سحاب اندیشه

سایت سحاب اندیشه

چرا اربعین حسینی؟

image_pdfimage_print

اربعین (چهلمین روز شهادت)در بین انبیاء و اولیاء و ائمه معصومین، فقط و فقط برای حضرت امام حسین(علیه السلام) گرفته میشود و در تقویم شیعه روز تعطیل کارهای روزمره و برقراری مراسم با شکوه عزا و ماتم و تعزیه و ندبه و مجالس وعظ و خطابه است .
اربعین حسینی آن چنان اهمیت و اثراتی دارد که حضرت امام حسن عسکری (علیه السلام) یازدهمین پیشوای معصوم، زیارت حرم امام حسین (علیه السلام) در روز اربعین را از نشانه های شیعه می شمارد! علت انحصار اربعین برای امام حسین (علیه السلام) عوامل مختلفی میتواند داشته باشد که یکی از آن ها دوجنبه بودن قیام عاشورا است؛ یعنی نهضت امام حسین (علیه السلام) دو مرحله دارد که یک مرحله اش “شهادت” تا روز عاشورا و مرحله ی بعد از عاشورا تا اربعین بنام “پیام” است.
فلذا اربعین که به معنای سرآمدگی و کمال است ، تلاقی خون و پیام و خون و قلم می باشد. وقتی صدای شکستن استخوان در گوش سم ها پیچید و قتلگاه به وجود آمدو خیمه ها سوخته شد و کودک و زن در ازدحام نیزه و شمشیر از ساحل گودال قتلگاه گذشتند و جلادان همه چیز را تمام شده انگاشتند، تحقیر و توهین و قاه قاه خنده ی یزیدیان با آه آه قافله ی اسیران حسینی گره خورد ، خروش رعد گونه ی حضرت زینب و آذرخش خشم حضرت امام سجاد (علیه السلام) و زمزمه ی حسین بر سره نیزه همه چیز را شکست ؛ پیام و مدیریت کلام برای پاسداری از خون شهدای کربلا کار خود را آغاز کرد.
ادبیات بلیغ و چینش کلمات زنده و بالنده و تحول آفرین در خدمت دفاع از خون در آمد و مدیریت کلام در تعاقب مدیریت قیام شکل گرفت و هردو در اربعین پیروزی خود را جشن گرفتند؛ بنابراین اربعین مخصوص حضرت اباعبدالله گشت.
از دیگر چراهای اربعین برای اباعبدالله در ماهیت و اثرات قیام منحصر به فرد بودن کربلا و عاشورا است ؛ بدین توضیح که ، در طول تاریخ و تا قیام عاشورا مخالفین و مقابله کنندگان با ندای حق و جبهه حق کاملا شناخته شده بودند و در جریان کفر، نفاق ، فسق ، فجور ، شرک و الحاد ظاهر میشدند و فقط منادیان زر و زور و تزویر و یا باصطلاح ناکثین ،قاسطین ، مارقین ، تمامشان سه گروه بودند که همواره در مقابل حق به صف آرایی پرداخته و بزعم خویش برای نابودی حق میکوشیدند، ولی حضرت اباعبدالله با قیام خود ماهییت جبهه چهارم مقابل حق را افشاء نمود و با بذل خون خود دشمن چهارم را برای منادیان حق و طرفداران و پاسداران حریم نشان داد و با نهضت کربلا به ایشان اعلام نمود که از این گروه دشمن نیز غافل نباشند.
به نظر شما آن گروه چهارم چه گروهی هستند؟ [ لطفا پاسخ های خود را در قسمت نظرات درج فرمایید]