سحاب اندیشه

سایت سحاب اندیشه

کربلا صحنه ی آرایش عقل در مقابل جهل

image_pdfimage_print

کربلا و عاشورا را صحنه درگیری سپاهیان عقل با سپاهیان جهل در رویاروئی حق با باطل است و سالار سپاهیان عقل حضرت ابا عبدالله الحسین(علیه السلام) و سرکرده سپاهیان جهل عمرسعد و یزید می باشد و در کربلا می توان منش،رویش،گرایش و کوشش بین این دو گروه را به طور کامل دیده و تحلیل کرد. در کربلا نور در برابر ظلمت، بصیرت در برابرحماقت معرفت در برابر جهالت، عزت در برابر ذلت قد علم کرد و پیروز شد.
عاشورا محبت در برابر عداوت ، فضیلت در برابر رذیلت،خدمت در برابر خیانت،حریت در برابر رقیّت، هدایت در برابر ضلالت،سعادت در برابر شقاوت،خود را نشان داده و هرگونه رذیله و دنائت را رسوا و افشا نمود.
حضرت اباعبدالله با انتخاب شهادت،قدرت و توان اسلام در مقابله با نفاق،ریا و تملق را در سراسر تاریخ جاودانه ساخت و راهی که امام حسین(علیه السلام) در زندگی نشان داد،راه حریت و عزت است و پرچمی که بر افراشت،فرا راهِ همه آزادی خواهان،عزتمندان و عزت جویان تا انقراض عالم است.
فلذا بایستی بر حسین(علیه السلام) گریه کرد که اینگونه گریه کردن بر شهید،زنده نگه داشتن نهضت کربلاست و این گریه ها عرصه ایست برای انتخاب خود در صورت سپاهیان عقل و مبارزه با سپاهیان جهل.