سحاب اندیشه

سایت سحاب اندیشه

پیش فرض های موفقیت برای بعد از ۳۰ سالگی

image_pdfimage_print

با بالا رفتن سن و سال و افزایش تجربیات در فراز و فرود های زندگی، نگاه انسان نیز به دنیا و مسائل پیرامون خود تغییر یافته و همزمان با این تغییر، در سبک زندگی انسان نیز تغییراتی رخ می دهد. 

حال اگر این تغییرات شایسته بوده، انسان را در رسیدن به سر منزل مقصود یاری خواهد نمود اما اگر ناشی از پستی و بلندی های زندگی و نسبت به اتفاقات روز، غیر قابل پیش بینی باشد، موفقیت همراه با این تغییر، تضمین شده نخواهد بود. به عبارت دیگر هر چه انسان در کسب تجربیات، جلوتر از زمان حرکت کند، زمان بیشتری برای یافتن چگونگی مواجهه با مسائل را خواهد داشت اما همراه با زمان و یا دیرتر از زمان باشد، درصد موفقیت بسیار کاهش خواهد نمود. برای این کار باید مسائل و پیش فرض هایی در زندگی در نظر گرفته شود و تمرین ها و عملیاتی در این خصوص به انجام برسد تا احتمال شکست ها و ناموفقیت ها و درگیری ها در فواصل این تغییر دیدگاه ها به حداقل رسانده شود، که در ادامه به چند مورد اشاره می گردد.

کلید

رضایت از جنسیت

حمایت و رضایت از جنس خود و مقتضیات این خلقتی که خدا برای هر فرد در نظر گرفته است خود در موفقیت گامی اساسی است، که اگر اتفاق نظری هم در این خصوص میان دوستان و آنان که ارتباط فراتر از اجتماعی با آنان وجود دارد صورت پذیرد، از بسیاری از چالش هایی که در اثر تغییر دیدگاه ها در فرد به وجود می آید و در مقطعی او را به خود مشغول می کند، مصون داشته می شود.

تغییر دوستی ها

از جمله ضربه های وارده بر روح و روان انسان تغییر دوستی ها و احساس های موجود در فضای دوستی هاست. برگزیدن دوست ها در دوره های نوجوانی و جوانی، کاملاً متفاوت از سال های میانی است. حتی صمیمی ترین دوستی ها هم به دلیل تغییر نگاه انسان و بروز شخصیت اصلی افراد گسست پیدا کرده و رنگ می بازد و شاید به دلیل عدم آمادگی از جدایی و دوری دفعی، ضربه ی روحی بر فرد وارد شود، لذا بهتر است از همان نخست دوستی ها را مقطعی پنداشته و خود را برای این تغییر دیدگاه ها آماده نمود و از حضور دوستان حتی نزدیک و صمیمی برای امور خصوصی و احساسی و درونی زیاد استفاده نکرد و فقط برای فراغت و افزایش دانش و مسائل عمومی استفاده نمود.

یافتن دلیل کارها و حتی احساسات

 این گزینه شاید به دلیل ظهور از بُعد ناخودآگاه انسان، کمی سخت به نظر آید اما با کمی دقت در عمل ها و عکس العمل ها، مبنا و ریشه ی رفتارها را یافته و می توان در راه انداختن آنها در مسیر صحیح زندگی، از زمان جلوتر بود و این گزینه به دلیل صرفه جویی در زمان جزو موفقیت ها، به حساب می آید. عکس های انتخابی در فضاهای مجازی، پست هایی که ناخودآگاه آنها را پسند کرده و گزینه like بر آنها زده شده و یا رفتارهایی که با مسائل پیش آمده و حتی با نزدیکان خود انتخاب می شود، اگر بر روی آنها فکر شده و دلیل یابی گردد، در تقویت جنبه های مثبت رفتاری و یا مبارزه و از بین بردن ابعاد منفی، موثر خواهد بود.

محدود کردن سپری کردن وقت در فضاهای مجازی و یا به تعادل رساندن آن

اگر با دیدی حقیقت گرایانه به فضاهای مجازی نگریسته شود، ملاحظه می گردد که مدت زمان ایجاد ارتباط در محیط مجازی و طرح و بسط یک موضوع و گپ و گفتگو تقریباً سه برابر مدت زمانیست که به صورت شفاهی یا حضوری می توان این ارتباط را برقرار نمود، لذا حداقل با حذف ایجاد ارتباط و سرگرمی بیش از اندازه از محیط مجازی که امکان ارتباط حضوری و شفاهی با آنها وجود دارد و انتقال این ارتباطات به محیط های حقیقی می توان از لذت حضور واقعی هم بی بهره نماند و بیشتر از محیط مجازی لذت برد و از طرف دیگر فرصت بیشتر در انجام کارهای خود در محیط مجازی یافت.

صداقت

صداقت و راستگویی خصوصیتی است که در همه دوره های زندگی، از پیش آمدن اضطراب و استرس های ناشی از عدم صداقت جلوگیری کرده و محبوبیت فرد را در نزد دوستان و اطرافیان بالا می برد. بهانه گیری و فرار از داشتن صداقت، موجب سرخوردگی و شکست و بی اعتنایی دوستان می گردد، لازم به ذکر است که بهترین سیاست آنان که به موفقیت های بزرگ رسیده اند صداقت و راستگویی می باشد.

فرصت سازی از لحظات تنهایی

تنهایی مقوله ای است که خواسته و ناخواسته به سراغ انسان می آید، لذا برای اینکه فرد، در مواجهه با این عنصر، عکس العمل و موضع مناسبی داشته باشد باید در مورد این قضیه هم پیش بینی ها و پیش فرض هایی داشته باشد. باید باور کرد که تنهایی فقط اوقات غم و بی کسی و خلوت و تفکر در مورد شکست ها را به همراه ندارد، بلکه بسیاری از موفقیت ها و امور دست نیافتنی در تنهائی ها به وجود می آید، که بر خلاف تصور، بسیار لذت بخش و موجب سکون و آرامش می باشد.

همخوان کردن خواسته ها با واقعیات

در مقطعی از زندگی ممکن است انسان رو به مقایسه ی خود با دیگران، گذاشته و هر از گاهی در این مقایسه ها، حسرت ها و غصه ها و اندوه ها را به دست خود برای خود به بار آورد. برای جلوگیری از این آفت و پیش آمد، بهتر است مقایسه ای صورت نگیرد و اگر هم باشد همه جانبه و با در نظر گرفتن شرایط طرف مقایسه، این کار انجام یابد. و بهترین کار در این مورد، مقایسه ی خود با خود است. یعنی مقایسه آنچه می خواهد با آنچه عمل می کند. اگر چنین مقایسه ای را داشته باشد در همخوان شدن احساسات درونی با رفتار بیرونی که در تعریف روانشناسان نشاط نامیده می شود، موفقیت قابل توجهی حاصل می گردد.

سیاست مواجهه با تراژدی های زندگی

بی شک با گذشت زمان تجربیات تلخی هم در زندگی اتفاق افتاده، از جمله شکست عشقی، شغلی، عاطفی، درسی و …اما باید توجه داشت که هیچ کدام منجر به از پای درآمدن فرد نشده است. لذا بهتر است رجوع به این شکست ها از بعد تجربه و عبرت آموزی باشد. اگر هر شکستی، دید و نگاه شما را به زندگی و مسائل آن تغییر داده و وسعت می بخشد ناامیدی در این حوزه نباید راه داده شود، بلکه به عنوان پلی برای موفقیت های آینده نگاه شود.

مصرف خوراکی های نافع

یکی دیگر از نکات حایز اهمیت در این موضوع، داشتن جسمی سالم و اندامی زیبا می باشد. در مقطعی از زمان انسان احساس پشیمانی از روزهایی را خواهد داشت که به جای تغذیه ی مناسب از راه نادرستش وارد شده و ضررهای مختلفی را با سوء تغذیه بر جسم خود وارد نموده که آسیب دیدن جسم منجر به آسیب روحی فرد نیز می گردد. لذا قبل از رسیدن به این دوره و حسرت و افسوس و احساس پشیمانی بهتر است در سن نوجوانی و جوانی، به تغذیه و خوراک اهمیت داده شده و استفاده از غذای سالم در خود نهادینه شود، مثلاً به جای استفاده از فست فود ها، میوه و سبزیجات و غذاهای سالم خانگی مورد استفاده قرار گیرد.

داشتن نگاه و عمل اقتصادی

در دوران مجردی و قبل از تاهل، و یا دورانی که مخارج سنگینی بر دوش نیست، بهتر است با آینده نگری،در امور به صورت مقتصد و اعتدال گونه، عمل شود و از بالارفتن هزینه های اضافی و غیر ضروری اجتناب نمود، مثلاً از ولخرجی های دورهمی با دوستان، یا خرید افراطی و به روز رسانی وسایل الکترونیکی از جمله موبایل و یا خرید کیف و کفش و لباس غیر ضروری دوری نموده و با فکر خرج کرد و برای آینده و کارهای مهم پس انداز نمود.

عدم نقش پردازی

این مورد با مثالی توضیح داده می شود، مثلاً هستند افرادی که آنچه هستند را بروز نداده بلکه در نقش های کاذب، خود را نشان می دهند، به عبارتی دیگر در ارتباطات، واقعی نبوده و نقش عاشقی را بازی می کنند که چون این رفتار از احساسات درونی فرد ناشی نمی شود بلکه از روی تقلید یا بر اساس جذبه آن موضوع در جامعه صورت می گیرد به زودی فرد از این حالت خسته و دچار نابسامانی روحی می شود، پس بهتر است در ارتباطات، واقعی بوده و تنوع در موجودیت ها را به اقتضای زمان از خود بروز داد.

images