سحاب اندیشه

سایت سحاب اندیشه

یاران مهدی (عج) در ظهور

image_pdfimage_print

هرپدیده ای در جهان علت و معلول بر اساس قواعد خاص خود به وجود آمده و حتی خداوند متعال نیز با اینکه قادر به کن فیکون بود و هست، اما برای اینکه خلقت از مجرای خود اتفاق افتد جهان آفرینش را در شش روز یا در هفت روز آفرید، یا کودک پس از نه ماه زندگی در عالم رحم، با رشد طبیعی خود پا به دنیا می گذارد. با این دیدگاه هر تحولی در جامعه نیز مرهون و محکوم این اصل می باشد. چنانچه ظهور اسلام در عربستان و توسعه و صدور آن به دیگر ممالک بر اساس به وجود آمدن شرایط ویژه بود.

ظهور و قیام و تشکیل دولت عدالت گستر حضرت مهدی (ع) نیز مشروط و منوط به سلسله برنامه ها و مقدماتی است که می بایست توسط منتظران و مشتاقان ظهور بروز و نمود عینی یافته، تا این مقدمات منجر و منتج به فرج گردد.

طبق روایات متعدد از جمله ی این شرایط ، آمادگی پیدا کردن یاران و جمع شدن ۳۱۳ نفر اصحاب و انصار و اعوان است که بدون اجتماع این عده نیرو و قوا، ظهوری اتفاق نخواهد افتاد. عده ای براین عقیده اند که این نفرات هنوز تکمیل نشده و عده ای نیز بر این باورند که ۳۱۳ نفر وجود داشته اما اجتماع آنها صورت نپذیرفته است. در هر دو صورت، یک سری ویژگی هایی باید در این افراد باشد که این وعده ی الهی محقق گردد، از جمله ی این ویژگی ها:

 • داشتن روحیه ی حماسی (ترک عادات و تکرارها)
 •  برنامه محور بودن
 • جدی و با نشاط بودن
 • اهل خلوت و مناجات و شب زنده داری
 •  مطیع و اهل تمرین چَشم گفتن و اطاعت کردن (اطاعت معروف از پدر و مادر و بزرگان دینی و اساتید)
 • اهل احسان انفاق مالی (چرا که انسان اگر از مال خویش نتواند بگذرد از جان خویش قطعاً نخواهد توانست بگذرد)
 • خوش قول و وفادار بودن
 • زیبا پسند و اهل ذوق و دقت (به کارها رنگ هنر و دقت زدن)
 •  اصلاح گر و عدم هراس
 • موضع گیر و مصمم
 • اهل صبر و شکر
 • اهل تلاش و کوشش بی وقفه
 • اهل استقامت و شجاعت
 • اهل صداقت و امانتداری

بدیهی است که آنکه منتظر انقلاب عظیم حضرت مهدی (عج) است، باید ابتدا در خود انقلابی ایجاد نماید و توانمندی های خود را به حدکثر برساند و آنگاه بتواند مقدمات ظهور را فراهم و به هنگام ظهور نیز تحت فرمان حضرت خدمت نماید.

hojat

 

پیوستن به حضرت هنگام ظهور و به پا خواستن به یاری آن بزرگوار، آمادگی قبلی و مانورهای متعددی لازم دارد. در آغاز ظهور و نخستین ساعاتش که اعوان و انصار از دور و نزدیک به خدمتش خواهند شتافت و به دعوتش لبیک خواهند گفت، بیشتر کسانی هستند که در دوران انتظار بتوانند با مراقبت از اعمال و سعی و کوشش مداوم و مستمر و همچنین خدمت موصوله ، دردی از درد های حضرت را کم کرده و در اصلاح کجروی های خود و دیگران گام هایی برداشته باشند. ملحق شدن به آنان در عصر ظهور منوط  به دوش کشیدن باری از بارهای حضرت در زمان غیبت است و آنان هستد که بعد از ظهور نیز بخش مهمی از کارهای حکومتی را عهده دار خواهند شد.

انصار المهدی، اصحاب المهدی بر اساس همین ویژگی ها و قبول مسئولیت ها شکل خواهند گرفت، مسئولیت مهم و حساس در دوران غیبت مرحله ی نخست تحولاتی است که باید در درون منتظر محقق شود. اگر در روایات از یاران مهدی به راد مردان و چون پاره های آهن محکم، دلاوران و شیران روز و نیایشگران شب، مطیع و منقاد، یاد شده است، یا در روایتی از امام محمدباقر (ع) چنین آمده است :«گویی یاران مهدی را می‌بینم که سراسر زمین و آسمان را احاطه کرده‌اند و چیزی در جهان نیست، مگر اینکه در قبضه ی قدرت آنان است. آن‌ها در جامعه به حدی محبوبند که حتی پرندگان و درندگان نیز در پی جلب خشنودی و فرمان برداری آنان هستند. قطعه‌ای از زمین، از اینکه یکی از یاران مهدی (عج) بر آن گام نهاده است، بر قطعه ی دیگر فخر و مباهات می‌کند»  و همچنین بیان شده که امام مهدی (ع)، با چنین اصحاب و یارانی، جهان را فتح کرده و عدالت را در سراسر گیتی حاکم می سازد این ها همه به لحاظ موقعیت و منصب خاصی است که خواهند داشت و این جز با صیانت نفس از حرام ، عدم تجمل گرایی و عدم تعلقات به دست نمی آید.

آری این دولت پرشکوه مقدمه ای لازم دارد که فقط در پرتو تلاش ها و همت ها به دست می آید و این چنین است که در عصر ظهور، این یاران با وفا، طبق روایتی از حضرت پیامبر (ص) در کمتر از یک چشم به هم زدن از مشرق و مغرب گرد وجود حضرت بقیه الله الاعظم درآمده و با ایشان بیعت خواهند نمود….

«اللهم اجْعَلْنِی مِنْ أَنْصَارِهِ وَ أَعْوَانِهِ وَ الذَّابِّینَ عَنْهُ وَ الْمُسَارِعِینَ إِلَیْهِ فِی قَضَاءِ حَوَائِجِهِ وَ الممتثلین لاوامره و الْمُحَامِینَ عَنْهُ وَ السَّابِقِینَ إِلَى إِرَادَتِهِ وَ الْمُسْتَشْهَدِینَ بَیْنَ یَدَیْه…»

مطالعه بیشتر