سحاب اندیشه

سایت سحاب اندیشه

کعبه سنگی است که ره گم نشود…

image_pdfimage_print

پیامبراکرم(ص) می فرمایند:«ما مِن ایّامٍ العملُ الصّالِحُ فیها اَحَبُّ اِلَی اللّهِ (عزّ و جلّ) مِن ایّام العَشرِ یَعنی عَشرِ ذِی الحَجّه» «هیچ روزی برای انجام اعمال صالح در آن، نزد خداوند(عزّوجلّ) محبوب تر از دهه اول ذی الحجه نیست». این دهه مبارک از عظمت بالائی برخوردار است و خوشا به احوال حجّاج مبرور و مشکور، آنان که احرام قرب و معرفت بستند و دلشان “محرم” شد و قلبشان “غسل” کرد و جانشان “لبیک” گفت.
حجّ نیز به مانند سایر عبادات، دارای جسم و روح، وبه عبارتی ظاهر و باطن است. جسم و ظاهر، همان مناسک و اعمال ظاهری و روح و باطن؛ همان حقیقت حج، که می توان گفت حقیقت حجّ تجلی آیه«أَنْ طَهِّرا بَیْتِیَ لِلطَّائِفینَ وَ الْعاکِفینَ وَ الرُّکَّعِ السُّجُودِ» می باشد.
باید گفت خدای سبحان را دو خانه است: خانه ظاهری یا همان کعبه و بیت عتیق، و خانه باطنی، که قلب مومن است« القلبُ حرَمُ اللّه» « قلبُ المؤمن بیت اللّه» « لا یسعی ارضی وَلا سَمائی ولکِن یَسَعُنی قلبی عَبدِیَ المُؤمِن» «آسمان و زمین گنجایش مرا پیدا نکردند ولی قلب عبد مومن من، گنجایش مرا پیدا کرد». یکی از شروط زیبایی نزد زیباشناسان، قرار گرفتن هرچیزی در جای مخصوص خود است، و خداوند متعال آن زیباشناس و جمال مطلق، چه زیبا بیت ظاهری و باطنی خود را در جای خود قرار داده است.
اگر این دل بتواند حریم خانه خدا را حفظ کند و صبغه خدایی به خود زند، تمام رنگهای دیگر اعم از رنگ دنیا، رنگ شهرت، رنگ مقام و مال و منال و … را از خود زدوده و به رنگ توحید ملبس می شود. و این همان دل است که بُعد مسافت مانع سیرش نخواهد شد و هرسال توفیق زیارت و حج بیت اللّه را پیدا خواهد کرد و این است اجابت همان دعاهای ماه رمضان« الّلهُمَّ ارزقنی حجَّ بیتک الحرام فی عامی هذا و فی کُلِّ عام…».
آری فریضه حج و مناسک زیبای آن در سرزمین زیبائیها، واقعا زیباست و زیباتر زمانی است که روح زیبای این میهمان دعوت شده و عازم دیار حق در حین طواف بیت ظاهری، در مطاف کعبه دلها، زائر حقیقی دیار نور، وجود نازنین امام عصر(عج) باشد که میزبان حاجیان است و حقیقت حج همان است «مثل الامام مثل الکعبه تؤتی و لا تأتی» و خداوند در قرآن می فرماید: «وَ أَذِّنْ فِی النَّاسِ بِالْحَجِّ یَأْتُوکَ رِجالاً وَ عَلى‏ کُلِّ ضامِرٍ یَأْتینَ مِنْ کُلِّ فَجٍّ عَمیقٍ»«و به او گفتیم مردم را نداى حج ده تا پیاده سوى تو آیند و سوار بر مرکب‏هاى لاغر شده از دورى راه از دره‏هاى عمیق بیایند».(۲۷/ سوره مبارکه حج)
و نیز زیباست حج دلسوختگانی که توان پیوستن به قافله راهیان حق را نداشتند اما با پاکسازی و تطهیر دل و غسل آن دلهاشان را احرام بسته و لبیک گویان وارد آن سرزمین مقدس می شوند؛ ا ای بسا افرادی که نرفته رستند. دل پاک و این حرم خدا، توان آن را دارد که از مسافت به ظاهر دور با اقتدا به مسافر و حاجی غریب کعبه، و با لطف و عنایت او مقبولترین حج را بجا آورد.
تو جزء کدام گروهی؟ اگر رفته ای طوبی لک و حجّکم مقبول و سعیکم مشکور و اگر مانده ای قصد کن و عزم به حجّ دل که”کعبه سنگی است که ره گم نشود”.
اما در معارف و متون دینی ما اعمالی نیز وجود دارد که بخاطر محبوبیت خود این اعمال و محبوبیتی که حج نزد خدا دارد، برای آن‌ها به اندازه حج وگاه بیش از حج ثواب ذکر شده است تا فاعل این اعمال از آثار و پیامدهای معنوی آن‌ها بهره مند گردند اعمالی چون:
o زیارت قبور ائمه اطهار(علیهم السلام)، حتی زیارت از راه دور
o سر و سامان دادن به امور منزل کسی که به سفر حج مشرف شده است.
o ملاقات با حاجی
o قضاء حاجت مؤمن
o سرپرستی اهل خانه ای را برعهده گرفتن
o زیارت دوستان ائمّه
o نماز جمعه
o نماز پر فضیلت شب جمعه
o نماز دهه اول ذی الحجه
«الّلهُمَّ ارزُقنی حجَّ بیتکَ الحرام فی عامی هذا وَ فی کُلِّ عام»