولًا مهر و محبت پدر به فرزندان در مقایسه با محبت مادر کمی پوشیده و پنهان تر است، اما در عین حال قوی و مؤثر و به دلیل دخالت کم احساسات، بجا و عادلانه می باشد، که حس این محبت و جنس این محبت، در فهم و دریافت محبت امام، نقش دارد.
اگر پیامبر(ص) فرمودند:

« أنا و علیٌّ ابواه هذه الاُمّه»

امامان (ع) همگی پدران روحانی امت بوده و انسانها با درک محبت میان خود و پدر بهتر می توانند به ماهیت ارتباط با امام و محبت آن بزرگواران نسبت به خویش پی ببرند، که در این اثنا، آن ارتباطی که مورد نیاز و مورد علاقه تمامی مؤمنان هست بسیار تقویت می گردد چرا که از یک منظر محبت مقدمه بر اطاعت است.

 

پس لازم است برای افزایش حرمت و احترام پدر در خانواده و به تبع آن ولایت پذیری و اطاعت و در قبال آن درک محبت امام، جهت تقویت این امر تمامی نهادها علی الخصوص نهادهای آموزشی قدمی برداشته و با از بین بردن فرهنگ های غلط و نفوذی از بیگانگان در تصحیح و تقویت ارتباط انسان ها با امام تلاش نمایند.
باشد که ایتام _ که در روایات به آنکس که امامش بریده و دورافتاده اطلاق می گردد_ به پدر اصلی و روحانی خود رسیده و لذت یک زندگی شاداب و پرنشاط در کنار ولی و سرپرست و پدر روحانی خویش را تجربه کنند.

index