سحاب اندیشه

سایت سحاب اندیشه

کاشت و برداشت بی مانند!

image_pdfimage_print

سعادتمندی و عاقبت به خیری ، هوشیاری وتلاش می طلبد. انسان صاحب دین و اندیشه محور، به یقین میداند که این دنیا صفحه ای دیگر از کتاب با عظمت آفرینش است که باید از این مرحله هم بگذرد. اودر می یابد که وضع وخیم کنونی، در نتیجه جان کندنهای حریص گونه ی افرادی است که می خواستند بهشت را دردنیا و زمینی که محل هبوط آدم و ذریه اش است، برای خود دست و پا کنند و جاودانه شوند، اما دلبستگی به دنیا موجب تباهیشان شد ودنیامداری اسباب ورود به دوزخ .«اَنَّ الَّذِینَ لاَ یَرْجُونَ لِقَاءنَا وَرَضُواْ بِالْحَیاهِ الدُّنْیَا وَاطْمَأَنُّواْ بِهَا وَالَّذِینَ هُمْ عَنْ آیَاتِنَا غَافِلُونَ ، أُوْلَـئِکَ مَأْوَاهُمُ النُّارُ بِمَا کَانُواْ یَکْسِبُونَ». و او میداند که علت فرجام بد آنان این بود که محبت به سرای اصلی در دل آنها نجنبید و فکر سفر در ذهنشان خطور نکرد و اینگونه در زندان سرمدی گرفتار آمدند «یَعْلَمُونَ ظاهِراً مِنَ الْحَیاهِ الدُّنْیا وَ هُمْ عَنِ الْآخِرَهِ هُمْ غافِلُون».
آری او معتقد است که دنیا با تمام محدودیتهای خود نمی تواند جوابگوی نیازهای انسانی باشد که خدایش روحی به وسعت آسمانها به او عطا کرده است«وَ یَسْئَلُونَکَ عَنِ الرُّوحِ قُلِ الرُّوحُ مِنْ أَمْرِ رَبِّی وَ ما أُوتیتُمْ مِنَ الْعِلْمِ إِلاَّ قَلیلاً». لذا از دنیا مرکبی تند و ابزاری تیز مهیا نموده وهدفش را از تلاشها و حرکتهای دنیا رسیدن به آخرت و مواهب اخروی قرار می دهد که رسولخدا(ص)می فرماید:” الدنیا مزرعه الاخره” که صد البته بهره بردن از دنیا برای رسیدن به ارزش ها ی عالی و باقی وشکوفایی استعداد ها ، نه تنها نکوهیده نیست ، بلکه شایسته و ستودنی می باشد .
توجه به حدیث فوق دو نکته بسیار مهم را برای انسان روشن خواهد کرد: اول اینکه ماهیت و چیستی دنیا و دوم اینکه پی بردن به فضل بیکران خداوند متعال که از این دنیای فانی ومحدود و عمل و کشت محدود، انسان را به نامحدودترینها و ماندگارترین نعمتها می رساند آن هم با یک نیت خالص و خدائی.
واقعا انسان چقدر باید در خسارت باشد که برای سه” شین “مضر و خطرناک یعنی«شهرت و شهوت و شکم» طغیان کند و با اصالت دادن به دنیا و فراموشی ماهیت آن ، آخرت خود را از دست دهد.«فاما من طغی وآثرالحیوه الدنیا فان الجحیم هی المأوی».
کشت بذرهای صاف و پاک تعهد و صداقت و کرامت وامانتداری و احسان و انفاق در زمین دل و پاکسازی آن از کینه ورخوت ونکبت و غفلت، و سم پاشی ومراقبت ازفساد و آفت زدگی با سعی و تلاش و همت، در فصل بهارعمر، محصولش رهایی از غبن و حسرت و غاشیه و در امان ماندن از شرمساری روز قیامت از محبوبین خدا، و روسفید گشتن در میان اولیای الهی وقرب و جاودانگی با ایشان در سایه رحمت الهی است.
پس تا فصل کشت و بهارعمر باقیست بشتابیم که حضرت امیرالمؤمنین(علیه السلام) در کلامی نغز می فرمایند: «ساع سریع نجا» «تلاش گران تیزرو،رستگارند».