سحاب اندیشه

سایت سحاب اندیشه

چادر…

image_pdfimage_print

راستش نمیدونم چی بنویسم و اصلا از کجا شروع کنم، فقط میدونم قراره از آرامشی حرف بزنم که حاضر نیستم با هیچ چیز دنیا عوضش کنم!
چادر یا اسباب آرامش! حجاب! یا بهتره بگم پوشش کامل!
راستش خواستم کلیشه ای یه چیزایی بنویسم اما دلم خواست از اون چیزایی حرف بزنم که خودم بهش رسیدم. بذارید اینجوری شروع کنم
من یه دختر مانتویی بودم ولی با این حال همیشه سعی میکردم با مانتو و روسری هم حجابمو رعایت کنم، واقعیتش وقتی حرف از چادر میشد سریعا گارد می گرفتم که من با همین مانتو میتونم حجابمو رعایت کنم.
البته هیچ اجباری از سوی اطرافیانم برام در مورد چادر سرکردن نبود، شاید علت مخالفتم حضور زیادم بیرون از خونه بود که فکر میکردم با چادر نمی تونم به همه کارام برسم، یا یکی از دلایلش بعضی حرفای فامیل بود که تا حرف از چادر میشد چیزایی میشنیدم که درست نبود و من تحت تاثیر اون حرفا بودم و یا اطلاعات کم خودم در مورد پوشش و حجاب و تفکیک این دو از هم و فرقشون بود.
لازمه بگم حضورم در جلسات و آشنایی بیشتر در مورد حجاب و پوشش و استفاده از مباحث خالی از لطف نبود و موثر.
واقعیتش دو سالی بود که با این مسئله کلنجار می رفتم با اینکه ظاهر زننده ای نداشتم اما دائم از خودم سؤال میکردم که کدوم درسته؟
لازمه اینم بگم که تو لباس خریدنم دچار مشکل بودم از طرفی تو سنی بودم که دوست داشتم از رنگهای مورد علاقم استفاده کنم از طرف دیگه فکرش و که میکردم اگه رنگ روشن بپوشم وقتی تو خیابون راه میرم خودم یه حسی دارم که زجرم میده و اینطوری ناخوداگاه نظر دیگران بهم جلب میشه…
یه روز با یه تلنگر به خودم اومدم که تا کی قراره این شکلی بگذره؟!
یه کم مطالعمو زیاد کردم از کسایی که چادری بودن سوال کردم گرچه بیشتر اونا از وضعیتشون راضی نبودن، کمتر کسی علاقشو به چادر نشون میداد و علت این امر هم این بود که یا چادر موروثی بهشون رسیده بود یا مثل من اطلاع درستی از پوشش نداشتن.
بیشتر آیات قرآنی رو مورد مطالعه قرار دادم.
آیا تنها پوشاندن بدن کافی است؟
آیا پوشاندن حجم بدن لازم نیست؟
تو اثنای این سوالها قضیه تابوت حضرت زهرا(س) یادم اومد…
دست آخر از مطالعات و گفته ها به دو نتیجه رسیدم:
۱- نتیجه اول دلیل نقلی: همون دلیل که از بچگی بهمون یاد داده بودن و عرف و شرع هم باهاش موافق بود که من کمتر بهش میپردازم(قرآن و احادیث)
۲- نتیجه دوم دلیل عقلی: وقتی جنس مخالف ظاهر زننده یک خانم رو میبینه دقیقا مثل اینه که خانم یه نورافکن بزرگ تو دستش داره ، در این شرایط دو نتیجه رو میشه تصور کرد:
• اگه طرف پایبند اصول اخلاقی و دینی نباشه مسلما به طرفش کشیده میشه و اونم نتیجه جالبی نخواهد داشت.
• اگه طرف پایبند اصول اخلاقی و دینی باشه، مسلما در برخورد با همچین صحنه ای چشماشو خواهد بست که در این صورت خانم آزادی اجتماعی رو از آقا گرفته…
و یا همون مثال معروف سوراخ کردن زیر پا تو کشتی که نمیدونه کار اشتباهش به مجموعه ای از افراد آسیب میرسونه…
الآن به حول و قوه الهی و با عنایت حضرت همه کارامو میکنم اما با این تفاوت که با افتخار چادر روسرم دارم و اصلا هم دست و پاگیر نیست و وقتی میرم بیرون با آرامش خاصی میرم و هرجایی میرم رفتارهای متفاوت تر باهام میبینم که لذت میبرم.
                                              خدارو به خاطر همه ی نعمتهاش شکر!