سحاب اندیشه

سایت سحاب اندیشه

کار برای دین

image_pdfimage_print

برای هر کاری، اصول و رویه ای لازم است تا اتفافات جدید و سازنده رخ دهد و در پیشبرد آن کار موثر واقع گردد و در این راه انتخاب ابزارها و لوازم هر کاری نسبت به زمان خود از اصول بسیار مهم و اساسی می باشد.
کار برای دین نیز بدلیل اهمیتی که دارد ابزار و اصول لازم برای خود را می طلبد و تنها یک روش برای تبلیغ و هدایت مردم و جامعه تعریف نشده است، بلکه نسبت به موقعیت و زمان همیشه متفاوت بوده و خواهد بود.

 

این تفاوت در سیره امامان معصوم(ع) نیز کاملاً واضح و روشن است؛ امام علی(ع) با سکوت، امام حسن(ع) با صلح، امام حسین (ع) با قیام، امام سجاد(ع) با دعا، و امام باقر(ع) اغلب با مناظرات و قدرت نمایی فرهنگی، در مسیر تبلیغ دین تلاش های بی نظیری انجام دادند.

 
امروز با فراگرفتن وسایل ارتباط جمعی و انواع و اقسام فضاهای سایبر و امکانات اینترنتی و دسترسی به کل جهان، می توان گفت که بهترین ابزارهای تبلیغی برای اسلام در دسترس می باشد، که می توان در این حوزه ها برای دین غریب و مظلوم کار کرد و امام مظلوم و غریبش را از غربت غیبت به ظهور رساند.

 
جهاد کبیر یا بعبارتی جهاد فرهنگی (هم نوشتاری و هم تصویر رسانه ای)، پیشرفته ترین نوع تبلیغ بشمار می رود، بعبارتی با ابزار و اصول کتابت و نگارش، می توان به اشاعهء فرهنگ دین اسلام پرداخت نمود که پیش از اقدام ما مسلمانان، هزاران دشمن توانسته از این ابزارها استفاده نموده و افکار و دلها را کاملاً به آن سمتی که می خواهد متمایل و هدایت نماید.

 
نکته قابل توجه در این مسیر این است که در کار برای دین و استفاده از ابزارهای به روز، لازم نیست گروهی برای گروهی دیگر ابزار و اسباب و امکانات در اختیارشان بنهند، بلکه هر کس به فراخور توانش بایست جاناً، مالاً، قدماً و قلماً، وارد صحنه گشته و با جان و دل برای دینش مایه بگزارد.

 
چنانچه مردمی که در کربلا مقابل حضرت اباعبدالله(ع) ایستادند، برای شمشیرهای خود، خود از اموال خود هزینه کرده بودند.

 
باید معتقد بود که تمامی داشته ها بایست در مسیر ولایت صرف شده و در راه دین به مصرف برسد و در هر موقعیتی متناسب با آن زمان کاری صورت گیرد.

 
امام باقر(ع) از هر فرصتی حتی زمانیکه در زندان به سر می بردند نیز در جذب افراد به اسلام، نهایت توان خود را مبذول داشتند و در نهایت نیز جان مبارک خویش را هزینه کرده و دین را برای امروز ما نگهداشتند.

 
لذا بجاست از یک طرف جهت پاسداشت این از جان کذشتگی ها و از طرف دیگر جهت انجام وظیفه دینی، با هر امکانی که لازم و مناسب و در دسترس است جهت جهانی کردن دین مقدس اسلام و فراهم نمودن شرایط ظهور و سپس انتقام گیری از خون بناحق ریختهء امامان (ع) جهاد و کوشش نمود.